odkurzacz
fot. pixabay.com/pl/

Odkurzacz to niezbędny sprzęt w każdym domu. W sklepach internetowych i stacjonarnych mamy bardzo szeroki wybór takiego asortymentu. Każdy producent zachwala swoje produkty, sugerując że akurat te są najlepsze. Jak wybrać dobry, nowoczesny odkurzacz?

Wybierając odkurzacz należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Gdy to zrobimy, warto również zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy mieli już szanse przetestować możliwości danego sprzętu.

odkurzacz
fot. pixabay.com/pl/

Zakup dobrego dla nas odkurzacza musi brać pod uwagę to z jaką częstotliwością odkurzamy, jak dużą powierzchnie mamy do sprzątania oraz jakie dodatkowe opcje będą nam pomocne.

Odkurzacz z workiem czy bez?

No dobrze, zacznijmy więc od odpowiedzi na pytanie, czy kupić odkurzacz z workiem czy bez niego. Zwróćmy uwagę na fakt, iż nowoczesne odkurzacze nie służą już tylko do zbierania kurzu i innych zanieczyszczeń z podłogi czy dywanów. To również zaawansowane urządzania, które potrafią myć i prać. Przed zakupem po pierwsze powinniśmy ustalić swoje oczekiwania wobec sprzętu oraz oczywiście budżet.

Gdy już to zrobimy, możemy zapoznać się z podstawowymi rodzajami odkurzaczy, a są to:

Odkurzacze workowe – to tradycyjne urządzenia, których działanie opiera się o zbieranie brudu do worka, w który jest wyposażony. Kupując tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość worka. Do wyboru mamy worki papierowe oraz worki stałe tekstylne. Ten drugi należy regularnie czyścić, co może nie być dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Papierowe worki są zazwyczaj jednorazowe i po ich zapełnieniu wyrzucamy je do kosza, dzięki czemu jest to o wiele bardziej higieniczne rozwiązanie.

Odkurzacze bezworkowe – bezworkowe odkurzacze to innowacyjne rozwiązanie, w którym klasyczny worek zastąpiony jest specjalny pojemnikiem. Należy go regularnie czyścić. Zdaje się, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż tradycyjny odkurzacz, ponieważ nie istnieje konieczność cyklicznej wymiany worków, co pozwala zaoszczędzić.

Odkurzacze piorące – to urządzenia wyposażone w najnowocześniejszą technologię, która umożliwia pranie dywanów, zbieranie rozlanej wody czy np. czyszczenie tapicerek. To zaawansowane sprzęty, często wykorzystywane w użytku komercyjnym. Ze względu na swoją konstrukcję i możliwości nie należą do najtańszych rozwiązań.

Odkurzacze automatyczne – to bardzo dobra alternatywa dla wszystkich zapracowanych oraz tych, którzy nie lubią sprzątać. Wystarczy, że naciśniemy odpowiedni przycisk, a sprzęt wykona za nas całą robotę. Brzmi cudownie prawda?

Działanie tego urządzenia opiera się o ultradźwięki, które wysyłane są, by odbić się od mebli czy ścian. Dzięki temu odkurzacz może bezkolizyjnie poruszać się po całym obszarze spełniając swoją podstawową funkcję.

Takie urządzenia zasilane są akumulatorowo. Ich wadą może być mniejsza precyzja. Coraz większa kongruencja na rynku, sprawia że te urządzenia z roku na rok tanieją, więc na ich zakup może pozwolić sobie coraz większa rzesza osób.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz do domu?

Skoro poznaliśmy już rodzaje odkurzaczy do domu, warto przyjrzeć się ich parametrom, aby kupić odpowiedni dla nas sprzęt.

Wielkość i waga odkurzacza

Jeżeli będziemy musieli ciągle przenosić odkurzacz z miejsca na miejsce, ważnym czynnikiem jest waga urządzenia. Najcięższe są modele piorące, najlżejsze – bezworkowe i automatyczne.

Zasięg roboczy odkurzacza

Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy do sprzątania duży obszar. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z bezprzewodowych odkurzaczy, jednak wtedy musimy wziąć pod uwagę to, ile czasu jest wstanie działać na jednym ładowaniu.

Moc podstawowa, moc ssania

Mocny odkurzacz to gwarancja szybkiego i dokładnego posprzątania mieszkania. Codzienne użytkowanie wymaga przede wszystkim dużej mocy ssania, która będzie definiowała to z jaką siłą urządzenie będzie wciągało zanieczyszczenia. Warto szukać takiego o mocy ssania co najmniej 300 W.

Poziom hałasu odkurzacza

Czasy, gdy odkurzacze zakłócały spokój domowników oraz sąsiadów dawno już minęły. Nowoczesne odkurzacze charakteryzują się dość cichą pracą. Dobre modele pracują na poziomie 70dB.

Wyposażenie odkurzacza i funkcje dodatkowe

odkurzacz
fot. pixabay.com/pl/

Im więcej wymiennych końcówek oraz możliwość wszechstronnej regulacji tym lepiej. Warto zapoznać się z tym, co oferuje dany model i zweryfikować to z naszymi potrzebami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here