laptop praca zdalna home office
fot. pixabay.com/pl/

Praca zdalna jeszcze nie tak dawno była kojarzona przywilejem niektórych grup zawodowych. Obecnie bardzo dużo pracowników, wykonuje właśnie w ten sposób swoje obowiązki. Taki rodzaj pracy rodzi jednak specyficzne potrzeby, którą niewątpliwie jest odpowiedni laptop. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele modeli, które dopasowane są do takich warunków pracy. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, którymi należy kierować się podczas zakupu laptopa do pracy zdalnej.

Charakterystyka pracy zdalnej

laptop praca zdalna home office
fot. pixabay.com/pl/

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest praca zdalna i jaka jest jej charakterystyka. Taki rodzaj wykonywania obowiązków, polega na wykonywaniu wszystkim zleceń z poziomu swojego mieszkania zamiast biura. Nie ulega wątpliwości fakt, że w naszym mieszkaniu, mamy ograniczone miejsce i możliwości optymalnej pracy. Taka sytuacja sprawia, że najlepszym zakupem jest komputer przenośny.

Laptop to optymalne rozwiązanie, ponieważ posiada w sobie mnóstwo ukrytych funkcji, których nie mielibyśmy w standardzie, gdy zakupilibyśmy klasyczny komputer. Mowa tu o takich akcesoriach jak touchpad, dzięki czemu nie musimy posiadać myszki, mikrofonu, kamery czy głośników. Dodatkowym atutem jest to, że możemy pracować w dowolnym miejscu, za sprawą wbudowanej baterii. Niezwykle komfortowe jest to, że możemy działać na łóżku, balkonie, tarasie czy kuchni.

Laptop do pracy zdalnej – czym się różni od klasycznego notebooka?

Nie ukrywajmy, wciąż najważniejszym aspektem podczas zakupu urządzenia jest dla nas cena. Na drugim miejscu zawsze znajduje się wydajność i inne parametry sprzętu.

O ile możemy pozwolić sobie na takie kryterium wyboru podczas wyboru zwykłego laptopa, o tyle wybierając sprzęt do pracy, musimy skupić się na jak najwyższej jakości. Wszak będziemy wykorzystywać urządzenie przez wiele godzin. Niewłaściwie dobrany model, który wykonany został ze słabej jakości komponentów, skutecznie może utrudnić nam efektywne wykonywanie obowiązków, co przełoży się na naszą wydajność.

Jakie cechy powinien mieć laptop do pracy zdalnej?

Wybór odpowiedniego sprzętu do wykonywania pracy z domu, to nie taka prosta czynność. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym indywidualne preferencje użytkownika. Jednak istnieją uniwersalne zasady, którymi należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu. Wymienimy je poniżej.

Szybki dysk SSD

Dyski HDD montowane są tylko w najtańszych modelach laptopów i należy ich unikać szerokim łukiem. O wiele lepszą alternatywą jest dysk SSD, który powoduje bardzo szybkie i płynne działanie komputera. Są również mniej narażone na wszelkie uszkodzenia, a co za tym idzie utratę ważnych informacji, które możemy trzymać na dysku. Ważnymi parametrami oprócz samego dysku jest pamięć RAM oraz procesor. Należy zwracać na sprzęt, który posiada co najmniej 8 GB RAM oraz procesor jak najnowocześniejszej generacji.

Wytrzymała bateria

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z laptopem można pracować wszędzie. Niezależnie czy akurat dzisiaj pracujemy z domu, kawiarni, co dowolnego miejsca na ziemi, istotne jest to, aby laptop posiadał jak najbardziej wytrzymałą baterię. Umożliwi to pracę długimi godzinami nad różnymi projektami, bez konieczności podłączania urządzenia do źródła zasilania.

Niewielka waga i gabaryty

Jest to niewątpliwie przydatna kwestia, jeżeli planujemy często podróżować z laptopem, ora przenosić go z miejsca na miejsce. Powinien być on wtedy niezwykle lekki, jednocześnie charakteryzując się wytrzymałą obudową, która będzie odporna na różnego rodzaju uszkodzenia czy wstrząsy. Bardzo cienkie ramki w ekranach, powodują sytuację że laptopy są coraz mniejsze, zachowując proporcję poprzedników i umożliwiając wygodną pracę.

Matowy ekran

laptop praca zdalna home office
fot. pixabay.com/pl/

O ile nie jesteś grafikiem czy fotografem i nie potrzebujesz 100 % odwzorowania barw, to polecamy laptopy z matowymi ekranami. Dlaczego? Pomagają one odbijać niechciane światło, co jest istotne jeżeli pracujemy, gdy mamy za sobą okno, często pracujemy przy sztucznych źródłach światła oraz na zewnątrz. Matowe ekrany przeciwdziałają odbijaniu się wszelkiego światła i mniej męczą oczy, co jest niewątpliwie przydatne przy wielogodzinnych sesjach.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here