Łożyska toczne – wszystko co warto wiedzieć przed zakupem łożyska

0
1084

Łożyska toczne są odpowiedzialne za sprawne działanie maszyn i urządzeń, w których je zastosowano. Najczęściej są to łożyska niewielkich rozmiarów, lecz mimo to rola, którą odgrywają, jest niezwykle ważna. Typowe łożysko toczne składa się z trzech elementów – pierścienia wewnętrznego, zewnętrznego i kluczowych dla niego elementów tocznych. Te ostatnie są umieszczone pomiędzy pierścieniami i dotykają ich bieżni. Praca łożyska tocznego polega na wprawianiu w ruch obu pierścieni, połączonych z kolejnymi elementami danej maszyny. W łożyskach tocznych może znaleźć się także dodatkowa uszczelka lub koszyk, separujące elementy toczne. 

Zastosowanie i główne funkcje łożysk tocznych

Dzięki zastosowaniu łożysk maszyny pracują sprawniej, rzadziej dochodzi do awarii, poszczególne elementy rzadziej wchodzą z sobą w kolizję i nie ocierają się o siebie. Ponadto, łożyska obniżają poziom emitowanych dźwięków, dzięki czemu urządzenia pracują ciszej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że łożyska toczne są używane ze względu na ich konstrukcję, która obniża poziom tarcia pomiędzy wałem a pozostałymi elementami mechanicznymi. 

Kluczowy jest pod tym względem kształt łożysk tocznych. Obniżając poziom tarcia, zmniejsza się również ilość energii potrzebnej do rozruchu danego urządzenia i podtrzymania jego pracy. 

Polecane i chętnie wybierane rodzaje łożysk tocznych 

Łożyska toczne można podzielić na kilka typów w zależności od sposobu ich wykonania i cech konstrukcyjnych, a także przeznaczonego sposobu wykorzystania. Znajdziesz łożyska: kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe i baryłkowe. 

Łożyska toczne kulkowe są stosowane najczęściej w urządzeniach przeznaczonych do użytku codziennego. Urządzenia kuchenne, blendery, miksery, a także niektóre rodzaje maszyn przemysłowych – to urządzenia, w których stosuje się łożyska kulkowe. Ich cechą kluczową jest sprawne przenoszenie obciążenia promieniowego i osiowego. 

Łożyska toczne wałeczkowe są stosowane do pracy z większymi obciążeniami. Gwarantują większą powierzchnię styku, a tym samym bardziej stabilną pracą w czasie przenoszenia dużych obciążeń. 

Łożyska toczne igiełkowe posiadają element toczny w kształcie igiełek, czyli wyjątkowo wąskich wałeczków. Ich zdecydowaną zaletą jest wysoki poziom nośności pomimo niewielkiego rozmiaru. Łożyska toczne igiełkowe stosowane są w rozmaitych sprzętach AGD i niewielkich maszynach przemysłowych.

Łożyska toczne stożkowe są łożyskami dzielonymi, co oznacza, że przez cały czas powinna je dociskać spoczynkowa siła osiowa. Łożyska te przenoszą siły osiowe i promieniowe, a znajdują zastosowanie w różnego typu urządzeniach do transportu i budowlanych: samochodach, betoniarkach, walcach drogowych.

Łożyska toczne baryłkowe posiadają elementy toczne w postaci baryłek, czyli lekko wyprofilowanych walców. Znajdziesz zarówno łożyska baryłkowe w wersji jednorzędowej jak i dwurzędowej. Są to elementy niezwykle wytrzymałe, zdolne do kompensacji niewspółosiowości wału i obudowy. Odznaczają się także dość dużą masą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here