termowizja badanie mieszkanie dom
fot. pixabay.com/pl/

Badanie termowizyjne jest najprościej mówiąc wykonywane celem weryfikacji cieplnej mieszkania lub domu. Na podstawie takiego pomiaru jesteśmy w stanie sprawdzić czy i w którym miejscu ucieka ciepło z danego budynku. Najlepszą porą do wykonywania takich badań jest zima, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ok. – 5 stopni Celsjusza, a w domu panuje temperatura pokojowa. Dzięki temu testowi, możemy zlikwidować źródło nieszczelności cieplnej, co pomoże ograniczyć koszty za ogrzewanie. To również badanie, które często wykorzystuje się przed obiorem nieruchomości od dewelopera.

Termowizja – co to jest?

To metoda, która wykorzystuje kamery termowizyjne, tworzące wizualizacje podczerwonego promieniowania, emitowanego ze sprawdzanych budynków. W takim przypadku to temperatura definiuje intensywność promieniowania. Zmiany obserwuje się poprzez obserwacje odpowiednich kolorów, które zmieniają się pod wpływem temperatury. Powstaje dzięki temu tzw. termogram, czyli obraz cieplny.

termowizja badanie mieszkanie dom
fot. pixabay.com/pl/

Zazwyczaj mamy do dyspozycji kolor niebieski oraz pomarańcz i czerwień. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż wykonujemy go całkowicie bezinwazyjnie, z pewnej odległości. Nie musimy więc nic demontować czy rozwiercać. Zaletą jest również dość dokładny wynik pomiaru, w przeciwieństwie do innych metod.

Kiedy wykonać badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne ma na celu wychwycenie tzw. mostków ciepła. To miejsca, w których dochodzi do niechcianej ucieczki ciepła z budynków. Na takie testy, możemy zdecydować się właściwie w każdym momencie, niezależnie czy mieszkamy w danej nieruchomości, dopiero zastanawiamy się nad zakupem, odbieramy mieszkanie od dewelopera, czy planujemy remont.

Osoby, które odbierają dom od dewelopera, mogą sprawdzić, czy prace zostały wykonane z najwyższą jakością, a budynek nie posiada miejsc, w z których ucieka ciepło, co podwyższy koszty jego eksploatacji i może wiązać się z dużymi kosztami w przyszłości.

Podczas gdy samodzielnie budujemy dom, takie badanie umożliwi nam sprawdzenie, czy prace wykonywane są właściwie, z należytą starannością. W każdej chwili możemy reagować na występujące niedogodności.

Również dla potencjalnych nabywców danej nieruchomości jest to przydatna kwestia, gdyż dzięki badaniu termowizyjnemu możemy sprawdzić czy w najbliższym czasie mogą czekać nas koszty związane z termomodernizacją, czy czekają nas większe koszty ogrzewania.

Deweloperzy, to również szerokie grono klientów, którzy korzystają z tego typu badań. Na ich podstawie wersyfikują czy dany obiekt powstał zgodnie z wytycznymi i czy projekt spełnia wszystkie kryteria wcześniej założone. Takie badanie może pomóc w nałożeniu poprawek na przyszłe inwestycje.

Ostatnią grupą osób, które chętnie korzystają z tego rozwiązania to właściciele nieruchomości, których koszty ogrzewania są nadzwyczaj wysokie, a pomieszczenia nagrzewają się w bardzo wolnym tempie i szybko tracą ciepło. Dzięki badaniu termowizyjnemu można określić, czy nie są one spowodowane właśnie mostkami ciepła.

Jak wykonać badanie termowizyjne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy badanie to wykonuje się za pomocą kamery termowizyjnej. Należy nadmienić, że wyniki prac mogą zapisane być zarówno w wersji fizycznej lub cyfrowej. Wydruk może być kolorowy lub monochromatyczny, z tym że ten pierwszy jest bardziej czytelny i wydaje się być lepszym wariantem. Większość firm odchodzi również od wersji papierowej termogramów, na rzecz wariantów cyfrowych.

termowizja badanie mieszkanie dom
fot. pixabay.com/pl/

Termowizyjne badania przeprowadzane jest zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Termogram ukazuje granatowe, ciemne plamy, które są wskazówką, gdzie szukać miejsc, z których ucieka ciepło z danego obiektu. W przypadku badania na zewnątrz, wyniki odczytujemy odwrotnie. Poszukujemy plam jasnych, które będą wskazywały mostki ciepła. Jeżeli zależy nam na jak najdokładniejszych wynikach, można skorzystać z opcji pomiarów wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Jak znaleźć wykonawcę badania termowizyjnego?

Na rynku obecnie jest sporo firm, oferujących tego typu usługi. Najlepszym wyborem są przedsiębiorstwa, która mogą wykazać się odpowiednimi certyfikatami i stosownym doświadczeniem.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here