fotelik samochodowy dziecko
fot. pixabay.com/pl/

Zakup fotelika to tylko z pozoru prosta czynność. Jeżeli decydujemy się na zakup w sklepie stacjonarnym, jest duża szansa, że specjaliści uwzględnią wszystkie parametry naszego dziecka, rodzaj samochodu i inne zmienne. Warto jednak mieć chociaż trochę wiedzy, aby móc zweryfikować poprawność założenia sprzedawcy. Inaczej sprawa ma się w przypadku chęci zakupu fotelika przez internet. Wtedy w głównej mierze powinniśmy zdawać się na własny intelekt i wiedzę na ten temat. Warto więc zapoznać się z podstawowymi kwestiami, które dotyczą zakupu fotelika.

fotelik samochodowy
fot. pixabay.com/pl/

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać?

Zakup fotelika dla dziecka wymaga od rodziców sporego zaangażowania. Na rynku istnieje mnóstwo produktów różnych producentów, o różnych parametrach. Niewątpliwie ważną kwestią jest również odpowiedni dobór fotelika do samochodu, jego właściwy montaż oraz właściwe dostosowanie go do predyspozycji dziecka.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie powielamy jakieś niefachowe opinie, gdzieś zasłyszane. Takie zachowanie może rodzić bardzo duże niebezpieczeństwo i być bardzo opłakane w skutkach. Każdego roku, obrażenia podczas wypadków samochodowych odnosi ok. 3000 dzieci. Zapewnienie naszemu dziecku odpowiedniej ochrony jest więc podstawą, zanim wyruszymy w podróż. Dlatego warto weryfikować wszystkie zasłyszane, niepotwierdzone informacje w wielu miejscach. Należy również pamiętać, że to co sprawdzi się w przypadku jednego dziecka, niekoniecznie może zdać egzamin w przypadku drugiego.

Czym powinien charakteryzować się fotelik samochodowy dla dziecka?

Dobry fotelik przede wszystkim powinien być dopasowany do pojazdu, którym wozimy dziecko. Niezbędne są informację jak materiał i profil wykonania kanapy auta oraz wysokość umiejscowienia ISOFIX-u. Te czynniki mają bardzo duży wpływ na to, czy dany fotelik będzie odpowiedni do klasy auta i każdy dobry sprzedawca, powinien posiadać taką wiedze w małym paluszku.

Kategoria wagowa fotelika samochodowego

Producenci często chcą dobrze dla użytkowników i prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, które z pozoru mają ułatwić życie młodym rodzicom. Jednak opcje jak fotelik 0 – 36 kg może mrozić krew w żyłach. Jest to może bardzo ciekawa propozycja, lecz graniczy z cudem odnalezienie fotelika, który byłby dobrym wyborem dla niemowlaka. To samo tyczy się opcji 0 – 18 kg.

Pozycja noworodka w foteliku jest bardzo istotna, gdyż wtedy rozwija się kręgosłup malucha. Zła pozycja może zaburzyć proces rozwoju. Małe dzieci powinno nosić się z podparciem głowy, dlatego właśnie fotelik również powinien spełniać taki wymóg. Spośród konsekwencji, które mogą wystąpić podczas nieodpowiedniego wyboru fotelika, możemy wyróżnić również zmniejszenie natlenienie krwi czy upośledzenie wydolności płuc.

Co więc wybrać? W przypadku niemowlaków warto więc zainteresować się wariantem 0 – 13kg.

Testy fotelików samochodowych

Bezpieczeństwo nie jedno ma imię. Dobry fotelik to taki, który spełnia obecne, europejskie normy homologacyjne. W ramach tych certyfikatów stosowane są dynamiczne testy.

Fotelik zapewniający bardzo duże bezpieczeństwo, to taki, który uzyskał satysfakcjonujące oceny w testach ADAC, OAMTC, Warentest czy RACE. 3 gwiazdki to minimum, należy raczej zastanawiać się nad tymi, które otrzymały 4 i więcej.

Jaki rodzaj uprzęży w foteliku samochodowym?

Foteliki 0 – 13 kg dostępne na rynku mają zazwyczaj dwa rodzaje wewnętrznej uprzęży, którą zabezpieczamy dziecko. Wymieniamy trzypunktową oraz pięciopunktową. Najpopularniejszym wyborem jest pierwsza opcja, lecz to ta druga zapewnia lepsze trzymanie dziecka w siedzisku.

Poprawnie zapięta uprząż jest wyznacznikiem wysokiego bezpieczeństwa i gwarantem ochrony podczas wypadków. Zawsze jednak dodatkowe pasy na biodrach są mile widziane i mogą uratować sytuację, podczas błędu w zapięciu pasów.

Baza ISOFIX do fotelika – czy warto montować?

Niemal każdy fotelik umożliwia mocowanie pasem samochodowym. Warto jednak rozważyć montaż o wiele bezpieczniejszego rozwiązania jaką jest baza. W większości wypadków, wymaga ona obecności systemu ISOFIX.

fotelik samochodowy
fot. pixabay.com/pl/

Baza ISOFIX o wiele bardziej przyspiesza montaż fotelika oraz zwiększa stabilność fotelika. Za każdym razem wystarczy tylko wpiąć fotelik, co umożliwia bezproblemowy montaż. Foteliki podróżujące w bazie są uznawane za najbardziej bezpieczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here