rolety rzymskie
fot. pixabay.com/pl/

Rolety rzymskie spotykamy coraz częściej w polskich domach. Jest to elegancki element wystroju, który może zmienić wnętrze nie do poznania. Przed zakupem zwróćmy uwagę na charakter i przeznaczenie wnętrza. Rolety rzymskie to również niezwykle funkcjonalny element. Pomaga zachować odpowiedni komfort podczas wypoczynku i reguluje ilość światła, które wpada przez okno  w ciągu dnia.

Oprócz regulacji nasłonecznienia wnętrz, rolety rzymskie pozwalają na ochronę przed spojrzeniami ciekawskich przechodniów z zewnątrz. Można więc powiedzieć, że jest to element wielofunkcyjny.

Rolety rzymskie – ekskluzywna dekoracja okien

rolety rzymskie
fot. pixabay.com/pl/

Takie rozwiązanie to po pierwsze luksusowa oprawa okna. Rolety rzymskie są lekkie, wykonane zazwyczaj ze zwiewnych materiałów, gdzie występują w wielu wersjach kolorystycznych i w efektowny sposób mogą zwieńczyć aranżację mieszkania. Możemy wybierać spośród wariantów z falbaną z falą, prostą czy bez falbany.

Rolety rzymskie – jaki sposób montażu wybrać?

Rolety rzymskie wyposażone są w dedykowany system, który decyduje o ich ruchu w górę i w dół. Dla osób, które nie chcą ingerować w strukturę okna, doskonałą propozycją jest montaż rolet do ram okiennych na uchwytach bezinwazyjnych. Sprawdzi się to, szczególnie podczas, gdy posiadamy głęboki wnęki okienne. Można również pokusić się o montaż rolet, przytwierdzając je do sufitu lub ściany.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w roletach jest Up&Down system, który montujemy do listwy przyszybowej lub uchwytami na ramie okna. Pierwszy sposób jest inwazyjny, natomiast drugi bezinwazyjny. Taki sposób montażu pozwoli na swobodne otwieranie okna.

Taki system pozwoli również na zatrzymanie rolety w wybranym przez nas miejscu. Sterujemy roletami za pomocą uchwytów, które zamontowane są na dolnym i górnym profilu, a nie jak w klasycznych rozwiązaniach – za pomocą koralikowego łańcuszka.

Rolety rzymskie – jaki rodzaj tkaniny wybrać?

Współczesny rynek sprawia, że wybór tkaniny, z jakiej wykonana jest roleta, jest praktycznie nieograniczony. Produkt ten, może być wykonany niemal z każdego materiału, w zależności od tego, jakie będzie jego przeznaczanie.

W przypadku, gdy chcemy nabyć roletę do kuchni, która będzie pełniła funkcje zaciemniającą, to dobrym wyborem może okazać się materiał zasłonowy. Jeżeli natomiast ma być to przedmiot czysto dekoracyjny, możemy wybrać tkaninę o gramaturze firany.

Ważne jest to, aby dopasować roletę rzymską do charakteru i stylu pomieszczenia. Zarówno kolor, tkanina, jak i detale, muszą współgrać z pozostałymi elementami we wnętrzu. Wybór rolet na rynku jednak jest na tyle duży, że z pewnością znajdziemy wzór i kolor spełniający nasze oczekiwania.

W przypadku kuchni, musimy pamiętać, że roleta w tym miejscu ma pełnić głównie praktyczny aspekt. Musi być szczególnie odporna na warunki, które panują w tym pomieszczeniu (wilgoć, gorąco), oraz być odporna na zabrudzenia, które mogą wyniknąć podczas gotowania.

Zastosowanie rolety rzymskiej nie zobowiązuje nas do stosowania tych samych wariantów kolorystycznych w innych pomieszczeniach. Warto jednak korzystać z tych samych materiałów.

Rolety rzymskie – do jakich pomieszczeń się sprawdzą?

Rolety rzymskie to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Jednak zależy to głównie od zastosowanego materiału, jaki wybierzemy. W przypadku kuchni lub pokoju dziennego, możemy wybrać prześwitujące, lekkie rolety, które w efektowny sposób rozproszą światło.

Do sypialni, warto wybrać ciemniejszy, mocno tkany materiał, który da efekt całkowitego zaciemnienia.

O czym jeszcze pamiętać kupując rolety rzymskie?

rolety rzymskie
fot. pixabay.com/pl/

Przede wszystkim należy pamiętać o bardzo dokładnych pomiarach naszego okna. Jeżeli posiadamy wnęki, o bardzo nietypowych wymiarach, możemy zdecydować się na zakup rolet na wymiar, co oferuje wiele firm na rynku. Należy również wybrać odpowiednie mocowanie i mechanizm. To rzeczy, które wybieramy na lata, nie warto więc na nich oszczędzać. W przypadku sztywniejszego i bardziej zbitego materiału, będziemy mieli do czynienia z ciężką roletą. Wymusza to zastosowanie systemu z łańcuszkiem, co będzie o wiele lepszą i bardziej wytrzymałą opcją niż sznurki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here