Olejek lawendowy jest królem wśród innych olejków eterycznych, które stosowane są w aromaterapii. Jego specyficzne właściwości, zostały już dostrzeżone w czasach starożytnych, przez Hipokratesa. Olejek ten, był stosowany również w leczeniu poparzeń i ran, w czasie I wojny światowej. Jego niepowtarzalny kwiatowo-ziołowy aromaty nie pozostał obojętny na branże kosmetyczną. Olejek lawendowy często dodawany jest do perfum oraz kosmetyków znanych producentów.
Olejek lawendowy – pochodzenie
Zacznijmy może od tego, skąd pochodzi król olejków eterycznych. Jego powstanie jest możliwe dzięki lawendzie lekarskiej, która znana jest od stuleci jako lecznicza roślina. Jest uprawiana w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Jej początków można doszukiwać się w rejonach Morza Śródziemnego.
Lawenda charakteryzuje się miłym zapachem, natomiast jej smak jest szczypiący i gorzki. Składnikiem lawendy jest właśnie olejek eteryczny, który zawiera octan linalonu i linalol. Kwiaty lawendy posiadają również związki mineralne, cukry, antocyjany i garbniki.
Olejek lawendowy — jakie ma właściwości?
Olejek lawendowy bardzo chętnie wykorzystywany jest podczas aromaterapii. Jest w pełni bezpiecznym produktem, który swobodnie można aplikować na skórę, bez obaw o reakcje alergiczne.
Olejkowi lawendowemu, przypisuje się działania relaksujące, zmniejszające stany napięcia nerwowego, nadpobudliwość, czy problemy z zasypianiem. Liczne badania sugerują również, że olejek lawendowy wykazuje działania antydepresyjne oraz przeciwlękowe. Ma to związek z działaniem tej substancji na ośrodkowy układ nerwowy.
Olejek lawendowy to również substancja, która posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe, przeciwdrobnoustrojowe, oraz działanie odstraszające pewną grupę insektów.
Olejek lawendowy – gdzie się stosuje?
Ze względu na swoje szeroki wachlarz możliwości, olejek ten stosowany jest w różnych przypadkach. Można stosować go do relaksujących kąpieli, które pozwolą na zmniejszenie nerwowości oraz napięcia.
Jest popularnym produktem, który stosuje się w przypadku bólu lub świądu. Aplikuje się go wtedy bezpośrednio na skórę. Pomoże również w stanach zakażenia bakteriami ropotwórczymi. Działanie olejku lawendowego na skórę jest nieoceniony, co dostrzegły również firmy kosmetyczne. Lawenda działa na skórę wygładzająco, odmładzająco oraz antyseptycznie.
Olejek lawendowy powszechnie używany jest również do masażu ciała. Będzie dobrym partnerem przy zabiegach, mających na celu usunięcie cellulitu.
Król olejków eterycznych może pomóc w zapaleniach krtani oraz nieżycie nosa, dzięki inhalacji. Wykorzystując go jako okład, przyspieszy gojenie się wszelkich ran, jak oparzenia czy ukąszenia owadów.
Lawenda lekarska jest środkiem działającym przeciwbólowo, jest więc stosowana w walce z migrenami i bólami głowy. W przypadku stanów gorączkowych, wykorzystuje się napary z lawendy.
Jak stosować olejek lawendowy?
Istnieje co najmniej kilka sposobów stosowania tej cennej substancji.
W przypadku, gdy chcemy zażyć relaksującej kąpieli, z tym środkiem, wlejmy 10 kropli olejku do wanny, która wypełniona jest wodą. Wystarczy kilka kropel tego składnika i możemy poczuć się jak w relaksującym ośrodku SPA lub gabinecie odnowy biologicznej. Efektownym dodatkiem może być zapalenie zapachowej świecy i relaksująca muzyka. Taka kąpiel będzie świetnym zakończeniem męczącego i stresującego dnia.
Do masażu ciała używamy 2 kropel olejku lawendowego na 1 łyżkę olejku do masażu. Taka proporcja będzie odpowiednia, aby konsystencja środka była odpowiednia. Takie połączenie zapewni nie tylko relaksujący zapach, lecz poprawi kondycję skóry, zwłaszcza jeżeli borykamy się z cellulitem. Taki dodatek urozmaici masaż i zapewni głęboką pielęgnację.
Możemy również dodać olejek lawendowy do nawilżaczy powietrza, rozpylaczy i kominków. Stosujemy wtedy 5 kropli na 1 litr wody. Taki zabieg stworzy idealne warunki do relaksu, odprężenia. Zapach lawendy stwarza świetne warunki do zasypiania.