Podobno, jeżeli lubi się swoją pracę nie przepracuje się w życiu ani jednego dnia. Praca to ważna część życia każdego dorosłego człowieka. Zazwyczaj spędzamy na jej wykonywaniu dużą część dnia, po pewnym czasie każdego z nas może dopaść wypalenie zawodowe. Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są ludzie wykonujący zawody takie jak pracownik socjalny, funkcjonariusz policji, strażak czy ratownik medyczny bądź lekarz. Tego typu zawody są bardzo wymagające psychicznie i potrafią zniechęcić do pozostania w nich na dłużej. Jednak wypalenie zawodowe może być tak naprawdę problemem każdego z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu każdy jest na to narażony.
Przyczyny wypalenia zawodowego
Przyczyny takiego stanu mogą być naprawdę różne, do najczęstszych należą: długotrwałe narażenie na stres, zmęczenie psychiczne i fizyczne, zbyt duża ilość obowiązków, brak możliwości i czasu na odpoczynek, zła atmosfera w pracy, negatywne relacje z współpracownikami lub kierownictwem, rutyna. Przyczyną wypalenia zawodowego mogą być cechy indywidualne takie jak brak wiary w swoje możliwości, niska samoocena. Wszystko to prowadzi do zmęczenia i złego samopoczucia, stresu. Jeśli człowiek nie potrafi lub nie ma możliwości odpoczynku i rozładowania negatywnych emocji odczuwa skutki tego stanu takie jak bóle głowy, złe samopoczucie. Organizm broni się i daje sygnały, że coś jest nie tak i należy to zmienić.
Jeśli jesteś wypalony zawodowo na pewno dostrzeżesz objawy. Możesz mieć problemy ze snem, ciśnieniem, z odpornością organizmu. Na pewno też możesz odczuwać częste rozdrażnienie, nerwowość oraz być przygnębiony. Taki stan na pewno nie jest dobry dla twojej psychiki oraz organizmu.
Jak przebiega wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe składa się z trzech faz. W fazie pierwszej człowiek ma objawy wyczerpania na tle emocjonalnym. Możesz odczuwać wyczerpanie obowiązkami wykonywanymi w pracy, niemożność regeneracji sił i odpoczynku. Faza druga objawia się nabieraniem dystansu do współpracowników, klientów. W fazie drugiej pracownik często wypełnia swoje obowiązki niedokładnie, bez zaangażowania. Jest niechętny to otoczenia w pracy. W ostatniej fazie wypalenia zawodowego możesz zauważyć u siebie objawy takie jak brak poczucia iż osiągasz coś wartościowego w pracy. Możesz dokonywać w tej fazie oceny swojej pracy która będzie negatywna. Obowiązki w pracy nie będą dla ciebie już tak ważne a do jakości ich wykonania przestaniesz przywiązywać wagę. W ostatniej fazie najczęściej pojawiają się wspomniane wcześniej objawy związane z kondycją organizmu.
Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć?
Na wypalenie zawodowe narażeni są ludzie w różnym wieku, wykonujący różne zawody. Najlepiej jest zapobiegać temu zjawisku, zanim się pojawi podejmować działania mające na celu zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Warto zadbać o odpoczynek i wypracować sobie najlepsze sposoby na radzenie sobie ze stresem. Aktywność fizyczna w różnej formie jest świetnym sposobem na oderwanie się od problemów zawodowych i wytworzenie endorfin, które pozwolą na lepsze samopoczucie. Może to być jogging, taniec, cokolwiek co lubisz robić i co sprawia ci przyjemność. Mimo nadmiaru obowiązków i spraw służbowych postaraj się zadbać o odpowiedni wypoczynek. Nawet jeśli po powrocie do domu czeka na ciebie pranie czy sprzątanie wygospodaruj chociaż godzinę na odpoczynek, zrób coś co cię relaksuje. Jeśli zauważysz u siebie objawy wypalenia zawodowego – reaguj. Możesz umówić się na wizytę u psychologa, który na pewno pomoże ci rozwiązać problem.
Jeśli wypalenie zawodowe jest zaawansowane, albo jeśli wszystkie próby zwalczenia go nie przynoszą pożądanego efektu, pomyśl nad zmianą miejsca pracy. Zazwyczaj boimy się tego typu zmian, szczególnie jeśli praca jest dobrze płatna a my mamy zobowiązania finansowe. Czasami jednak warto poszukać rozwiązania problemu i uwierzyć w dobry wpływ zmian na nasze życie. Wypalenie zawodowe może skończyć się chorobami za równo na tle psychicznym jak i fizycznym. Nie warto tracić zdrowia dla pieniędzy, nie warto przez długie lata robić tego czego się szczerze nienawidzi.