glebogryzarka ogród trawnik
fot. pixabay.com/pl/

Ogród to miejsce, które wymaga szczególnej troski i opieki. Aby nieprzerwanie zachwycał swoim pięknem, należy odpowiednio o niego dbać, systematycznie go pielęgnując. W tym celu przydatne są wszelkie narzędzia, które ułatwiają pracę. Jednym z niezastąpionych jest glebogryzarka, która z powodzeniem zastępuje np. klasyczne widły czy szpadel.

Do czego służą glebogryzarka?

Glebogryzarka jest urządzeniem, który ułatwia pracę w ogrodach różnego rozmiaru. Przede wszystkim służy do usuwania chwastów, wyrównywania powierzchni i spulchniania gleby, dzięki czemu jest ona właściwie napowietrzona. Jest więc niezastąpionym narzędziem przed posadzeniem roślin w ogrodzie.

Glebogryzarki swoją konstrukcją przypominają klasyczne kosiarki. Sprzęt ten może być używany niemalże przez cały sezon wzrostu roślin. Nie zaleca się jednak stosowania tego urządzenia podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

glebogryzarka ogród trawnik
fot. pixabay.com/pl/

Glebogryzarka może być również wykorzystywana do mieszania nawozów czy nawet odśnieżania, po odpowiednich modyfikacjach. Jest bardzo pomocnym narzędziem, gdy mieszkamy w domu.

Rodzaje glebogryzarek

Istnieje kilka rodzajów glebogryzarek. Każda z nich spełni swoją role w innych warunkach, na innej powierzchni. Każdy wariant ma również swoje plusy i minusy. Poniżej postaramy przedstawić najważniejsze cechy, każdego z przedstawicieli swojego rodzaju.

Glebogryzarka spalinowa – jak sama nazwa wskazuje, jest ona napędzana paliwem. Ze względu na swoją masywną konstrukcję i dużą moc jest polecana na duże powierzchnie. Takie urządzenia są bardzo komfortowe w użytkowaniu i znacznie ułatwiają pracę, którą normalnie zajęła by bardzo dużo czasu i pochłonęła mnóstwo energii.

Duża moc silnika umożliwia pracę na zbitym i twardym podłożu. Tego typu sprzęt poradzi sobie nawet z bardzo zarośniętym terenem.

Spośród wad takiego rozwiązania możemy z pewnością wymienić głośną pracę silnika oraz nierzadko bardzo dużą wagę urządzenia.

Glebogryzarka elektryczna – jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które napędzane jest energią elektryczna. To sprzęt, który doskonale sprawdzi się na małych i średnich powierzchniach. Do powierzchni ok. 500 m2 potrzebujemy glebogryzarki o mocy 200 – 500W. Jeżeli chcemy pracować na większej działce, to wybierzemy urządzenie o mocy co najmniej 600W.

Zaletami tego urządzenia jest bardzo cicha praca. Minusem może być to, że sprzęt potrzebuje ciągłego podłączenia do źródła zasilania.

Glebogryzarka mechaniczna – jeżeli jesteśmy fanami aktywności i cenimy własny trud włożony w pielęgnację ogrodu, to zawsze możemy wybrać glebogryzarki mechaniczne, które zasilane są pracą naszych mięśni. Mogą występować w wersji ręcznej lub być napędzane ciągnikiem. Tego typu sprzęt nadaje się do niewielkich działek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając glebogryzarkę?

Skoro poznaliśmy już rodzaje glebogryzarek, to warto poświęcić teraz chwile na zapoznanie się z parametrami, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Dzięki nim, jesteśmy w stanie znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania.

Moc silnika – to przede wszystkim od tego czynnika zależeć będzie efektywność danego urządzenia. Wszystko zależy do powierzchni, którą dysponujemy. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu małego ogrodu, to oczywiście nie ma sensu zakup urządzenia o dużej mocy. Przy dużych działach, szczególnie tych zrośniętych, o twardej i zbitej ziemi, warto pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, np. charakteryzujący się mocą 5 kM.

glebogryzarka ogród trawnik
fot. pixabay.com/pl/

Szerokość pracy glebogryzarki – to następny bardzo istotny czynnik. Wskazuje on ile powierzchni jest w stanie przerobić glebogryzarka za jednym razem. Im większą działkę posiadamy, tym urządzenie powinno być szersze, aby praca była szybsza i efektywniejsza.

Niewielki teren będzie wymagał sprzętu o szerokości max. 33 cm. Większa powierzchnia, będzie wymagała tych centymetrów co najmniej 45. Zaawansowane urządzenia dają możliwość regulacji szerokości powierzchni roboczej, dzięki czemu możemy ją dopasować do aktualnych potrzeb.

Zmiana głębokości pracy glebogryzarki – jeżeli zależy nam na założeniu bardziej wymagających upraw, odpowiednim napowietrzeniu i przygotowaniu do przyjęcia wody, to powinniśmy się zainteresować glebogryzarką, która pracuje na głębokości ok. 35 cm.

Tak jak poprzednio, często mamy możliwość regulacji głębokości pracy urządzenia. Jeżeli zależy nam na sprzęcie, który spokojnie da sobie rade przy podstawowych pracach, to wybierzmy glebogryzarkę, która pracuje na głębokości ok. 15cm.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here