kuweta kot
fot. pixabay.com/pl/

Kuweta jest jednym z podstawowych akcesoriów, które powinni mieć na swoim wyposażeniu, właściciele tych pięknych czworonogów. Stanowi toaletę dla kota, w której musi czuć się wyjątkowo bezpiecznie. Koty bardzo dużą wagę przywiązują do tego przedmiotu. Ważnym czynnikiem jest również jego odpowiednie wypełnienie. Jaka kuweta dla kota jest najlepsza? Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie.

kuweta kot
fot. pixabay.com/pl/

Problemy z właściwym załatwieniem dotyczy coraz większej ilości zwierzaków. Jest to związane często z małą ilością ruchu, nieodpowiednim żywieniem oraz niewłaściwym stosowaniem kuwet. Szalenie ważne jest dobór odpowiedniej wielości, kształtu i formy, do rasy i wielkości kota. Należy również przykładać wagę do wypełnienia, sprzątania oraz częstego dezynfekowania tego miejsca. W innym wypadku, kot może postanowić załatwiać się częściej poza kuwetą.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Zacznijmy może od początku i samego źródła. Przyprowadzając kota do domu, należy pamiętać o tym, aby stopniowo przyzwyczajać go do poszczególnych pomieszczeń w domu. Tak jak ludzie, tak i zwierzątka, mają różne charaktery i mogą cechować się odwagą lub wręcz przeciwnie – dużą bojaźliwością.

Kot, który będzie miał na samym początku ograniczoną przestrzeń, łatwiej zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu. Będzie skutkowało to większą pewnością siebie i mniejszym stresem. Mimo, że koty nie przepadają za załatwianiem się w miejscu gdzie jedzą, warto na samym początku ustawić wszystkie elementy potrzebne do codziennej egzystencji w jednym miejscu. Nie chodzi o to, aby wszystkie przedmioty ustawiać obok siebie, lecz z zachowaniem pewnej odległości, np. pół metra. Po kilku dniach, gdy zobaczymy, że kot czuje się już dobrze w nowym miejscu, udostępniamy mu resztę pomieszczeń do dyspozycji.

Aby zachęcić i nauczyć kota korzystania z kuwety, warto już na samym początku, po jego wprowadzeniu do domu, położyć go w tym przedmiocie. W ten sposób, zacznie on eksploatacje domu od tego miejsca, z łatwością do niego wróci i będzie to dla niego swoista oaza i centrum bezpieczeństwa.

Kuweta plastikowa czy ceramiczna?

Każdy materiał wykonania kuwety ma swoje plusy i minusy. Większość produktów dostępnych na rynku, wykonana jest z plastiku, jednak różnego rodzaju. Należy jednak wybierać te wysokiej jakości i wytrzymałe, aby uniknąć sytuacji częstych ich wymiany, co może wywołać pewien dyskomfort u zwierzaka. Plastikowe kuwety możemy dostać już za kilkadziesiąt złotych i znajdziemy różne rodzaje wzorów, rozmiarów, kształtów i wielkości

Ceramiczne kuwety to dość innowacyjny produkt, co ciekawe, wymyślony przez naszych rodaków. Rozwiązanie to podbija cały świat, dzięki temu, że ceramika jest bardziej higieniczna, łatwiej się ją myje i dezynfekuje. Kuwety z takiego materiału są wytrzymałe i ciężkie oraz odporne na wszelkie zarysowania i zapachy. Dodatkowym atutem takiego wariantu jest bardzo estetyczny wygląd, który może być elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Minusem jest jednak dość spora cena.

Jaka wielkość kuwety dla kota?

Kot, ze względu na niewielkie gabaryty nie potrzebuje bardzo dużej kuwety. Gdy mamy do czynienia z małym kociakiem, warto jednak zakupić nieco większy przedmiot, aby w miarę jego dorastania nie było potrzeby ciągłej wymiany. Kuweta dla kota powinna umożliwiać mu swobodne odwrócenie i zrobienie kilku kroków do przodu i do tyłu. Pokrywa, jeżeli występuje, nie powinna dotykać głowy kota, a jej długość nie może być krótsza niż sam zwierzak.

Jeżeli posiadamy kota dużej rasy, koniecznie powinniśmy wyposażyć się w kuwety XXL. Gdy dobierzemy zbyt małą toaletę dla takiego kota, może ona niechcący nie trafić w wyznaczone miejsce.

Gdy posiadamy więcej niż jednego kociego towarzysza, zaleca się aby ilość kuwet byłą równa liczbie kotów. Zaleca się nawet wystawienie dodatkowej.

kuweta kot
fot. pixabay.com/pl/

Starsze koty powinny posiadać kuwety z niższymi bokami, co umożliwi im bezproblemowe wejście, gdyż ze względu na wiek, mogą one mieć problemy z przejściem wysokich rantów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here