karma pies
fot. pixabay.com/pl/

Zarówno jak i u ludzi, tak i u naszych czworonożnych przyjaciół żywienie jest podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Coraz bardziej wzrasta świadomość właścicieli psów, na temat ich właściwego żywienia, które daje im energie i siłę na cały dzień zabaw. To również świetny sposób, aby uniknąć częstych wizyty u weterynarza oraz zapewnić zwierzakowi piękną i lśniącą sierść.

Wybierając odpowiedni sposób żywienia, musimy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że nawet najdroższa i najlepsza jakościowo karma będzie na nic, jeżeli nasz pupil nie będzie chciał jej zjeść. Po pierwsze więc powinniśmy się kierować preferencjami naszego pupila.

karma pies
fot. pixabay.com/pl/

Większość dylematów dotyczy wątpliwości o karmę. Mianowicie zastanawiamy się czy wybrać mokrą karmę dla psa czy suchą. Poniżej pomożemy dokonać właściwego wyboru.

Czym karmić psa?

Oczywiście bardzo zdrowym rozwiązaniem jest przygotowywanie posiłków psu samemu. Jednak jest to bardzo czasochłonne zadanie, na które po prostu często nie mamy ani czasu ani ochoty. Z pomocą przychodzą wysokiej jakości karmy, dostępne w sklepach online i stacjonarnych, które są gotowe do spożycia od razu po odpakowaniu. Wybierając produkty renomowanych producentów, mamy pewność, że dostarczamy naszemu zwierzakowi odpowiednią podąż wszystkich składników odżywczych.

Karma mokra czy karma sucha dla psa?

To co wyróżnia karmę mokrą jest fakt dużej zawartości wody. Zawiera nierzadko więcej niż 75 %, podczas gdy karma sucha zawiera wody ok. 9 %. Oczywiście w parze idzie również kaloryczność. Z racji małej zawartości wody, porcja karmy suchej może być aż 3 krotnie bardziej kaloryczna, niż jej mokry odpowiednik.

Dosypując coraz to nowszą porcje pokarmu suchego, możemy więc narazić psa na otyłość, lecz jest to sprawa dość indywidualna i zależy od rasy psa i jego codziennej aktywności.

Kolejną kwestią jest atrakcyjność pokarmu. Sucha karma rzadko kiedy jest atrakcyjna dla zmysłów naszego pupila. W tym wypadku o wiele lepiej spisuje się mokra karma, która stymuluje zmysł węchu i smaku zwierzaka. Jest to również dobry wybór jeżeli pies ma z jakichś względów problem z gryzieniem czy przeżuwaniem.

Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać pieska do zróżnicowanego pokarmu, tak aby w razie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, był przyzwyczajony do mokrej karmy.

Odpowiedź na pytanie sucha czy mokra karma dla psa nie jest łatwe i zależy od wielu czynników.

Karma uzupełniająca czy pełnowartościowa?

Jedno jest pewne, jeżeli wybieramy odpowiednią karmę dla psa, to powinniśmy wybierać produkty, które oznaczane są jako pełnoporcjowa. Jest to asortyment, który dostarczy zwierzakowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych i mikroelementów w odpowiednich proporcjach. Oznacza to, że jest dobrze zbilansowana.

Dodatkiem mogą być karmy uzupełniające, które co prawda nie zawierają całego szeregu składników odżywczych, jednak przełamują rutynę w diecie pupila. Do tej kategorii zaliczają się właśnie karmy mokre i inne.

Czy karmienie mieszane psa to dobry pomysł?

Oczywiście można skorzystać z karmienia mieszanego karmy suchej i mokrej w różnych proporcjach. Można podawać je osobno w ciągu dnia, lub mieszać je podczas jednego posiłku. Jednak ten drugi sposób nie jest polecany dla psów, które posiadają wrażliwy układ pokarmowy.

Powodów, aby stosować karmienie mieszane jest mnóstwo. Przydaje się szczególnie do tego, aby zachęcić niejadków do spożywania posiłków. Karmy mokre mają niepowtarzalne walory smakowe, toteż podczas zmieszania ich z karmami suchymi będą wspaniałym urozmaiceniem diety zwierzaka.

Karma morka posiada w sobie dużo wody, jest więc dobrym uzupełnieniem płynów dla pupilów, które nie spożywają samodzielnie płynów w odpowiedniej ilości.

Odpowiednie karmienie psa kluczem do jego szczęścia

Odpowiedź na pytanie, jaką karmę dla psa wybrać nakreśla się samo. Warto postąpić jak większość właścicieli czworonogów i serwować swojemu pupilowi karmę suchą jako główny posiłek, urozmaicając go karmą mokrą.

karma pies
fot. pixabay.com/pl/

Należy pamiętać, że wszelkie zmiany w diecie naszego zwierzaka powinny być wprowadzane stopniowo, bez pośpiechu. Warto od czasu do czasu również serwować pieskowi różne przysmaki dla psa. Z pewnością nie oprze się nim żaden łakomczuszek.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here