zakup używanego auta

Rynek używanych samochodów oferuje mnóstwo możliwości. Auta z drugiej ręki są znacznie tańsze niż nowe. Wiele z nich jest w świetnym stanie – zarówno wizualnym, jak i technicznym. Co należy jednak zrobić, aby dokonać bezpiecznego zakupu? Na co zwracać uwagę, wybierając używane auto? Kwestie te omówimy w niniejszym artykule.

Auto używane z certyfikatem

Certyfikat posiadany przez używane auto to dodatkowy atut podczas zakupów. Gdzie szukać pojazdów opatrzonych taką dokumentacją? Załóżmy, że planujesz zakup używanego Mercedesa. Pomocny w tym przedsięwzięciu okaże się sprawdzony dealer Mercedes Benz. Podmioty tego typu z reguły dysponują szerokim wachlarzem używanych modeli, a w tym także certyfikowanych pojazdów. Posiadanie takiej dokumentacji nie jest rzecz jasna najważniejszym warunkiem bezpiecznego zakupu. Certyfikat stanowi jednak wiarygodne potwierdzenie historii pojazdu, na którym zależy wielu kierowcom.

Co z gwarancją?

Wielu dealerów aut używanych dodaje do sprzedawanych pojazdów gwarancję. Z reguły występuje ona w formie polisy ubezpieczeniowej obejmującej konsekwencje potencjalnych usterek. Długość gwarancji różni się w zależności od firmy, lecz zazwyczaj nie przekracza ona kilkunastu miesięcy. Na jej łamach podmiot sprzedający auto zobowiązuje się do pokrywania kosztów określonych usterek. Określonych, ponieważ z reguły są one w jakiś sposób wyłuszczone w umowie. Często stosowaną praktyką jest ograniczenie pokrywanych usterek limitem wydatków. W takim wypadku sprzedawca opłaca naprawy mieszczące się w konkretnych widełkach cenowych. Gwarancja nie obejmuje rzecz jasna zniszczeń pojazdu powstałych wskutek kolizji po nabyciu go przez klienta.

Zapoznaj się z autem

Jeśli planujesz zakup używanego auta, warto dobrze zapoznać się z każdym kandydatem. Dobrą praktyką są osobiste oględziny. Zajrzyj pod maskę, obejrzyj dokładnie wnętrze, przejedź się, a jeśli uznasz to za stosowne – po wszystkim odwiedź mechanika w celu wykonania przeglądu. Wszystko to pozwoli Ci wyrobić sobie opinię na temat pojazdu oraz sposobu, w jaki był użytkowany przez poprzedniego właściciela. Warto również posłuchać silnika i dowiedzieć się, czy pracuje równomiernie. Jeśli masz taką możliwość, dowiedz się, jakie większe prace renowacyjne zostały przeprowadzone w danym pojeździe. Jeśli auto jest wyposażone w instalację LPG, pamiętaj o jej przetestowaniu, a także sprawdzeniu dokumentacji oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniej interakcji z pojazdem. Jeśli masz więc taką możliwość, warto wykorzystać ją w pełni.

Odpowiedzialność, cierpliwość i rozwaga pomogą Ci kupić używane auto, które nie sprawi kłopotów i spełni Twoje oczekiwania. Mamy nadzieję, że rady zawarte w tym artykule okażą się pomocne w procesie decyzyjnym. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami, a z chęcią na nie odpowiemy. Dziękujemy za uwagę i życzymy powodzenia w zakupach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here