paczkomat inpost
fot. pixabay.com/pl/

Paczkomatów w Polsce jest coraz więcej. Stan na grudzień 2020 wyniósł aż 10000 urządzeń w naszym kraju. Jest to bardzo wygodny odbiór przesyłek, najczęściej z zamówieniami ze sklepów internetowych.

Korzystanie z innych form dostaw, odchodzi powoli w zapomnienie. Wszak nie każdy ma czas na przyjęcie kuriera w określonych godzinach, lub lubi stanie w kolejkach na poczcie. Paczkomaty zyskały swoją popularność właśnie dzięki temu, że możemy skorzystać z nich o dowolnej porze i rzadko kiedy dochodzi do powstania jakiekolwiek kolejki.

Skorzystanie z paczkomatów, to też bardzo szybka forma dostawy. Od samego początku jesteśmy informowani o losach przesyłki, która w zależności od terminu wysłania, może dojść do nas na drugi dzień po złożeniu zamówienia. Jest to szczególnie ważne podczas newralgicznych dni jak święta.

paczkomat inpost
fot. pixabay.com/pl/

Istnieje jednak jeszcze grupa osób, która nigdy nie korzystała z tego typu urządzeń. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić krok po kroku sposób odbierania przesyłek tym sposobem. A jest on naprawdę bardzo łatwy.

Zasada działania paczkomatów

Paczkomaty są urządzeniami, które korzystają z dedykowanego systemu, który umożliwia sprawny i szybki odbiór przesyłki. Wybierając taką formę dostawy, tak jak w przypadku innych metod, możemy śledzić losy przesyłki, a o jej nadejściu zostaniemy poinformowani poprzez e-mail i sms. Gdy wybieramy opcję przesyłki kurierem, paczka dociera pod nasze drzwi. Nierzadko taki sposób jest bardzo irytujący, ze względu na różne zachowania kurierów i szeroki wachlarz godzin ich doręczeń. Podczas wyboru paczkomatu, przesyłka zostaje dostarczona do wcześniej wybranego paczkomatu. Może to być miejsce w pobliżu naszego zamieszkania, pracy, czy np. szkoły, z której odbieramy dziecko. Każde większe miasto posiada co najmniej kilkanaście takich urządzeń, tak więc z pewnością jesteśmy w stanie wybrać takie, które będzie nam odpowiadało.

Aby otworzyć skrytkę musimy podać specjalny kod, który otrzymujemy poprzez sms i e-mail. Takie rozwiązanie zapewnia duże bezpieczeństwo i pewność, że nikt inny nie pomyli się i odbierze naszą paczkę.

Czy tylko Inpost ma paczkomaty?

Jak się okazuje, firm które posiadają takie urządzenia jest więcej. Inpost to zdecydowany faworyt zestawienia. Paczkomaty posiadają również firmy kurierskie jak DHL ok. 200 urządzeń, Poczta Polska ok. 250 urządzeń ( w planach ok. 2 tys.). Firma kurierska DPD oferuje bardzo konkurencyjną usługę jaką jest DPD Pickup. Umożliwia ona odbiór paczki z punktu odbioru (np. naszego ulubionego sklepu). Takich miejsc jest już ok. 2600 w całej Polsce.

Jak korzystać z paczkomatów? Instrukcja krok po kroku

No dobrze, przejdźmy więc do sedna sprawy, czyli jak korzystać z paczkomatów. Pierwszą rzeczą, jest wybranie paczkomatów jako formę dostawy, gdy zamawiamy dany przedmiot z wybranego portalu internetowego. Wpisujemy poprawny e-mail i numer telefonu, gdyż to tam przyjdą informację o naszej paczce.

Następnie wybieramy paczkomat, z którego chcemy odebrać paczkę. Wybieramy go najczęściej po dostępnej mapce, lub za pomocą kodu. Listę paczkomatów oraz ich stosowny kod znajdziemy na stronie danej firmy kurierskiej.

Teraz pozostało nam tylko wyczekiwać nadejścia paczki. Gdy już to nastąpi, dostaniemy powiadomienie sms i e-mail. To moment, w którym możemy udać się do paczkomatu i odebrać paczkę. Tą czynność możemy wykonać na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest wybranie na automacie opcji odbioru paczki, wpisanie numeru telefonu, a następnie kodu, który otrzymaliśmy. Drugim sposobem jest zeskanowanie kodu QR, w stosownym do tego miejscu.

Ile paczka czeka w paczkomacie?

Standardowy czas, który paczka czeka na nasz odbiór to 48 godzin, lecz zależy to od pewnych zmiennych jak dany okres roku (np. w okresie świąt czas ten jest zazwyczaj krótszy).

Czy ktoś może odebrać paczkę za nas?

Jest taka możliwość. Wystarczy, że przekażemy zaufanej osobie numer telefonu oraz kod odbioru, który otrzymaliśmy. Za pomocą tych danych ktoś inny może za nas odebrać paczkę.

Co się stanie, gdy nie odbiorę paczki z paczkomatu na czas?
paczkomat inpost
fot. pixabay.com/pl/

W sytuacji, gdy nie uda się nam odebrać przesyłki na czas, zazwyczaj jest ona zwracana do lokalnego punktu dystrybucji, skąd będziemy mogli ją odebrać do ok. 2 tygodni.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here