rower elektryczny
fot. pixabay.com/pl/

Większość z nas już chyba przywykłą do widoku rowerów elektrycznych na naszych ulicach. To jednoślad, który posiada silnik, wspomagający pedałowanie gdy występuje taka konieczność. Jest to bardzo przyjemny środek transportu, który jest w pełni ekologiczny.

Obecnie panujące przepisy wymuszają, aby pojazd elektryczny jakim jest właśnie taki rower, mógł działać z mocą, która gwarantuje maksymalne rozpędzenie go do prędkości 25 km/h. Sam silnik powinien posiadać moc maksymalną, nieprzekraczającą 250 W. Dzięki temu możemy cieszyć się właściwościami takiego środka transportu bez konieczności rejestrowania go. Nie musimy również posiadać żadnych uprawnień do kierowania nim.

Rowery elektryczne – charakterystyka

rower elektryczny
fot. pixabay.com/pl/

Jeszcze jakiś czas temu, mieliśmy do wyboru zaledwie garstkę modeli rowerów elektryczny. Obecnie rynek wręcz przesycony jest tego typu sprzętem, a więc możemy wybierać w dziesiątkach modli miejskich, górskich czy hybrydowych.

Jednoślady elektryczne zdobywają coraz większą popularność  za sprawą coraz tańszych modeli. Staje się to zaraz obok hulajnogi elektrycznej bardzo atrakcyjny środek transportu i alternatywa dla miejskiej komunikacji.

Z powodzeniem dotrzemy nim do pracy, szkoły czy nawet na zakupy. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że możemy skorzystać z pomocy silnika elektrycznego wtedy, kiedy tego chcemy. Nie musimy używać go zawsze, co oznacza, że ten środek transportu może zastąpić klasyczny rower.

To dobra alternatywa dla osób starszych, które w ciepłe dni chciałyby wyruszyć w dalszą podróż bez obaw, że zabraknie im sił na dotarcie z powrotem do domu.

Wady i zalety roweru elektrycznego

Wadą takiego rozwiązania może być niewątpliwie duża waga. Silnik elektryczny i akumulator charakteryzują się dość sporą wagą i zazwyczaj wynosi ona kilka kilogramów. Do tego dochodzi konstrukcja roweru i wzmacniana rama, która musi utrzymać sporych gabarytów silnik i oto mamy gotowy przepis na cięższy rower.

Dobrą wiadomością jest fakt, że ciężko doszukać się więcej wad roweru elektrycznego. Zdecydowanie przeważają korzyści, które zapewniają korzystanie z roweru elektrycznego. No dobrze, znamy już podstawowe zalety i wady takiego rozwiązania. Przejdźmy do meritum sprawy – jak wybrać rower elektryczny, aby cieszyć się nim przed długi czas?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu roweru elektrycznego?

Wszystkie rowery mają wspólne cechy. Podzieliliśmy jednoślady na poszczególne segmenty, tak, aby było łatwiej doszukać się zalet danego rozwiązania. Oto ich rodzaje.

Składany rower elektryczny

Jest niezwykle poręczny, mały i lekki. Możemy zabrać go np. na wycieczkę i włożyć do bagażnika samochodu. Z łatwością przechowamy go w domu czy przewieziemy pociągiem.

Większość modeli posiada funkcję, umożliwiającą ruszenie bez pedałowania i jazdę z prędkością ok. 6 km/h. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością mała pojemność akumulatora.

Miejski rower elektryczny

Miejski rower zapewni bardzo komfortową, wyprostowaną pozycję podczas jazdy. Oznacza to, że będziemy mieli bardzo dobrą widoczność, czym poprawimy bezpieczeństwo nasze i osób w pobliżu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas codziennych dojazdów do pracy czy szkoły, lecz też z powodzeniem będziemy mogli jechać takim rowerem na weekendowe wycieczki po mało wymagającym terenie.

Miejski rower elektryczny, bardzo szybko rozpędzi się do 25 km/h. Zaletą jest łatwość obsługi i wygoda oraz wielostopniowe wspomaganie sterowania dostępne z panelu kierownicy.

Trekkingowy rower elektryczny

Taki rowery powstają głównie z myślą o turystyce. Jest niezwykle wygodny, można nim spokojnie więc wybierać się na długie przejażdżki. Takie modele posiadają zazwyczaj bardzo bogate wyposażenie i baterie, które pomagają na przejechanie nawet 100 km na jednym ładowaniu.

Jaki rower elektryczny w takim razie wybrać?

rower elektryczny
fot. pixabay.com/pl/

Najlepszym wyborem okazują się rowery z napędem centralnym. Takie rozwiązanie przydatne jest szczególnie, gdy mamy do czynienia z podjazdami po górkach oraz przy jeździe po nierównej nawierzchni.

Jeżdżąc codziennie po płaskich i mało wymagających powierzchniach, możemy skorzystać z bardziej ekonomicznego rozwiązania jakim jest napęd w piaście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here