siemie lniane
fot. pixabay.com/pl/

Właściwości prozdrowotne siemienia lnianego są już znane ludzkości od dawna. Nasze babcie bardzo chętnie tworzyły wywary z tych niepozornych brązowych nasion, aby niwelować wiele dolegliwości. Jak się okazuje, można je również z powodzeniem włączyć do diety, co będzie stanowiło źródło cennych składników odżywczych. W czym może pomóc Ci siemię lniane? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami.

Siemię lniane – co to?

sieme lniane
fot. pixabay.com/pl/

To małe ziarenka lnu pospolitego, które posiadają złotawą lub brązową barwę. Zaliczane są do tzw. superfood, czyli zdrowej żywności o bezcennych właściwościach. Siemię lniane posiada dobry wpływ na cały nasz organizm i uznawany jest nawet jako zielarski produkt leczniczy. Wykorzystywany jest również w domowej kosmetyce, gdyż składniki siemienia, działają odżywczo również na włosy i cerę.

Najczęściej spotykaną wersją siemienia jest ta w kolorze brązowym. Taki produkt możemy nabyć w praktycznie każdym markecie. Istnieje również wariant złocisty, który wyróżnia się większą zawartością cennych składników. Za taką wersję przyjdzie nam jednak nieco więcej zapłacić. Niezależnie od wariantu siemienia, możemy zdobyć ziarna zmielone lub całe. Na rynku występuje również olej lniany, który pozyskiwany jest z całych ziaren lnu.

Siemię lniane – jakie ma właściwości odżywcze?

Jest to produkt posiadający nieocenione właściwości prozdrowotne, za sprawą takich składników jak błonnik, kwas tłuszczowy omega-3, czy lignany. Już jedna łyżka ziaren dostarcza nam ok 12% dziennego zapotrzebowania na błonnik, którego często w diecie nam brakuje.

Siemię lniane zawiera błonnik nierozpuszczalny oraz rozpuszczalny. Ten drugi posiada właściwości żelujące, które powodują wiązanie zawartości przewodu pokarmowego i opóźnia opróżnianie żołądka. Taka sytuacja powoduje, że mamy poczucie sytości po posiłku, przez dłuższy czas.

Jakie są właściwości prozdrowotne siemienia lnianego?

Wspomniany błonnik pomaga również we właściwej pracy jelit, zapobiega zaparciom i umożliwia regularne wypróżnianie. Pozwala też na usunięcie z organizmu zalegających toksyn oraz reguluje stężenie glukozy we krwi.

Wykazano, że regularne spożywanie tego składnika, może ochronić nas przed chorobami układu krążenia.

Kwasy omega-3 w siemieniu lnianym

Niezdrowe przekąski, spożywanie fast-foodów oraz wysokoprzetworzonej żywności prowadzi do sytuacji, gdzie często brakuje nam pewnych składników odżywczych. Jednym z nich są kwasy omega-3, w które bogate jest siemię lnianie. Ochraniają nasz organizm przed chorobami układu krążenia, obniżają ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer. Przypisuje się im również działania przeciwnowotworowe.

Prozdrowotne właściwości siemienia lnianego mogą odczuć kobiety w okresie menopauzy. Lignany to hormony roślinne, które wykazują pomoc w łagodzeniu jej klimakterium, podobnie do syntetycznych hormonów.

Lignany mogą również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Co ważne dla kobiet, chronią je przed nowotworami piersi. Wykazują również właściwości, zmniejszające ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wspólne działanie kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów, czy antyoksydantów, wspomaga wiele organów w organizmie i usprawnia jego pracę.

Siemię lniane to również produkt, który regularnie spożywany, może mieć wpływ na podwyższenie samopoczucia.

Jak stosować siemię lniane?

Siemię lniane można przygotować na wiele sposobów. Spośród popularnych możemy wymienić z pewnością przygotowanie kleistej konsystencji, po zalaniu wrzącą wodą zmielonych lub całych ziaren.

Gotowy napój możemy wypić po ostudzeniu lub wetrzeć we włosy. W tym celu pozostawiamy taką maskę na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy. Można również nakładać gotowy kleik na twarz, co da efekt odżywienia i nawilżenia twarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać suche siemię lniane do innych produktów, jak jogurty, koktajle, sałatki czy surówki.

sieme lniane
fot. pixabay.com/pl/

Warto więc włączyć siemię lniane do swojej codziennej diety. Pomoże w walce z wieloma dolegliwościami. Ceni sobie je sobie szczególnie grupa osób z zaburzeniami układu pokarmowego. Kleik, stworzony z siemienia lnianego to również antidotum dla osób z refluksem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here