kamera sportowa
fot. pixabay.com/pl/

Kamera sportowa jest niewielkim urządzeniem, która mimo swoich małych gabarytów, posiada wiele możliwości. Bez problemu zamontujemy ją do kasku, w samochodzie, czy przypniemy do plecaka. Jest akcesorium, które coraz częściej bierzemy na treningi, zawody, czy na zwykłe wycieczki, aby móc zachwycać się pięknymi widokami na nowo.

Kamera sportowa nadaję się doskonale, na wszelkie podróże w góry czy morze. Jej możliwości są o wiele większe w porównaniu do klasycznych telefonów. Możemy więc rejestrować dzięki nimi ciekawe kadry, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy.

kamera sportowa
fot. pixabay.com/pl/

Na rynku jednak mamy bardzo szeroki wybór tego typu urządzeń elektrycznych. Jak więc wybrać najlepsza kamerę sportową?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej?

Rozdzielczość kamery sportowej

Pierwszym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest rozdzielczość kamery. Jednocześnie musimy zapoznać się z jej płynnością, co wyrażane jest w klatkach na sekundę (kl./s lub fps). Zasada jest prosta, im wyższy ten wskaźnik, tym bardziej dynamiczne będą filmy przez nas nagrywane.

Najlepszy wyborem jest kamera sportowa 4K, która posiada rozdzielczość 3840×2160 pikseli i przynajmniej 30 kl./s. Jeżeli chcemy mieć dobrą jakość w przystępnej cenie, to powinniśmy się interesować kamerami sportowymi Full HD, w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, w 60 lub 120 kl./s

Kamera sportowa z szerokokątnym obiektywem

Szerokokątny obiektyw może być przydatny przy nagrywaniu każdego rodzaju kadrów. Dzięki niemu mamy pewność, że żadne szczegóły nam nie umkną i znajdą się na nagraniu. Przy kręceniu kadrów na wakacjach, mamy pewność, że ujmiemy każdy widok w całości.

Kamery sportowe posiadają zazwyczaj szerokokątny obiektyw, który posiada pole widzenia sięgające nawet 170 stopni.

Na co trzeba zwrócić uwagę, to fakt, że niektóre obiektywy tego typu mogą zakrzywiać linie proste przy bokach, co nazywamy efektem rybiego oka. Zaawansowane kamerki posiadają funkcje cyfrowego usuwania tego efektu.

Stabilizacja obrazu w kamerach sportowych

Stabilizacja obrazu podczas kręcenia wyczynów sportowych to raczej nieodłączny element. Niestety stabilizacja optyczna jest dość rzadko spotykana w tego typu sprzętach, a jeżeli już to w modelach z najwyższych półek cenowych.

Jeżeli zakupimy kamerkę bez odpowiedniej stabilizacji, to może okazać się, że potrzebujemy narzędzia jak gimbal, który jest stabilizowanych uchwytem na kamerkę. Wykazuje on wysoką skuteczność, lecz niestety ma swoją cenę.

Wyświetlacz kamery

Wyświetlacz w kamerze to przyjemny dodatek, który pozwoli na podejrzenie nagranego filmu. To bardzo przydatna sprawa, jeżeli chcemy sprawdzić, czy niezapomniany kadr został prawidłowo zapisany na urządzeniu. Zaawansowane modele mogą posiadać ekran dotykowy lub dwa ekrany, po jednym z każdej strony.

Kamera sportowa obsługiwana smartfonem

Czasami brak wyświetlacza nie jest jednak wadą. Wszak wyświetlacze po umieszczeniu kamerki na kasku czy plecaka są niewidoczne. W takiej sytuacji, całym systemem możemy zarządzać z poziomu smartfona. Możemy za jego pomocą zmienić ustawienia, zatrzymać lub wznowić nagrywanie czy wykonać aktualizację oprogramowania.

Łączność z innymi urządzeniami

Aby w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, warto wybrać te, które oferują moduł łączności bezprzewodowej. Może to być kamera sportowa z Wi-Fi czy Bluetooth, co pozwala na wyświetlanie obrazu na żywo z innych urządzeń czy łączenie z innymi gadżetami i urządzeniami.

Czas pracy na baterii kamery sportowej

Jedno pełne ładowanie kamery powinno pozwolić na przynajmniej godzinną pracę urządzenia. Nie można ukryć fakty, że jest to urządzenie dość małe, więc taka sama jest również jego bateria.

Bardzo rzadkim zjawiskiem jest, aby sportowa kamera umożliwiała nagrywanie dłuższe niż 2 godzinne.

Warto więc wybierać modele, które pozwalają na szybką wymianę akumulatora. Gdy bateria się wyczerpię, szybko możemy wymienić ją na drugą, bez konieczności ładowania.

Wodoszczelność kamerki sportowej

Bardzo istotnym elementem, przy wyborze kamerki jest również jej wodoszczelność. Do większości tego typu urządzeń, dołączane są specjalne obudowy, które zapewniają ochronę przed zalaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli nagrywać w ciężkich warunkach pogodowych jak deszcz, śnieg czy nawet podczas nurkowania pod wodą.

Dodatkowe funkcje kamery sportowej

kamera sportowa
fot. pixabay.com/pl/

W zależności od potrzeb, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcję kamerki sportowej. Jest ich naprawdę całe mnóstwo i tylko od nas zależy, których naprawdę będziemy potrzebowali.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here