Jeżeli chodzi o dostęp do gotowych projektów domów, to jest w czym wybierać. Niezależnie od tego czy marzy nam się duża, piękna willa, czy mały domek za miastem, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Podpowiadamy, czym kierować się wybierając idealny projekt domu i na jakie kwestie uważać.
Jak powszechnie wiadomo, gotowe projekty, są o wiele tańsze niż te, zamawiane indywidualnie u architekta. Coraz wyższy ich poziom i naprawdę bardzo duży wybór, przyciąga wielu klientów. Takie gotowe projekt znajdziemy w ofertach firm, katalogach, biurach projektowych, czy stronach internetowych o tematyce budowlanej. Istnieje wiele rodzajów projektów. Królują nowoczesne i klasyczne rozwiązania, lecz znajdziemy również projektu domów w stylu skandynawskim czy amerykańskim. Niezależnie od tego, który wybierzemy, warto przemyśleć kilka kwestii.
Jak wybrać odpowiedni projekt domu?
Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na taką opcję to mniej więcej wiemy na co się zdecydowaliśmy. Jeżeli posiadamy już stosowną działkę, dostaliśmy pozwolenie na budowę, to czas ruszać dalej i wybrać wymarzony projekt domu.
Gotowy czy indywidualny projekt domu?
Jest to największy dylemat osób, które decydują się na samodzielną budowę domu. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Indywidualny projekt daje nieograniczone możliwości aranżacji i wyglądu wszystkich pomieszczeń w domu. Możemy wszystko od a do z zaprojektować sami, jednak takie rozwiązanie jest bardzo czasochłonne i nierzadko sporo kosztuje. Z tych właśnie względów coraz popularniejsze stają się gotowe projekty domów, które dostępne są od ręki. Plusem jest fakt, że jeżeli coś nie będzie nam pasowało w danym projekcie, lub będziemy chcieli się wyróżnić, to zawsze możemy coś w nim zmienić.
Dom parterowy czy piętrowy?
Jeżeli nasza działka nie jest ograniczona pod względem wielkości budynków, zazwyczaj stajemy również przed dylematem czy wybrać dom parterowy czy dom piętrowy. To trudna decyzja, gdyż oba te rozwiązania, w pewnych sytuacjach są korzystne.
Dom, który posiada dodatkową kondygnację z pewnością daje o wiele więcej przestrzeni i możliwości. Cechuje go większa wygoda, komfort użytkowania i będzie dobrym wyborem dla rodzin wielodzietnych.
Domy parterowe jednak mimo wszystko ciągle zyskują na popularności. Są znacznie tańsze w budowie, a niektórzy użytkownicy mogą sobie cenić fakt obecności wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. W takim miejscu nie mamy również schodów i dodatkowego piętra, co np. w zimie, znacznie obniża koszty związane z ogrzewaniem .
Istnieje również możliwość zbudowania domu z poddaszem, który może posiadać dodatkowe pokoje. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalnie wykorzystujemy powierzchnie użytkową.
Duży dom czy mały dom?
Oto jest pytanie. Z pewnością każdy z nas marzy o wielkim, pięknym domu z ogrodem, basenem i innymi atrakcjami, które mogłyby spełniać wymagania gości, regularnie nas odwiedzających.
Niestety koszty budowy takiego miejsca, nierzadko przewyższają nasz budżet. Budowa domu to spora inwestycja, w której wielkość powierzchni definiuje to jaki będzie koszt budowy i ile przeznaczymy na materiały budowalne.
Warto więc już na samym początku określić potrzeby wszystkich domowników, którzy zamieszkają w danym domu. Pod uwagę powinniśmy wziąć również tych potencjalnych członków rodziny. Niewątpliwie każda osoba, potrzebuje prywatnej przestrzeni, a więc własnego pokoju. Potrzebny jest również duży salon, kuchnia i jedna lub np. dwie łazienki. Mile widziany jest pokój gościnny i dodatkowe pomieszczenie dla potencjalnych odwiedzających. Jeżeli często nie ma nas w biurze, możemy również pomyśleć o pracowni.
Czy można zmienić gotowy projekt domu?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zmiany są jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że projekt może być chroniony prawem autorskim, tak więc w dokumentacji powinien widnieć dozwolony zakres zmian, bez pisemnej zgody twórcy. W zależności od danego projektu dopuszczalne spectrum zmian, może być różne. Kupując więc gotowy projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt, jeżeli będziemy chcieli dokonywać jakichś zmian.