garnek indukcja gotowanie
fot. pixabay.com/pl/

Kuchenka indukcyjna to element, który coraz częściej gości w domach Polaków. Jest ona nowoczesnym i w pełni bezpiecznym sprzętem, dzięki któremu w szybszy sposób przygotujemy swoje ulubione dania. Wciąż jednak występują spore wątpliwości jak dobrać garnki do takiej płyty. Podpowiadamy, na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu garnków na indukcję.

Tradycyjna kuchenka gazowa oraz elektryczna wersja, powoli odchodzą w zapomnienie na cześć indukcji. Ma ona mnóstwo zalet, o których zaraz powiemy. Zastosowanie płyty indukcyjnej w domu, wymaga jednak zastosowania odpowiednich garnków, ponieważ stosując te same naczynia, co do kuchenki gazowej, może okazać się, że cały system nie będzie odpowiednio działał. Często garnki są wielofunkcyjne i mogą pasować do wielu zastosowań, np. do indukcji i kuchenki gazowej.

Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

Zacznijmy od tego jak działa płyta indukcyjna. To rozwiązanie opiera się na zjawisku indukcji, czyli na niczym innym, jak wytwarzaniu pola elektromagnetycznego. Wewnątrz płyty mamy cewki, które odpowiedzialne są za wytwarzanie pola magnetycznego. I teraz ważna uwaga. Tylko naczynia, których dna wykonane są ze specjalnych metali, reagują na takie pole.

garnek indukcja gotowanie
fot. pixabay.com/pl/

To ekonomiczne rozwiązanie, ma bardzo dużo zalet. Dzięki płycie indukcyjnej znacznie szybciej przyrządzimy potrawy. Czas gotowania i smażenia jest o wiele krótszy niż w tradycyjnych kuchenkach.

Dużym plusem jest to, że ciepło wytwarzane jest jedynie  w naczyniu, a po jego zdjęciu, kuchenka staje się chłodna, co zapobiega poparzeniom.

Jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Drobinki jedzenia nie mają gdzie się schować, nie przypalają się i nie zostawiają uporczywych śladów do czyszczenia. Wystarczy, że przetrzemy płytę i gotowe.

Jak sprawdzić czy garnki nadają się do płyt indukcyjnych?

Zmieniając kuchenkę gazową lub elektryczną na płytę indukcyjną czasami nie musimy wyrzucać wszystkich garnków. Należy je przejrzeć, aby dowiedzieć się czy któreś z nich pasują do indukcji. Pierwszym sposobem, jak sprawdzić czy garnki nadają się do indukcji, jest wyszukanie symbolu na dnie naczynia. Będą to charakterystyczne zwoje.

Jeżeli znajdziemy takie oznaczenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że garnek będzie pasował. Jeżeli nie ma takiego symbolu, przyłóżmy magnes do dna. Jeżeli przylgnie, to będzie to oznaczało, że dno jest ferromagnetyczne i prawdopodobnie nadaje się do płyty indukcyjnej.

Garnki na indukcję – na co zwrócić uwagę?

Tak jak wcześniej już wspominaliśmy, przy zakupie garnków na indukcje, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Poniżej przedstawimy ich listę, wraz z krótkim wyjaśnieniem.

Średnica garnka – to podstawowy parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Musimy pamiętać o tym, aby naczynia pasowały idealnie do pola kuchenki indukcyjnej. Gdy garczek będzie wykraczał poza strefę może wystąpić problem z działaniem kuchenki. Warto więc wybierać naczynia o średnicy dna równej lub mniejszej. Wtedy indukcja będzie działała odpowiednio.

Grubość dna – warto wybierać grubsze dna, z prostej przyczyny. Cienkie warstwy mogą z czasem ulec odkształceniom i szybko może wystąpić konieczność wymiany garczków. Dobre garczki na indukcje posiadają przynajmniej 3 warstwy o grubości 5 – 10 mm. Takie produkty będą służyły przez długi czas.

Rączki i uchwyty – tak jak w przypadku garnków do tradycyjnych kuchenek ważne są rączki i uchwyty, które lubią się czasami nagrzewać. Warto więc wybrać garczki na indukcję, które posiadają odpinane rączki lub takie, które stworzone są z nienagrzewającego tworzywa.

garnek indukcja gotowanie
fot. pixabay.com/pl/

Materiał wykonania – to również niezwykle istotna kwestia, szczególnie jeżeli jesteśmy alergikami. Istnieje szereg materiałów, z którego wykonywane są garczki na indukcję. Najważniejszym aspektem jest to, aby miały ferromagnetyczne dno, które umożliwia przyrządzanie posiłków na indukcji.

Odpowiednim wyborem są garnki ceramiczne, stalowe i żeliwne. Te ostatnie są najbardziej masywne i najdroższe, lecz najbardziej wytrzymałe.

Alergicy powinni stosować wysokiej jakości garnki ceramiczne lub emaliowane żeliwne.

Jeżeli mamy zamiar myć garczki w zmywarce, warto przed zakupem sprawdzić czy do tego się nadają.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here