Oszczędzacz powietrza jest urządzeniem, które posiada specjalne filtry, usuwające szkodliwe zanieczyszczenia z otoczenia. Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest pozbycie się zawieszonych pyłów PM 2.5 oraz PM 10, które są składnikami smoku oraz alergenów.
Większość z nich niweluje również lotne związki organiczne, liczne drobnoustroje oraz przykre zapachy. Na rynku mamy do wyboru mnóstwo modeli. Od te z filtrem HEPA, węglem aktywnym, po te innowacyjne i zaawansowane z nawilżaczem i jonizatorem. Jak oczyszczacz wybrać? Podpowiemy na co zwrócić uwagę kupują takie urządzenie.
Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza posiadają wentylator, który w ruch wprawia powietrze zastane w pomieszczeniu. Powietrze, które zostanie zaciągnięte, przechodzi przez filtry, na których zatrzymują się wszelkie zanieczyszczenia, by oczyszczone wrócić do obiegu.
Najpopularniejszymi filtrami są HEPA i węgiel aktywny. Usuwanie patogenów, jak bakterie, wirusy, grzyby czy pleśń, jest możliwe dzięki urządzeniom, które posiadają generator jonów. Oczyszczacze, które wyposażone są w mate ewaporacyjną i zbiornik wody posiadają funkcję nawilżania powietrza, co jest bardzo przydatną opcją w każdym domu.
Przed czym chroni oczyszczacz powietrza?
Tak jak już wspomnieliśmy, dobry oczyszczacz potrafi chronić przez smogiem, alerganami i wirusami. Jest to zależne głównie od zastosowanych filtrów w urządzeniu. Filtr z węglem aktywnym może eliminować dym papierosowy, usuwać formaldehyd i lotne związki organiczne. Jonizator może pomóc w zwalczaniu wirusów i bakterii.
Czy każdy oczyszczacz nawilża powietrze?
Nie każde urządzenie posiada taką funkcję. Mamy do wyboru produkty, które oczyszczają powietrze mechanicznie przez filtr, oraz urządzenia wodne. Te ostatnie filtrują powietrze przez element, który pozwala na kontakt powietrza z wodą, która znajduje się w oczyszczaczu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze nie dość, że jest czyszczone, to jeszcze jest nawilżane do odpowiedniego poziomu. Należy jednak bardzo dbać o higienę takiego urządzenia, gdyż w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku.
Wiemy już jak działa oczyszczacz powietrza. Pora na zapoznanie się z najważniejszymi czynnikami, które wpływają na jego pracę.
System czujników jakości powietrza – większość tego typu urządzeń działa w podobny sposób – posiadają włącznik i wyłącznik. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czujnik jakości powietrza, który powiadomi nas, gdy wystąpi konieczność zwiększenia pracy urządzenia, lub nastąpi pora aby wyłączyć urządzenie. Zaawansowane urządzenia posiadają zautomatyzowane systemy pracy.
Filtr węglowy – w pogoni za jak największą skutecznością urządzeń, producenci zauważyli niepowtarzalne właściwości węgla aktywowanego, który oczyszcza powietrze z związków lotnych.
Groźne dla naszego zdrowia związki, przyczepiają się do powierzchni takiego filtra. Takie rozwiązanie charakteryzuje się dużą powierzchnią roboczą, w porównaniu do masy.
Jonizacja, generator jonów – warto wybrać urządzenia z dodatkowymi funkcjami jak jonizacja. Taki sprzęt nie tylko oczyści powietrze, lecz także delikatnie je jonizuje. Oznacza to likwidacje groźnych wirusów, pleśni oraz grzybów z naszego otoczenia, z czym nie poradziłby sobie klasyczny oczyszczasz.
Funkcja nawilżania – to kolejna z dodatkowych funkcji oczyszczaczy powietrza. Suche powietrze w lato czy zimę potrafi być bardzo uciążliwe lecz nie tylko. Stanowi również dobre środowisko dla rozwoju różnych zanieczyszczeń. Zaawansowane oczyszczacze powietrza posiadają również funkcję nawilżenia. Takie urządzenia posiadają monitoring wilgotności powietrza w otoczeniu i w razie jego spadku poniżej określonego poziomu, oczyszczacz automatycznie uruchomi tę funkcję.
Tryb nocny – to równie bardzo istotna opcja. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sen to gwarant dużej dawki energii i dobrego samopoczucia. Dlaczego więc nie stosować oczyszczacza powietrza w nocy, aby powietrze również o tej porze było czyste?

Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza z trybem nocy, który działa w sposób ciągły lecz na niższych obrotach, co sprawia, że pracuje niemal bezszelestnie.
Bez wątpienia nie bez znaczenia pozostaje wygląd samego urządzenia, ponieważ zazwyczaj jest ono postawione na widoku. Warto więc, aby pasowało do aranżacji naszego wnętrza.