brzuch metabolizm
fot. pixabay.com/pl/

Jeżeli Twoje odchudzenia przebiega w bardzo wolnym tempie, bez efektów lub waga w niepokojąco szybkim tempie ulega zwiększeniu, to może być znak, że metabolizm organizmu zwolnił i zamiast spalać, odkłada przyjmowane kalorie. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia i istnieje sporo skutecznych sposobów na to aby podkręcić metabolizm.

brzuch metabolizm
fot. pixabay.com/pl/

Metabolizm utrzymany na odpowiednim poziomie definiuje możliwość pozostania przy optymalnej wadze. Poniżej podpowiemy jak zadbać o szybki metabolizm, i jak zwiększyć tempo przemiany materii.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm, to inaczej nazywana przemiana materii. Wchodzą w nie wszystkie procesy przemiany biochemicznej oraz energii zachodzącej w żywych komórkach organizmów. Pożywienie jest źródłem substancji, które podlegają przemianie materii. Metabolizm składa się z procesów syntezy składników budulcowych, oraz procesów degradacji.

Co wpływa na tempo metabolizmu?

Nie ma jednego, głównego czynnika, który wpływa na tempo przemiany materii. Na tempo metabolizmu składa się kilka kwestii. Jest to między innymi wiek, płeć, zawartość tkanki tłuszczowej, dieta, poziom aktywności w ciągu dnia, sen, masa mięśniowa czy uwarunkowania genetyczne.

Ciekawostką jest fakt, że tempo metabolizmu ulega zwiększeniu podczas spożywania posiłku. Jest to ściśle powiązane z wchłanianiem i trawieniem poszczególnych składników pokarmów i wzrostem aktywności hormonów. Nie bez znaczenia pozostają również same produkty i ich rodzaj. Np. produkty bogate w białko, mogą zwiększyć metabolizm o 20 – 30 %.

Jak podkręcić metabolizm? Regularna aktywność fizyczna

Przechodzimy więc do głównego tematu tego artykułu, czyli jak zwiększyć tempo przemiany materii. Pierwszym czynnikiem na naszej liście jest oczywiście aktywność fizyczna. Już 30 minutowy wysiłek 3 razy w tygodniu, może przyczynić się do zwiększenia tempa metabolizmu. Dodatkowe atuty wprowadzenia ruchu do swojego życia to normalizacja cukru we krwi, poprawa ukrwienia organizmu, lepsze samopoczucie i większa mobilność.

Jeżeli stronimy od ćwiczeń w klubach fitness, warto jest szukać aktywności, gdzie tylko się da. Zamiast dojeżdżać samochodem czy komunikacją miejską, wybierzmy rower. Jedzenie windą zastąpmy chodzeniem po schodach, a po pracy możemy poćwiczyć sobie w domu. W internecie znajdziemy mnóstwo propozycji.

Postaw na pikantne przyprawy i zioła

Chili, pieprz czy imbir to produkty posiadające substancje, które zwiększają ukrwienie i podnoszą temperaturę ciała. Przyprawy takie jak oregano, majeranek czy bazylia pobudzają wydzielanie kwasów w żołądku, co z kolei wpływa na lepsze trawienie.

Więcej znaczy lepiej

Chodzi tu oczywiście o regularność spożywania posiłków. Optymalnym rozwiązaniem jest robienie sobie uczty 4 – 5 razy dziennie. Taki sposób żywienia zapewni nam energię na cały dzień i zniweluje chęć sięgania po niezdrowe przekąski. Organizm jest cały czas w ruchu, ponieważ non stop coś trawi, a to jak już wcześniej wspomnieliśmy, również jest czynnikiem przyspieszającym metabolizm.

Pamiętajmy, że fatalnym pomysłem jest stosowanie głodówek i diet o bardzo zaniżonych wartościach kalorycznych. Rozpiski typu 1000 kcal czy 1200 kcal to igranie ze swoim zdrowiem i niszczenie organizmu. Jeżeli chcemy faktycznie się odchudzić, a nie mamy o tym zielonego pojęcia, skorzystajmy z informacji, które są na znanych i zaufanych stronach internetowych, lub zasięgnijmy pomocy u specjalisty żywieniowego, dietetyka czy trenera personalnego.

Właściwe nawodnienie organizmu na podkręcenie metabolizmu

Już 2 litry wody mineralnej, niegazowanej może poprawić metabolizm. Bez tego płynu przemiana materii następuje w bardzo powolnym tempie. Dzięki wodzie pozbędziemy się niechcianych gości z naszego organizmu, jakimi niewątpliwie są wszelkie toksyny. Istnieją przesłanki, które sugerują, że w roli przyspieszacza metabolizmu, lepiej sprawdza się zimna woda.

Białko na przyspieszenie metabolizmu

Dzienny jadłospis powinien zawierać co najmniej 20 % tego makroskładnika. Zwiększenie jego udziału w diecie to czynnik, który może wywoływać wzrost przemiany materii.

Zielona herbata i kawa na szybszy metabolizm

Zielona herbata jest napojem zbawiennym na nasz metabolizm. Poza tym posiada wiele innych prozdrowotnych właściwości, warto więc włączyć ją do codziennego jadłospisu.

brzuch metabolizm
fot. pixabay.com/pl/

Jeżeli o napojach mowa, nie można przeoczyć również kawy. Badania w czasopiśmie „Physiology & Behavior” dowiodły, że osoby, które piją ten czarny napój mają średnio o 16 % szybsze tempo przemiany materii niż Ci, którzy jej nie spożywają.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here