lampka biurko
fot. pixabay.com/pl/

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy to niezwykle ważna kwestia. Podstawową i najbardziej popularną powierzchnią tego typu jest oczywiście biurko. Poza wybraniem odpowiedniego blatu oraz ergonomicznego krzesła, niemniej ważna okazuje się lampa do biurka. Jest to niezbędnik w przypadku szkolnego ucznia, bądź pracownika zdalnego, który siedzi po zmroku przed ważnymi projektami. Podpowiemy jaką lampkę wybrać oraz czym kierować się przed zakupem.

lampka biurko
fot. pixabay.com/pl/

Na co zwrócić uwagę wybierając lampkę na biurko?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o mocy oświetlenia jest strumień światła. Podawany jest on w lumenach (lm). Generalnie panuje jedna zasada, im większa wartość, tym mocnej lampka będzie nam świeciła. Jednak należy tutaj wziąć pod uwagę warunki w jakich będzie wykorzystywana, żeby nie wybrać takiej o za małej mocy lub za dużej. Optymalnym wyborem są żarówki o mocy od 200 do 500 lumenów.

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest temperatura barwowa. Najbardziej pożądana jest zimna lub neutralna barwa. Pomaga ona się skoncentrować i nie rozleniwia. Jeżeli czytamy przed spaniem, lub uczymy się późnymi godzinami, lepszym rozwiązaniem jest barwa ciepła (żółta), która pomoże przygotować się do snu i nie będzie powodowała problemy z uśnięciem.

Następnym czynnikiem jest wskaźnik oddawania barw (Ra). To aspekt, który pozwoli na optymalne odwzorowanie barw, podczas wykonywania obowiązków. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeżeli wykonujemy zadania związane z rysunkami, kolorowymi tabelami czy obrazami. Wskaźniki barw poniżej 80 mogą znacznie przekłamywać kolory. Jeżeli więc zależy nam na tym parametrze, to warto kupować lampki, które charakteryzują się większym niż 80 wskaźnikiem odwzorowania barw.

Migotanie światła jest czynnikiem, które nie dostrzegamy gołym okiem, a ma istotny wpływ na zmęczenie naszych oczu. Wybieramy więc oświetlenie LED, które posiadają sterowniki zapewniające brak migotania. Produkty tego typu oznaczone są ikonami CC/IC DRIVER. Warto zawsze wybierać żarówki sprawdzonych producentów.

Jakoś wykonania i możliwość lampki

Niewątpliwie najlepszym rozwianiem jest to, jeżeli produkt ma jak najwięcej opcji i możliwości. Podstawowym kryterium wyboru dobrej lampki jest możliwość jej bezproblemowego przestawiania oraz regulacji kąta świecenia. Jest to bardzo ważny aspekt, który sprawdza się, niezależnie od tego, do czego służy nam lampka. Kolejną przydatną funkcją jest również opcja regulacji natężenia światłem, czy automatyczny wyłącznik.

Jaka lampka na biurko do pracy?

Do pracy w domu lampka potrzebna jest nam w większości przypadków do uzupełniania dokumentacji, tworzenia projektów czy do pracy z laptopem, który nie posiada podświetlanej klawiatury. W zależności od sytuacji, potrzebujemy różnego natężenia światła. Optymalnym wyborem w takiej sytuacji jest więc lampka ze ściemniaczem. Mamy całkowitą kontrole nad źródłem światła i dopasowujemy go w zależności od potrzeb, co pozytywnie wpływa na nasze oczy.

Jak to zwykli mawiać nauczyciele, lekcja służy do tego, aby jedynie nakreślić dany temat. Większość pracy uczniowie powinni wykonywać w domu, aby być efektywnie i mieć dobre stopnie. Często zdarza się sytuacja, gdzie zajęcia kończą się po południu i zanim nasza pociecha dojdzie do domu, zje obiad i wykona podstawowe czynności jest już ciemno. Aby umożliwić dziecku optymalną naukę podczas mrocznej aury, należy wyposażyć biurko we właściwą lampkę, uwzględniając to, że jego wzrok jest wytężony nieraz przez cały dzień.

Powinniśmy więc wybierać lampkę do biurka, która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oddania barw, gdyż dzieci często mają zadania, związane z rysunkami. Lampka nie może być również za mocna, aby nie nadwyrężać już i tak zmęczonego wzroku. Tak jak w poprzednim wypadku, warto zakupić lampkę z możliwością regulacji natężenia światła. Optymalną barwą jest natomiast skala 4000K – 5000K. Zapewni pełne skupienie podczas pracy, jednocześnie nie męcząc wzroku ucznia.

lampka biurko
fot. pixabay.com/pl/

Należy również pamiętać, że poza aspektami funkcjonalnymi, lampka powinna pasować do pomieszczenia, w którym się znajduje. Szeroka oferta producentów na rynku, umożliwia dobranie produktu idealnie do naszych potrzeb i aranżacji wnętrza.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here