kurtyna na scenie

Kurtyna to element dekoracji teatralnej, która pojawiła się już w starożytności w teatrze rzymskim. Wykonana z materiału, często była malowana i bogato zdobiona. Służyła oddzieleniu sceny, czyli świata fikcyjnego, od widowni, świata rzeczywistego. Jej zadaniem było również zasłonięcie wszystkich czynności technicznych wykonywanych w trakcie spektaklu.

Elementy okotarowania

Kotary wykorzystywane są głównie w teatrach, ale również w operach, kinach czy innych ośrodkach kultury. Oprócz praktycznej funkcji zasłaniania kulisów, pełnią również rolę estetyczną, nadając salom eleganckiego i nastrojowego charakteru.

Inne elementy okotarowania sceny to: paludament (lambrekin) zasłaniający mechanikę sceny, kulisy skrywające aktorów, a także horyzont (tzw. tło sceniczne). Dzięki nim aktorzy mają zapewniony komfort pracy, a widzowie wrażenie przeniesienia się do zupełnie innej rzeczywistości.

Materiały, z których szyje się kurtyny

Kurtyna teatralna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które wykazują właściwości trudnopalności. Muszą one spełniać określone atesty, ponieważ w takich warunkach bardzo łatwo o zaprószenie ognia.

Kotary mogą być syntetyczne lub bawełniane (najczęściej jest to pluszowa bawełna). Niektóre są zaciemniające, więc można je również powiesić w oknach czy przejściach dla publiczności. Ważne, żeby miały one także walory akustyczne i zapewniały odpowiednie rozchodzenie się dźwięku.

Plusz jest niezwykle przewiewny, przepuszcza nawet parę wodną. Doskonale redukuje zjawiska pogłosu i echa tworzące się poprzez odbijanie fal akustycznych. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Z tworzyw sztucznych popularnymi materiałami są: Trevira CS, w pełni syntetyczny, łatwy w utrzymaniu czystości, a także Dimout z włókien poliestrowych, który zaciemnia w 90%.

Rodzaje kurtyn

Kurtyny mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego. Istnieje kilka ich rodzajów, wyróżnianych ze względu na sposób rozsuwania. Kurtyny na linie są otwierane ręcznie w poziomie, kurtyny greckie są rozsuwane w poziomie na boki, kurtyny włoskie rozsuwają się skośnie, kurtyny weneckie są podnoszone pionowo i układające się w fałdy, kurtyny francuskie i niemieckie są podnoszone pionowo, ręcznie lub za pomocą napędu silnikowego.

Wszystkie te rodzaje kurtyn znajdują się w asortymencie BSC System. To firma, która już od ponad 20 lat dostarcza produkty i usługi z zakresu technicznego wyposażenia sal koncertowych i teatralnych. W bogatej ofercie przedsiębiorstwa znajdują się kurtyny teatralne i sceniczne w dowolnym kolorze, szyte na miarę i dopasowane do wymiarów konkretnej sceny.

Oprócz samych kotar, BSC System dostarcza także mechanizmy kurtynowe do prowadzenia i napędu. Prowadnica wykonana z aluminiowego profilu ma małą masę, ale dużą nośność. Dzięki układowi dwutorowemu cała konstrukcja jest kompaktowa i łatwa w montażu. Już teraz sprawdź stronę internetową https://www.bscsystem.pl/ i wybierz kurtynę dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here