pralka bęben pranie
fot. pixabay.com/pl/

Poszukując nowej pralki możemy stanąć przed nie lada wyzwaniem. Producenci oraz ich asortyment w sklepach jest naprawdę bardzo liczny. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie pralki.

Na naszym rynku możemy nabyć pralki od co najmniej kilkunastu producentów. Sklepowe powierzchnie wypełnione są urządzeniami w różnych cenach i parametrach. Za dobrej jakości pralkę przyjdzie zapłacić nam od 1000 złotych w górę. Jak jednak wybrać najlepszą pralkę, aby potem nie żałować?

pralka funkcje
fot. pixabay.com/pl/

Jeszcze przed samym zakupem warto określić nasze potrzeby i oczekiwania co do produktu. Jest to podstawowa kwestia, bez której nie powinniśmy się nawet zabierać do poszukiwań. Ważnym czynnikiem jest to, ile osób będzie korzystało z urządzenia oraz budżet jakim dysponujemy. Jeżeli znamy odpowiedź na te 2 podstawowe pytania, to możemy przejść do innych kwestii.

Pralka a może pralko-suszarka?

Jak już wspomnieliśmy, rynek obfituje w nowoczesne rozwiązania, które pełnią rozmaite funkcję. Zadawać by się mogło, że pralka to klasyczne urządzenie, które ma za zadanie odświeżenie i czyszczenie tkanin. Jednak nic bardziej mylnego. Nowoczesne pralki już dawno wyszły z ram tradycyjnego urządzenia o podstawowych funkcjach.

Do wyboru mamy np. pralko – suszarki, które poza tym, że spełniają role zwyczajnej pralki, to jak sama nazwa wskazuje, posiadają program automatycznego suszenia odzieży. Dzięki takiej opcji możemy cieszyć się suchymi ubraniami, tuż po wyciągnięciu ich z bębna.

Jaka wielkość pralki będzie odpowiednia?

Posiadając większe mieszkanie lub dom jednorodzinny najlepszym wyborem jest oczywiście pojemna pralka, która pomieści odzież wszystkich domowników. Tyczy się to szczególnie nastolatków, którzy często odkładają masę brudnych rzeczy na podłogę, a potem jednorazowo je wszystkie upychają do bębna.

Mieszkając z dużą rodziną, powinniśmy postawić na większą pralkę. Jeżeli natomiast mieszkamy we 2, lub sami, to optymalnym wyborem jest pralka o ładowności np. do 4 kg.

Pojemność pralki

To następny czynnik, który decyduje o właściwym wyborze pralki. W zasadzie im większe urządzenie nabędziemy, tym większa jego pojemność.

Na rynku mamy kilka rodzajów gabarytów pralek do wyboru. Po pierwsze może być to pralka mieszcząca od 10 do 13 kg ubrań. Takie rozwiązanie polecane jest rodzinom liczącym 5 i więcej członków. Posiadając tak dużą pralkę nie zachodzi konieczność częstego prania, co wpłynie również na koszty eksploatacji pralki.

Następną kategorią są pralki o pojemnościach 8-9 kg, które również stanowią bardzo dużą pojemność. To dobry wybór dla rodzin do 4 członków.

Pralki o średnich wymiarach to urządzenia stworzone z myślą o parach lub rodzicach z jednym dzieckiem. Pojemność takiej pralki to 6-7 kg.

Ostatnim wyborem są małe pralki, które są dobre dla singli lub par bezdzietnych. Posiadają pojemność 4-5 kg.

Należy więc przede wszystkim określić indywidualne predyspozycje i potrzeby rodziny i pod tym kątem wybierać pojemność pralki.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Wiele osób zwykło sugerować się parametrami klasy energetycznej. W jej skład wchodzi zużycie energii oraz wody. Obecnie jednak nie warto kierować się tym czynnikiem. Już mówimy dlaczego.

Pralki na polskim rynku, w większość posiadają klasy energetyczne od A+ do A+++. Zużywają więc od 40 do 70 l na cykl.

Każde urządzenie według europejskich standardów musi posiadać kartę energetyczną, która informuje o dopuszczalnym rocznym zużyciu energii i wody.

Sytuacja ta, powoduje fakt, że różnice w kosztach eksploatacji między pralkami są tak małe, że nie warto się nimi sugerować. Mimo to, że producenci uwielbiają wyróżniać się jak najniższym poziomem zużycia wody i energii to różnice są praktycznie niezauważalne.

Dodatkowe funkcje pralki

pralka funkcje
fot. pixabay.com/pl/

Oczywiście bardzo ważnym aspektem są również dodatkowe programy w pralce. Spośród nich możemy wymienić program antyalergiczny, ekonomiczny, prania ręcznego, wstępnego, parowego, program dla butów, wełny czy bawełny czy odplamianie. Wybór pralki z odpowiednimi programami to kwestia bardzo indywidualna i powinniśmy dobrać je do swoich potrzeb.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here