Wszechobecny mróz na dworze oraz duże ciepło w domu, to warunki, w których na przemian zdejmujemy różne okrycia głowy, szaliki, opaski i inne tekstylia. Na zmienne temperatury narażone są nie tylko włosy, lecz i skóra głowy. Właściwa pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, aby utrzymać je w zdrowej kondycji.
Zimą bardzo dużym problemem jest suche powietrze. Dotyczy to mieszkań, biur, ale i co ciekawe również środowiska zewnętrznego. Zimne powietrze charakteryzuje się mniejszą wilgotnością. Dochodzi do sytuacji, w której znajdujemy się między młotem a kowadłem. Zarówno zimne, zewnętrzne, jak i ciepłe domowe powietrze niszczą włosy równomiernie. Jak więc dbać o włosy zimą?
Jak dbać o włosy zimą? Podstawowe informacje
Mróz nie pozostaje obojętny również na skórę głowy. Gruczoły łojowe podczas niskiej temperatury pracują wolniej, więc włosy pozbawione są naturalnej, tłustej warstwy ochronnej. Przy – 8 stopni Celsjusza bariera ta, całkowicie przestaje funkcjonować. Również naczynka krwionośne, które poddane są zimnej temperaturze zwężają się, co prowadzi do mniejszego transportu substancji odżywczych do mieszków włosowych. W konsekwencji robią się słabe, łamliwe i mogą wypadać.

Aby uniknąć przeziębienia zimową porą, zakładamy okrycia głowy. Jednak włosy pod ich naciskiem, też nie czują się komfortowo i mogą sprawiać inne kłopoty. Skóra pod czapką nagrzewa się, co może wywołać przetłuszczenie. Na takiej powierzchni panują idealne warunki do występowania grzyba, który odpowiedzialny jest za łupież.
Jak pielęgnować włosy jesienią i zimą?
Wiemy więc już, że zmiany temperatur, suche powietrze, wiatr i inne czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do przesuszenia i elektryzowania włosów. Aby przeciwdziałać takim konsekwencjom, warto więc sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Jest to niewątpliwie nawilżanie włosów.
W tym celu najlepiej wybrać spośród szerokiej gamy kosmetyków, która dostępna jest w każdej drogerii czy aptece. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybieranie produktów, które mają w swoim składzie możliwie jak najwięcej aloesu i D-panthenolu.
Gdy już wybierzemy stosowne kosmetyki, musimy uważać na to, jak je nakładamy. Nie wolno pomijać końcówek włosów, gdyż to one najczęściej narażone są na zniszczenia.
Podczas nakładania maseczek, dobrym pomysłem jest schowanie włosów pod czepek. Aktywne składniki będą miały lepsze warunki do wchłonięcia.
Olejowanie włosów jest również bardzo skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. W tym celu, możemy użyć zarówno naturalnych składników, jak olej kokosowy, czy lawendowy lub nabyć specjalnie produkty, które oferują znani producenci.
Olejowanie wykonujemy tuż przed myciem włosów lub stosujemy na noc. Podczas zimowej i jesiennej aury, taka kuracja jest niemal idealna i prowadzi do zachowania włosów w idealnej kondycji.
Jak myć włosy zimą?
Z pozoru nawet prosta czynność, jak mycie włosów, może okazać się czynnikiem, który również pogarsza kondycje naszych włosów. To w zasadzie pierwszy problem, jeżeli chodzi o właściwą pielęgnację włosów. Przetłuszczanie się włosów przez noszenie czapek i innych nakryć głowy, powoduje konieczność częstszego mycia.
Jeżeli więc myjemy włosy w okresie niższych temperatur i robimy to dość często, warto myć włosy naprzemienne odżywką myjącą i szamponem. Bardzo skuteczna jest również metoda OMO.
Jakie odżywki i maski stosować pielęgnując włosy zimą?
Wiemy już, że podczas zimowej aury, najlepiej sprawdzają się produkty, które nawilżają włosy. Dobrze odżywione włosy nie elektryzują się, są przyjemne i miękkie w dotyku i wykazują większą odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Odżywki i maski do pielęgnacji włosów zimą, powinny zawierać emolienty. Zalicza się do nich oleje roślinne, alkohole i kwasy tłuszczowe, masła roślinne, np. masło kakaowe. Szczególnie tych substancji powinniśmy szukać, kupując kosmetyki do pielęgnacji włosów zimą.

Warto również zadbać o zdrową dietę. Spożywanie odpowiedniej dawki witamin i minerałów ma niebagatelny wpływ na wygląd i stan naszych włosów. Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców. Jeżeli brakuje nam jakiś witamin, warto jest wspomóc się odpowiednią suplementacją.