kosiarka ogród trawa
fot. pixabay.com/pl/

Ładnie przystrzyżony, nasycony kolorami trawnik to wizytówka każdego domu. To ozdoba, która posiada nie tylko walory estetyczne. To miejsce, gdzie możemy miło spędzić czas grillując ze znajomymi, bawiąc się z dziećmi, czy wypoczywając na leżaku.

Dbanie o trawnik to jednak zajęcie, które wymaga poświęcenia czasu i wysiłku. Obok ogrodzenia domu jest aspektem, który musi być niemal idealny aby całość posiadłości wyglądała perfekcyjnie. Jak dbać o trawnik? Przede wszystkim potrzebujemy do tego kosiarki. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę kupując taki sprzęt.

kosiarka ogród trawa
fot. pixabay.com/pl/

Wybór kosiarki jest dość prosty. Musimy skupić się na tym jaki rodzaj napędu nas interesuje, jakiego mechanizmu koszącego potrzebujemy oraz zastanowić się nad ewentualnymi dodatkowymi funkcjami.

Jaki rodzaj mechanizmu tnącego w kosiarce?

Większość kosiarek dostępnych na rynku posiada bębnowy lub rotacyjny mechanizm. Przed wybraniem odpowiedniego, warto upewnić się, w jakich warunkach sprawdza się poszczególny rodzaj.

Kosiarka bębnowa –  w takim przypadku w specjalnym bębnie są osadzone ostra. Wirują one z dużą prędkością i dzięki temu dokładnie tną wszystko, co staje im na drodze. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z koszeniem tuż nad powierzchnią, ok. 2 cm. Jest to propozycja do koszenia zadbanych i równych trawników.

Kosiarka rotacyjna – gdy mamy do skoszenia nierówny teren, warto wybrać mechanizm rotacyjny. Ostrza znajdują się tutaj w pionowej osi. Świetnie zdaje egzamin na zróżnicowanym terenie, gdzie trawa koszona jest rzadko.

Do dyspozycji mamy również kosiarki o mechanizmie listwowym. To rozwiązanie do bardzo zaniedbanych działek.

Jaka moc silnika kosiarki?

Tutaj nie ma dużej filozofii. Im większa moc silnika, tym szybciej i dokładniej skosimy trawnik. Większa moc silnika to zazwyczaj również dłuższa trwałość.

Moc kosiarki podawana jest w koniach mechanicznych (KM) lub w watach (W). Budżetowe modele posiadają zazwyczaj do 1,65 KM lub 1200 W. Zdadzą egzamin w przypadku zadbanych trawników, na jednolitym terenie.

Dobrej jakości kosiarki legitymują się mocą ok. 3KM oraz 2200W. Taki sprzęt będzie odpowiedni do koszenia trawy w trudnym terenie.

Kosiarka z regulacją wysokości cięcia

Każdy z nas ma inny gust, jeżeli chodzi o idealną długość trawnika. Jedni wolą bardzo krótką igiełkę, inna natomiast nieco wyższą i gęstszą trawę. Zaawansowane modele posiadają więc mechanizmy regulacji cięcia trawy. Dobre modele posiadają zazwyczaj większą możliwość regulacji, nawet 9-stopniową. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdzie kosiarka umożliwia regulację ciecia między 2 a 8 cm.

Kosiarka do ogrodu – rodzaj zasilania

Jest to w zasadzie pierwszy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Kosiarki posiadają różne rodzaje zasilania, które definiują poniekąd ich sposób użytkowania.

Kosiarka ręczna – pierwszym z nich jest kosiarka ręczna, która stanowi najtańszy i najbardziej podstawowy model. Ich cena rozpoczyna się już od 100 złotych. Jej użytkowanie wiąże się zazwyczaj z dużym wysiłkiem, ponieważ wszystko musimy wykonywać siłą własnych mięśni.

Takie kosiarki spełnią swoją funkcję idealnie w przypadku niewielkich trawników, gdzie nie występuje koniczność precyzyjnego ścinania. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, bardzo cicho pracuje i jest tanie w eksploatacji.

Kosiarka spalinowa – posiada o wiele większe możliwości niż poprzednik, co sprawia, że idealnie nadaje się do dużych trawników. Jej praca nie jest ograniczona kablem, wykorzystuje benzynę i olej.

To rozwiązanie dobre w przypadku wysokich trawników oraz gdy mamy do czynienia ze zróżnicowanym terenem.

Wadą kosiarek spalinowych jest duży hałas, które generują, waga oraz generowanie szkodliwych spalin.

Kosiarka elektryczna – to rozwiązanie na miarę XXI wieku, które wykorzystuje do działania energię elektryczną. Niestety posiada kabel, przez co nieco ogranicza możliwości. Na szczęście coraz częściej producenci decydują się na umieszczanie akumulatorów w swoich kosiarkach elektrycznych, co umożliwia bezprzewodową pracę.

Takie urządzenia charakteryzuje dość niska cena, bardzo cicha praca i pełna ekologia. Poradzą sobie w przypadku niskich i średnik trawników.

Pozostałe rodzaje kosiarek

Poza wspomnianymi modelami kosiarkę, na rynku występują jeszcze kosiarki typu traktorek czy kosiarki samojezdne.

Pierwszy z nich umożliwia koszenie trawy w pozycji siedzącej. Kierujemy pojazdem niczym małym traktorkiem. Jest to więc bardzo wygodna alternatywa, lecz sporo kosztuje.

kosiarka ogród trawa
fot. pixabay.com/pl/

Drugie rozwiązanie to w pełni automatyczny sprzęt, który za pomocą jednego przycisku wykona za nas całą pracę w ogrodzie. Ich koszt wynosi ok. 5-10 tys. złotych.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here