Ogrodzenie jest przedmiotem, które przede wszystkim pełni funkcję ochronną, lecz nie tylko. Stanowi również element ozdobny, który jest swoistą wizytówką domu. Musi więc godnie reprezentować dom i być dobrane w zgodzie ze stylem domu.
Podpowiadamy jakie wybrać wzory, kolory i materiały ogrodzeń, aby były spójne z posiadłością oraz jej otoczeniem. Jeżeli nie masz pewności co do tego jakie ogrodzenie domu wybrać to zapraszamy do zapoznania się z cennymi wskazówkami.
Jak dopasować ogrodzenie do domu i ogrodu?
Ogrodzenie nieruchomości przede wszystkim musimy dopasować do stylu architektonicznego domu. Jest to jedna z podstawowych zasad, lecz rzecz jasna jest ich więcej. Musimy ustalić czy chcemy, aby ogrodzenie eksponowało to co znajduje się w ogródku i przed domem, czy raczej chcielibyśmy się osłonić przed ciekawskim wzorkiem przechodniów. Nie bez znaczenia jest również wielkość działki.
Bez wątpienia najważniejszym elementem jest ogrodzenie od strony frontu posesji. Ekonomiczne i praktyczny względy często powodują, że w innych częściach stosuje się tańsze i mniej dekoracyjne materiały.
Warto więc na samym początku skupić się na frontowej części ogrodzenia, gdyż to ona będzie najbardziej widoczna i podatna będzie na największą eksploatację.
Podczas wyboru frontu ogrodzenia musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze nie możemy zakupić zbyt wysokiego ogrodzenia, szczególnie jeżeli posiadamy dom parterowy, gdyż takie rozwiązanie może zasłonić nieruchomość.
Jednolity mur również nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie przy małym podwórku, gdyż może je jeszcze bardziej, optycznie zmniejszyć.
Dobrze dobrane ogrodzenie to takie, które dopełnia całość stylizacji domu, a nie jest głównym jej atutem. Powinno harmonijnie współgrać ze stylistyką domu.
Jeżeli poszukujemy budżetowych rozwiązań, również jest dla nas ratunek. Możemy w tym celu zakpić zwykła siatkę, która będzie ozdobiona krzewami bądź pnączami. Warto zainteresować się również panelami ogrodzeniowymi z betonu lub metalu.
Materiały ogrodzeń – które będzie najlepsze?
Szeroki wybór materiałów, sprawia że możemy realizować każdy, nawet najśmielszy plan. Nowoczesne ogorzenia tworzy się obecnie z prefabrykowanych, gotowych elementów. Skraca to czas budowy i zapewnia świetny efekt wizualny. No dobrze, jakie więc rodzaje ogrodzeń wyróżniamy?
Ogrodzenia domu drewniane
Drewniane ogrodzenie stanowi klasyczne rozwiązanie, które za sprawą ponadczasowego wyglądu i niezwykłej eleganci, nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością. Możemy być pewni, że taki wariant nie zestarzeje się, a odpowiednio pielęgnowany będzie służył długie lata.
Nowoczesne ogrodzenia drewniane np. z boazerii, wykonane jest z modułów, które mogą być ułożone poziomo lub pionowo. Taki parkan, będzie doskonałym dopełnieniem budynku, wykończonego niemal w każdym stylu.
Ogrodzenia domu metalowe
Alternatywą jest bardzo prosta konstrukcja, jak przęsła z siatki. Do dyspozycji mamy gotowe panele ogrodzeniowe z prętów, które osadzamy w podmurówce. Dostępne są różne kolorystyczne warianty.
Gdy posiadamy dom w nowoczesnej architekturze, dobrym pomysłem jest zastosowanie paneli ze stali ocynkowanej. Występują w różnych wersjach, więc z pewnością każdy dobierze coś według własnych preferencji.
Ogrodzenia domu z kamienia
Kamień jest jednym z najbardziej trwałych materiałów. Jednolite i wysokie mury sprawdzają się wtedy, gdy chcemy odgrodzić się od hałasu i wzorku przechodniów.
Często z kamienia buduje się podmurówki, cokoły i słupki i uzupełnia się je np. sztachetami z drewna.
Ogrodzenia domu z betonu
Beton wraca do łask, w wielkim stylu. Coraz częściej widujemy go w nowoczesnej architekturze nie tylko domów prywatnych, lecz też budynkach użyteczności publicznej. Nowoczesna technologia pozwala na tworzenie fantazyjnych płyt ażurowych, które np. emitują kamienny lub ceglany mur. Zaletą takiego materiału jest prosty i szybki montaż.
Tworzone jest z dużych tafli hartowanego szkła, które następnie umieszczane są w stalowej ramie. W zależności od preferencji może być to szkło przezroczyste lub mleczne, gdy mieszkamy w malowniczej miejscowości z pięknym widokiem, którego nie chcemy zasłaniać. Rozwiązaniem na miarę XXI wieku jest szkło weneckie, które z jednej stroni chroni prywatność, a z drugiej nie ogranicza widoczności osobom, które patrzą przez płot od środka. Jest to bardzo nowoczesna i zapierająca dech w piersiach konstrukcja, jednak nie należy do najtańszych.