schody oświetlenie led
fot. pixabay.com/pl/

Schody to bardzo reprezentacyjny element każdego domu. Zazwyczaj łączą ze sobą poszczególne poziomy. Jednak użytkowanie ich po zmroku, wieczorową lub poranną porą może być niebezpieczne. Nieoświetlone schody mogą być przyczyną potknięcia i upadu. Odpowiednie oświetlenie takiego elementu zwiększa bezpieczeństwo i przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu schodów.

Podczas gdy każde inne pomieszczenie jesteśmy w stanie oświetlić górnymi lampami oraz wprowadzić naturalne światło, o tyle w przypadku schodów jest to często niełatwe zadanie. Ich konstrukcja czasami uniemożliwia ich właściwe oświetlenie. Właściwie dobrane oświetlenie może w tym pomóc. Przedstawimy czym kierować się przy wyborze oświetlenia schodów i na co uważać.

Funkcje oświetlenia stopni schodów

schody oświetlenie led
fot. pixabay.com/pl/

Tak jak już wspomnieliśmy, oświetlenie schodów znacznie poprawia bezpieczeństwo poprzez zwiększenie widoczności schodów. To także element dekoracyjny, który wprowadza powiew świeżości do wnętrz i nadaje pomieszczeniu luksusowego wyglądu.

Jeżeli jesteśmy fanami innowacyjnych rozwiązań, możemy pokusić się o zastosowanie oświetlenia z czujnikami ruchu, które włącza się, gdy nadepniemy na schodek. Takie efektowne rozwiązanie będzie bardzo nowoczesnym elementem wystroju, co będzie cieszyło nasze oczy przez długi czas. To również bardzo miła niespodzianka dla gości.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Skupmy się teraz na rodzajach oświetlenia schodów. Oczywiście najbardziej popularnymi są oświetlenia halogenowe i LED. Jednak występują również inne wersje.

Lampa, żyrandol – to klasyczna forma oświetlenia, która ze względu na budowę schodów, nie zawsze może się sprawdzać. Wygląda zwyczajnie i nudnie, w porównaniu do np. nowoczesnych taśm LED.

Kinkiet – stosujemy je wzdłuż ściany, nad linią wzroku. Montuje się je w równych odstępach. Dają bardzo delikatne, rozproszone światło.

Oświetlenie halogenowe – to bardzo popularne rozwiązanie, które jest często stosowane w domach. Jednak skutecznie wypierane jest od czasu zwiększania popularności oświetlenia LED. Charakteryzują się zazwyczaj kwadratowym lub okrągłym kształtem. Montuje się je obok schodów, w specjalnie do tego przystosowanych puszkach. Ich wadą jest szybie nagrzewanie, co może powodować konieczność ich częstej wymiany.

Oświetlenie LED – to obecnie najbardziej ekonomiczne i chętnie stosowane rozwiązanie, które jest bardzo wydajne. Taśmy LED, diody czy żarówki, które umieszczane są przy stopniach lub montowane już w schodach to bardzo efektowy sposób na oświetlenie.

Nie pobiera dużo prądu i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, niskie temperatury i wilgoć.

Oświetlenie schodów – na jakiej wysokości?

Często mamy wątpliwości na temat tego, na jakiej wysokości zamontować oświetlanie schodów. Przede wszystkim musimy skupić się tutaj na możliwościach, które akurat daje nam przestrzeń. Jeżeli mamy taką możliwość, prostą czynnością może być zamontowanie taśm LED. Kiedy schody do ściany przylegają, warto pomyśleć o oprawie oświetlającej każdy ze stopni.

Światło powinno znajdować się na wysokości ok. 15 cm nad następnym stopniem. Projektowanie oświetlenia schodów nie należy do łatwych czynności, jednak odpowiedniej zaplanowanie oprawy, gwarantuje zapierający dech w piersiach efekt.

Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?

Schody nie wymagają bardzo mocnego oświetlenia, wręcz przeciwnie. Stosuje się często delikatną poświatę, która wprowadza miły nastrój. Z pewnością oprawa nie powinna oślepiać, a być stonowanym, dekoracyjnym elementem wnętrza.

Barwa ciepła czy zimna w oświetleniu schodów?

schody oświetlenie led
fot. pixabay.com/pl/

Nie bez znaczenia pozostaje temperatura barwowa oświetlenia. Idealnie sprawdza się barwa ciepła, o temperaturze barwowej 3300 – 3500 K. Nie zaburza to naturalnego postrzegania barw i kolorów, co ma miejsce w przypadku barw zimniejszych. Taka barwa światła nie oślepia i wprowadza do pomieszczenia miłą i przytulną atmosferę. Optymalnym rozwiązaniem jest również neutralna barwa, wynosząca 4000 – 4500 K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here