fotel krzesło biuro home office
fot. pixabay.com/pl/

Krzesło biurowe to ostoja, która pomaga nam w wykonywaniu codziennych obowiązków, wypoczywać czy rozkoszować się rozgrywkami na komputerze. Przed wyborem odpowiedniego fotela, warto poświęcić chwilę, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od tego przedmiotu. Musimy zdefiniować styl naszej pracy, pozycję przy biurku, czy indywidualne parametry naszego ciała.

Jak wybrać fotel biurowy?

Istnieje kilka wspólnych mianowników każdego krzesła. To one definiują komfort siedzenia i to, czy dłuższa spędzanie czasu przy komputerze wpłynie na bóle pleców. Nieodpowiedni dobór krzesła może właśnie wywołać różne kontuzję.

Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesła?

Wysokość fotela – musi być on na tyle wysoki, żeby umożliwiał pracę przy biurku, w pozycji gdzie nogi w kolanach są zgięte pod kątem 90 stopni. Zbyt niskie lub wysoki fotel, będzie powodował nieprawidłową pozycję i niewłaściwie rozłożenie ciężaru ciała, co może skutkować dolegliwościami bólowymi.

fotel krzesło biuro home office
fot. pixabay.com/pl/

Oparcie fotela – to również jeden z ważniejszych czynników, który definiuje prawidłową pozycję siedzenia podczas pracy. Dobre oparcie powinno być profilowany do kręgosłupa kształt. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest, gdy posiada specjalne, ruchome podparcie na lędźwie. Wygodny fotel to taki, który pozwala na oparcie się w każdym momencie użytkowania. Pozwala zachować prostą pozycję, bez zbędnego pochylania do przodu, co odciąża kręgosłup. Ważnym aspektem jest również właściwa wentylacja oparcia, aby tył naszego tułowia nie pocił się podczas użytkowania.

Siedzisko – powinno charakteryzować się miękkością i nie być zbyt głębokie, co wymuszałoby niezdrową pozycję pochylną do przodu. Głębokość powinna być dobrana przede wszystkim do indywidualnych predyspozycji użytkownika i jego wzrostu.

Podłokietniki – najlepsze fotele biurowe charakteryzują się dość szerokimi i regulowanym podparciami. Wspierają one ręce przez cały czas, co istotnie wpływa na komfort pracy.

Odpowiednia wentylacja – już nawet nie wielkie otwory wentylacyjne, pozwalają na znaczne zwiększenie komfortu pracy i zachowanie higieny danego fotela. Nie tyczy się to większości foteli wykonanej ze skóry naturalnej bądź innych tkanin pochodzenia naturalnego.

Czy podstawa fotela ma znaczenie?

Podstawa siedziska nie ma większego znaczenia, jeżeli chodzi o komfort i wygodę użytkowania, jednak jest przydatną sprawą jeżeli np. myślimy o częstym przenoszeniu krzesła lub podróżowaniu między stanowiskami. Podstawowym wyborem w tej kwestii są fotele z kółkami lub płozami.

Fotel biurowy na kółkach wykonywane są z różnych materiałów. Jeżeli użytkujemy krzesło w domu i nie chcemy rysować powierzchni, np. parkietu, to optymalnym wyborem są kółka gumowe. Cechują się łatwością przesuwania nawet w przypadku dywanów oraz tym, że nie rysują powierzchni.

Kółka w fotelu są przydatne, jeżeli nasze miejsce pracy jest spore i wymagany jest ciągły ruch.

Fotel biurowy na płozach łatwo się przesuwa oraz może być nawet lekko wygodniejszy, jest to jednak sprawa dość mocno indywidualna.

Fotel biurowy – o czym jeszcze pamiętać?

Poza podstawowymi kwestiami, jak wygoda i komfort użytkowania, warto również sprawdzić, czy dany fotel posiada atest. Krzesła tego typu charakteryzują się największą jakością wykonania i dużą trwałością. Oprócz tego, istotną sprawą są również aspekty wizualne.

Warto zadbać, aby fotel biurowy wpisywał się w ramy stylu, w którym wykończone jest dane pomieszczenie. Jeżeli więc we wnętrzu króluje styl nowoczesny, warto wybrać krzesło w jednolitym kolorze o klasycznym kształcie.

Fotel biurowy – kubełkowy czy klasyczny?

Fotele kubełkowe ostatnimi czasy cieszą się niezwykle dużą popularnością. To krzesła dla graczy, które z założenia mają oferować użytkownikowi niezapomniane wrażenia i bardzo duży komfort podczas rozgrywek. Od foteli klasycznych często różnią się mniejszą możliwością regulacji.

fotel krzesło biuro home office
fot. pixabay.com/pl/

Dobre fotele klasyczne charakteryzują się mnogością regulacji i dopasowania do indywidualnych preferencji użytkownika.

Jakie krzesło biurowe kupić?

Warto na samym początku więc określić, do czego będzie służył nam fotel, aby w późniejszym czasie móc go dopasować do własnych potrzeb. Przede wszystkim powinien być ergonomiczny i posiadać jak najwięcej możliwość regulacji, aby dopasować go do wzrostu i naturalnej krzywizny kręgosłupa.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here