ekspres kawa
fot. pixabay.com/pl/

Ekspres do kawy to bardzo popularne urządzenie, które każdy miłośnik tego aromatycznego napoju, posiada na wyposażeniu swojego domu. Niewiele osób wyobraża sobie poranek bez łyka pysznej kawy. Możliwe jest to dzięki odpowiedniemu ekspresowi do kawy. Oczywiście można też pić rozpuszczalną kawę, jednak nic nie zastąpi smaku tej z dobrej jakości urządzenia. Oprócz tego podczas tradycyjnego przyrządzania kawy, możemy zapomnieć o spienionym mleku czy innych dodatkach.

Kto z nas nie lubi pysznej kawy z gofrem z samego rana? Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu wymarzonego ekspresu, to zapraszamy do przeczytania poniższego artkułu, który może rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Przede wszystkim na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej kawy oczekujemy od urządzenia. Możemy poświęcić chwilę czasu, aby zastanowić się nad tym, jaką kawę najczęściej pijemy. Czy jest to mała czarna, cappuccino, biała wersja czy wybieramy inne opcje. Pozostałym kryterium jest oczywiście budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup, oraz dodatkowe funkcję. Mogą nimi być np. możliwość przygotowywania 2 napojów jednocześnie, funkcja spieniania mleka itp.

ekspres kawa
fot. pixabay.com/pl/

Szeroki wybór tego typu produktów na rynku, stwarza szanse możliwości doboru urządzenia, dostosowanego do naszych potrzeb. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy, oraz pokrótce ich charakterystykę, co może pomóc w wyborze tego jedynego.

Ekspres do kawy – rodzaje

Ekspres kolbowy, zwany również mechanicznym lub ręcznym. To pierwszy z wariantów, który opiszemy. Charakteryzuje się on bardzo prostą obsługą oraz niską ceną. Jest on idealnym wyborem dla fanów prostych rozwiązań. Przygotowanie kawy za pomocą tego urządzenia, wygląda następująco – wsypujemy zmieloną kawę do sitka w kolbie, by następnie włożyć je do urządzenia. Głębokość sitka, warunkuje to, ile kawy możemy tam wsypać. Niestety zazwyczaj wystarczy jej na przygotowanie jednej lub maksymalnie 2 filiżanek tego aromatycznego napoju.

Konieczny jest też zakup już zmielonej kawy, lub zakupu młynka do kawy, w celu mielenia na bieżąco ziaren. Miłośnicy kawy, wybierają zawsze tą drugą opcję. Podobno nie ma nic lepszego, niż zapach świeżo zmielonej kawy o poranku. Ekspresy kolbowe często możemy spotkać w kawiarniach i restauracjach, lecz jak najbardziej nadaje się do użytku domowego.

Drugim wariantem, który Państwu przedstawimy jest ekspres automatyczny. To urządzenie, które potrafi stworzyć pyszną kawę, z naszym naprawdę bardzo małym udziałem. Do dyspozycji mamy dodatkowy młynek wykonany z ceramiki lub stali, dzięki czemu jedyne co musimy zrobić to dosypywać w razie potrzeby ziarna do odpowiedniego pojemnika. Urządzenie zmieli je tuż przed zaparzeniem kawy. Ekspresy ciśnieniowe, bo tak też zamiennie są nazywane, charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, dużym ciśnieniem, dzięki czemu możliwe jest zaprażanie pysznej kawy. Takie rozwiązanie już niestety swoje kosztuje. Ceny dobrych urządzeń, zaczynają się od ok. 1500 złotych.

Kolejnym urządzeniem dla fanów małej czarnej, jest ekspres kapsułkowy. To doskonała propozycja dla zabieganych osób, z napiętym grafikiem, ceniących minimalizm. Ekspresy tego typu cechują się zazwyczaj bardzo małymi gabarytami, zajmują więc mało miejsca. Gdy ich nie używamy, z powodzeniem możemy schować je do szafki w kuchni, czego nie można zrobić w przypadku np. ekspresów ciśnieniowych.

ekspres kawa
fot. pixabay.com/pl/

Ekspresy kapsułkowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, łatwo więc dopasować je do naszego wnętrza. Poza aspektami wizualnymi, ich wielkim plusem jest prostota obsługi. Wystarczy, że włożymy kapsułkę, którą zakupimy aktualnie w każdym markecie i wciśniemy odpowiedni przycisk. Tak, to już wszystko. Po chwili możemy cieszyć się smakowita kawą, w wielu wariantach smakowych. Od mocnego espresso, po pyszne latte.

Znamy już rodzaje ekspresów, pozostaje jeszcze jedna kwestia.

Na co zwracać uwagę kupując ekspres do kawy?

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj młynka. Ekspres ciśnieniowy ma wbudowany młynek. Najlepiej wybrać żarnowe, są bardziej nowoczesne i wytrzymałe na wysokie temperatury. Dobry wybór to również stal i ceramika. Następnym elementem jest dysza do spieniania mleka, dobrze jest wybrać automatyczną.

Pozostałymi funkcjami, które posiada dobry ekspres to:

– funkcja spieniania mleka z zintegrowanym pojemnikiem, możliwość podgrzewania filiżanek, wyświetlacz LCD dobrej jakości, regulacja wysokości wylotu kawy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here