pendrive
fot. pixabay.com/pl/

Pendrive to zewnętrzne urządzenie, które zdaje doskonale egzamin w przypadku chęci przenoszenia i przechowywania plików wszelkiego rodzaju. Te niewielkie urządzenia mogą pomieścić naprawdę bardzo dużo informacji.

Jeszcze do niedawna wszelkie pliki musieliśmy przechowywać na dyskietkach, w późniejszym okresie na płytach CD i DVD. Dzisiaj mamy do wyboru o wiele nowsze technologie jak zewnętrzne dyski twarde, karty pamięci flash czy opisywanie dzisiaj pendrive.

Jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku, które pozwala na przenoszenie informacji z niezwykłą gracją i wdziękiem. Rozmiary tych urządzeń są często tak mikroskopijne, że możemy z powodzeniem włożyć je do kieszeni spodni. To co je wyróżnia, to fakt kompatybilności z laptopami, komputerami oraz nawet niektórymi smartfonami i tabletami.

pendrive
fot. pixabay.com/pl/

Rynek tego typu sprzętu jest naprawdę duży. Podstawowe modele kupimy za kilkanaście złotych, za te najbardziej pojemne i zaawansowane przyjdzie nam zapłacić w granicach kilkuset złotych. Poniżej podpowiemy, czym kierować się wybierając najlepszy pendrive.

Czym kierować się przy zakupie pendrive?

Najważniejszym kryterium, jak przy wyborze każdego urządzenia tego typu, są nasze oczekiwania i potrzeby względem sprzętu. Poniżej opiszemy praktyczne wskazówki, którymi warto kierować się podczas wyboru.

Prędkość przesyłania danych – jest jednym z tych parametrów, który im wyższy, tym lepszy. Im większa będzie ta wartość, tym nasze urządzenie będzie w stanie szybciej skopiować pliki na inny dysk.

Informację o prędkości zapisu/odczytu zwykle umieszczone są w opisach na karcie produktów w sklepach internetowych, bądź na opakowaniach asortymentu w sklepach stacjonarnych.

Należy jednak pamiętać, że wartości podawane przed producenta, mogą czasami różnić się od stanu faktycznego. Warto więc informację te zweryfikować podczas czytania opinii użytkowników.

Standardowo wartość zapisu wynosi 10-20 MB/s, a odczytu ok. 30-40 MB/s. Najlepsze produkty jednak cechują się o wiele wyższymi wartościami.

Szybkość odczytu – tutaj zasada bardzo zbliżona do poprzedniej wartości. Im jest wyższa, tym lepsza. Wartość tam, mówi nam o prędkości dostępu do plików, które dostępne są na pendrive.

Jest to szczególnie ważny czynnik, jeżeli zamierzamy kopiować duże pliki wideo czy muzyczne. Oprócz niego, ważny jest również interfejs USB np. 2.0 czy 3.0, bo również od niego zależy szybkość odczytu. Najlepiej wybierać modele wyposażone w złącze USB 3.0.

Bezpieczeństwo danych – jeżeli decydujemy się na zakup urządzenia, na którym będziemy chcieli przechowywać poufne i dyskretne dane, to należy sprawdzić czy sprzęt, który nas interesuje posiada możliwość szyfrowania danych. Będzie to bardzo pomocna opcja, gdy np. zgubimy lub przypadkowo zostawimy gdzie dysk.

Jakość wykonania oraz gabaryt pendrive – nośniki pamięci USB są zazwyczaj bardzo niewielkich rozmiarów. Warto jednak dobrać je pod kątem miejsca ich przechowywania (np. torebka, portfel, kieszeń itp.). Warto wybrać model, który wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, co zapewni jego długotrwałe działanie i odporność na różne czynniki zewnętrzne, w tym upadki.

Pojemność pamięci USB – tutaj sprawa wygląda tak, że im więcej danych chcemy przechowywać, tym większa musi być pojemność dysku. Jeżeli będziemy chcieli przechowywać tylko dokumenty, czy małych rozmiarów zdjęcia, to możemy zdecydować się na pendrive o pojemności 16 lub 32 GB.

Duże pliki wideo, muzyczne i np. fotografie w dużych rozmiarach, będą wymagały o wiele większych pojemności. Tutaj będziemy potrzebowali pendrive 64 GB i więcej. Na rynku bardzo popularnymi modelami są wersje 256 GB.

Dodatkowe funkcje – niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w funkcje dodatkowe jak odtwarzacz MP3. Jednak nie zaleca się kupna tego typu rozwiązań. Jak powszechnie wiadomo, jak coś jest do wszystkiego to jest… no właśnie. Jest to jednak sprawa indywidualna.

Wybór znanych marek – kupując pendrive warto wybierać modele znanych i sprawdzonych producentów. Ceny są tak dopasowane do naszych portfeli, że z pewnością znajdziemy sprzęt w naszym budżecie.

No właśnie, a ile kosztuje dobry pendrive?

pendrive
fot. pixabay.com/pl/

Pamięć przenośna USB Flash to wydatek rzędu 100 złotych. Mowa tu o znanych markach, która oferuje wysokiej jakości produkty. Cena głównie uzależniona jest od pojemności i wyżej wymienionych wartości. Dobrej jakości i pojemny sprzęt kupimy w granicach 150 – 200 złotych.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here