Porażki i błędy są wpisane w życie każdego z nas. Nie inaczej jest w przypadku freelancera. Nieważne jak dobrze jesteśmy wyposażeni w wiedzę teoretyczną, zawsze pojawią się pewne przeszkody i niedogodności. Nie ma się co przejmować takimi sytuacjami, gdyż zdarzają się one bardzo często, w każdej dziedzinie. Ważne jest jednak to, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski z tych lekcji.
Freelancer może działać na wielu płaszczyznach. Spośród najpopularniejszych profesji możemy zaliczyć: fotografię, copywriting, grafikę, programowanie, tłumaczenia itp. Z roku na rok przybywa coraz więcej osób, które chcą działać na własną rękę, co widać po popularnych portalach, które zrzeszają zleceniodawców i zleceniobiorców w jednym miejscu.
Pracując jako freelancer z pewnością popełniamy mnóstwo błędów. To normalne. Zdarza się to każdemu i na każdym etapie rozwoju. Spośród popularnych możemy wymienić brak umowy przed rozpoczęciem pracy czy brak porozumienia z klientem na temat szczegółów zlecenia.
Jakie są błędy początkującego freelancera?
Istnieje o wiele więcej błędów freelancera, które zdarzają się szczególnie początkującym. Można spokojnie się ich ustrzec, oszczędzając nierzadko sporo pieniędzy oraz czasu. Poniżej przedstawimy kilka z nich oraz pokrótce je umówimy.
Uważaj na nie i pamiętaj w trakcie bitew o nowe zlecenia.
Brak strategii freelancera
Żeby firma w postaci freelancera pięła się cały czas do góry, potrzeba zaplanowania wszystkich swoich ruchów. Musimy zastanowić się i obrać strategię, jak będzie funkcjonowała firma za miesiąc, pół roku czy 3 lata. Tylko wtedy jesteśmy w stanie efektywnie działać.
Nie jesteśmy oczywiście w stanie zaplanować wszystkiego. Jednak na większość rzeczy mamy wpływ. Pamiętaj, że jeżeli nie planujesz, jesteś jak dryfujący na morzu statek bez żadnego celu podróży.
Brak portfolio freelancera
Szeroki rynek usług powoduje sytuacje, w której bez mocnego portfolio nie mamy szans na to, aby wyróżnić się na rynku. Jeżeli chcesz się wyróżnić i łapać coraz lepsze zlecenia, to nieodzownym elementem tej układanki jest pokazanie potencjalnym klientom, że znasz się na rzeczy. Jeżeli dopiero zaczynasz, to optymalnym pomysłem jest wykonanie kilka zleceń za tzw. stawkę głodową lub wręcz za darmo. Zbudujesz tym portfolio i będziesz miał podstawę do dalszych działań.
Najbardziej profesjonalnie wygląda strona internetowa. To tam możesz zamieścić swoje pliki z dziełami, publikować swoje zdjęcia, grafiki i inne wyroby artystyczne. Możesz również wstawić loga firm, z którymi współpracowałeś, co zawsze jest efektowne. Jeżeli nie chcesz zakładać własnej strony internetowej, to z pomocą mogą przyjść darmowe portale do zamieszczania swoich dzieł. Ostatecznie możesz pokazać swoje pracę w plikach PDF lub na dysku Google, co będzie jednak obierane jako nieprofesjonalne podejście.
Słaba oferta lub jej brak
Jeżeli jesteś początkującym freelancerem, z pewnością nie masz jeszcze stworzonej oferty. Samo portfolio, nawet bardzo dobre, może czasami nie wystarczyć. Twój klient musi mieć czarno na białym to, czym się zajmujesz i co możesz mu zaproponować. Tylko wtedy możliwa jest skuteczna komunikacja.
Miłym dodatkiem mogą być opinie byłych lub obecnych klientów, którzy już z Toba współpracowali.
Działanie tylko i wyłącznie na portalach dla freelancerów
Jest to bardzo częsty błąd, popełniany głównie przez początkujących freelancerów. Walcząc o klienta tam, gdzie jest największa konkurencja, raczej nie przyjmiemy wielu zleceń. Chodzi również o fakt, że bardzo często stawki są tam niebotycznie zaniżane, a pracodawcy mogą przebierać spośród mnóstwa ofert. Nie tędy droga.
Takie portale stworzone są głównie dla początkujących i jeżeli jesteśmy w branży już jakiś czas, to powinniśmy za wszelką cenę poszukiwać swoich klientów poza takimi miejscami. Na dłuższą metę bowiem, nie jesteśmy w stanie utrzymać się z przypadkowych zleceń, często za bardzo niską stawkę.
Zbyt niskie ceny usług
Niska cena to oczywiście domena początkujących. Niepokojący jest jednak fakt, że po dłuższym czasie zostają one na takim samym poziomie, a jakość usług wzrasta. Nie możemy pozwolić sobie na taką opcję, jak i oferowanie zbyt niskich stawek, nawet gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę.