Skakanki treningowe

Skakanie na skakance kojarzyć się może z zabawami z beztroskich lat dzieciństwa. Jednak nie jest to wyłącznie forma podwórkowej rozrywki – skakanie to także świetny sposób na rozgrzewkę czy trening cardio oraz spalenie kalorii. Poznaj rodzaje skakanek, różnice, jakie pomiędzy nimi występują i dowiedz się, jak wybrać model idealny dla siebie!

Skakanki treningowe – czy warto włączać je do ćwiczeń?

Ten drobny przyrząd to doskonały sposób na przygotowanie ciała przed treningiem. Skakanie aktywizuje mięśnie brzucha, ramion i nóg, a przede wszystkim w szybkim tempie przyspiesza tętno i wpływa na pobudzenie całego organizmu do spalania kalorii. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka minimalizuje ryzyko powstawania kontuzji. Dłuższa aktywność tego typu prowadzi więc do ograniczania tkanki tłuszczowej oraz zwiększenia wydolności i kondycji organizmu. Nie wpływa jednak w znaczący sposób na rozrost mięśni – samo skakanie nie sprawi, że staniesz się muskularny.

Skakanka do ćwiczeń – dostępne na rynku rodzaje

Wydawać by się mogło, że skakanka od skakanki niczym szczególnym się nie różni. To jednak błąd! Wybór jest całkiem spory – począwszy od materiału, z którego jest zrobiona, ciężaru, długości czy obecności dodatkowych gadżetów. Elementy te znacząco wpływają na odczucia i wygodę podczas ćwiczeń.

Ze względu na zastosowany materiał wyróżniamy m.in. skakanki:

  • metalowe (np. szybkościowa ze stalową linką),
  • skórzane z drewnianymi rączkami
  • z tworzywa sztucznego, przede wszystkim pvc.

Niektóre skakanki mają dodatkowe gadżety, które mogą ułatwiać trening i dawać większą przyjemność z korzystania. Są to m.in.:

  • liczniki skoków – kiedy chcesz bić własne rekordy,
  • łożyska – ich obecność usprawnia pracę linki w skakance,
  • dodatkowe obciążenia – można je umieścić w rączkach, zwiększają wysiłek podczas treningu, czyniąc go większym wyzwaniem.

Wybór skakanek jest ogromny – dochodzi do tego kolor, kształt rączek, cena czy jej długość. Gdzie zacząć szukać? Duża dostępność sprzętów tego typu znajduje się na stronie EMPIKu:  https://www.empik.com/sport/akcesoria-do-cwiczen/skakanki,41170311,s.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu skakanki?

Jest kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej skakanki. Przede wszystkim zobacz, czy rączka jest właściwie wyprofilowana i dobrze „leży” w twojej dłoni. Intensywny trening może doprowadzić do zwiększonej potliwości rąk, łatwiej wtedy o upuszczenie uchwytu czy wyślizgnięcie się go w ruchu. Sprawdź jakość wykonania skakanki. Jeżeli wykonana została z plastiku, który przypomina raczej dziecięce zabawki, niż profesjonalny sprzęt sportowy, nie inwestuj w niego, ponieważ po kilku treningach może najzwyczajniej w świecie się zniszczyć. Najtrwalsze są skakanki skórzane oraz stalowe.

Bardzo ważnym aspektem jest także długość skakanki. Musisz dopasować ją do swojego wzrostu (o czym zaraz dowiesz się więcej). Umożliwi to wygodniejsze i bezpieczniejsze skakanie, bez ryzyka potknięcia się o linkę czy konieczności schylania się podczas skoku.

Jak dobrać skakankę do wzrostu?

Najlepsza długość skakanki to dwukrotność odległości twoich pach od ziemi. Jak w łatwy sposób to obliczyć? Wystarczy, że staniesz na środku linki i podciągniesz uchwyty maksymalnie do góry. Jeżeli bez problemu sięgają twoich pach, to sprzęt do rozgrzewki i treningów wysiłkowych dobrany został odpowiednio!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here