dropshipping e-commerce
fot. pixabay.com/pl/

Dropshipping to od dłuższego czasu gorący temat, jeżeli chodzi o rynek e-commerce. To bardzo popularny trend, z którego korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców. Do swojej oferty wprowadzają go zarówno mniejsze, jak i duże sklepy internetowe. Dlaczego taki model sprzedaży zyskuje na popularności i czy warto z niego skorzystać?

Co to jest dropshipping?

dropshipping e-commerce
fot. pixabay.com/pl/

Dropshippingiem nazywamy model biznesowy, który opiera się o sprzedaż produktów, bez ich faktycznego posiadania. Z pewnością sklep internetowy bez magazynu to coś co wydaje się nierealne. Jednak postęp technologiczny stworzył możliwość sprzedaży, nawet wtedy, gdy nie posiadamy towaru i dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem. Nie musimy zatrudniać pracowników, całą sprzedażą możemy zająć się na początku sami. Dropshipping jest więc bardzo dobrym pomysłem aby przetestować daną branże i zainteresowanie daną grupą produktów. Taki model sprzedaży, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, co jest ważne szczególnie z punktu widzenia początkujących przedsiębiorców na rynku.

Dropshipping nie jedno ma imię

Możemy wyróżnić dwa znaczenia tego słowa, co jest tematem sprzeczek i niedopowiedzeń ze strony współpracujących ze sobą hurtowni i sprzedawców. Nie zawsze wiadomo również jakie są obowiązki sprzedającego względem klienta oraz jak rozliczać dochody z takiej działalności.

Pierwszym takim przykładem jest, gdy jesteśmy pośrednikami podczas sprzedaży towaru z Chin. Jesteśmy w takiej sytuacji jedynie pośrednikiem sprzedaży i zarabiamy kwotę od obrotu, którą wcześniej ustaliliśmy z dostawcą. Nie jesteśmy właścicielem produktu, tak więc odpowiedzialność ciąży w głównej mierze na nim.

Drugi rodzaj dropshippingu, to powszechna opcja, która polega na tym, że to my jesteśmy głównymi sprzedawcami, odpowiadamy za wszelkie niedogodności z przesyłką i tłumaczymy się przed klientem. W zależności od umowy z daną hurtownią, przyjmujemy zwroty lub nie. Hurtownia jest jedynie naszym współpracownikiem, na którego zrzucamy odpowiedzialność za pakowanie i wysłanie produktu, który sprzedaliśmy do naszego klienta.

Jakie są zalety dropshippingu?

Niewątpliwie taki model sprzedaży ma sporo zalet. Spośród najważniejszych możemy wymienić przede wszystkim brak konieczności pakowania, przygotowania oraz wysyłania przesyłki do klienta. Jesteśmy więc skupieni głownie na pozyskaniu konsumenta. Nie istnieje potrzeba magazynowania towarów, co rodzi duże koszty, w postaci magazynu, pracowników itp.

Nasza rola ogranicza się głownie do obsługi klienta, przyjęcia płatności i złożenia zamówienia w danej hurtowni na adres kupującego i wystawienia faktury.

Oszczędzamy więc bardzo dużo czasu i możemy zając się tym, co najbardziej istotne z punktu widzenia sprzedaży czyli marketingu i promocji grupy towaru.

Bardzo dużą zaletą, którą cenią sobie osoby lubiące często podróżować jest fakt, że możemy pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Niezależnie czy jesteśmy akurat w miejscu zamieszkania, czy na wakacjach w egzotycznym kraju, możemy sprawnie zarządzać zamówieniami. Potrzebny do tego nam jest jedynie laptop i dostęp do internetu.

Dropshipping pozbawiony jest ryzyka, gdyż nie musimy kupować towaru na zapas, który może się nie sprzedać. Taki model sprzedaży jest często uzupełnieniem oferty większych lub mniejszych sklepów, które mają ograniczone miejsce w magazynie, lub chcą przetestować sprzedać danej grupy asortymentu.

Wady dropshippingu

No dobrze, wszystko wygląda na razie kolorowo. Tak więc czy taki model sprzedaży posiada jakieś wady?

Oczywiście, jak każdy rodzaj działalności i ten, nie jest pozbawiony wad. Jedna z największych jest to, że jesteśmy całkowicie zdani na dostawcę produktu. To od niego zależy kiedy przesyłka zostanie wysłana, w jaki sposób zostanie zapakowana i tak dalej. Nie widzimy na żywo produktów, nie mamy więc większego wpływu na ich jakość. Może zdarzyć się sytuacja, w której nawet nie z naszej winy, będziemy musieli tłumaczyć się za błędy hurtowni. Dropshipping również uniemożliwia odbiory osobiste w siedziby firmy.

Wadą takiego modelu sprzedaży jest również duża konkurencyjność, co spowodowane jest niskim progiem wejścia. Zacząć swoją przygodę możemy z bardzo niskim, lub nawet zerowym kapitałem, tak więc dużo ludzi korzysta z takiej opcji.

dropshipping e-commerce
fot. pixabay.com/pl/

Również hurtownie nie zawsze grają fair. Dochodzi do sytuacji, gdzie sporo zawyżają ceny swoich produktów dla współpracowników. Efekt jest taki, że taniej możemy nabyć ich rzeczy na popularnych serwisach aukcyjnych niż w przypadku chęci kupna w modelu dropshippingowym.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here