Dlaczego warto ćwiczyć zimą na świeżym powietrzu?

0
493

Gdy słupki rtęci spadają, a za oknami jesienna plucha lub mroźne zimowe poranki – ciężko zmotywować się do aktywności fizycznej. Tymczasem badania pokazują, że ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą wiele korzyści. Nie warto rezygnować z treningów, gdy nadchodzą chłodne miesiące. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do nich przygotować.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – dlaczego warto?

Trening outdoor, czyli ćwiczenia na świeżym powietrzu, to liczne korzyści – nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wzmacnia odporność organizmu i motywuje układ immunologiczny do pracy. Poprawia też krążenie i wspomaga układ oddechowy. Nawet bieganie na świeżym powietrzu przynosi o wiele więcej korzyści niż na bieżni. W parku czy na innym terenie nie biegasz przecież w miejscu i na płaskiej powierzchni. W związku z tym angażujesz więcej mięśni. Dodatkowo spalasz nawet o 10% kalorii więcej (sprawia to opór powietrza i ćwiczenia z ciężarem własnego ciała).

Trening na świeżym powietrzu to doskonała okazja, by choć przez jakiś czas przebywać w naturalnym świetle. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Reguluje bowiem okołodobowy zegar biologiczny i zachodzące w organizmie procesy. Zimą szybko robi się ciemno, a więc w biurze czy mieszkaniu mamy włączone sztuczne oświetlenie, co nie jest korzystne dla zdrowia.

Przebywając na świeżym powietrzu, głęboko oddychamy i dotleniamy nasz organizm. Pozwala to obniżyć poziom stresu i wyregulować emocje. We współczesnym zabieganym świecie jest to niezwykle ważne.

Jak zadbać zimą o aktywność fizyczną?

Warunki atmosferyczne zwykle nie zachęcają do wyjścia z ciepłego domu. Mgła, szron, śnieg, śliska nawierzchnia – z takimi utrudnieniami można sobie poradzić. Najważniejsza kwestia to odpowiedni strój do ćwiczeń.

Bluzy męskie to podstawa sportowej garderoby na zimę. Warto stawiać na naturalne materiały, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i dobrze odprowadzają wilgoć. Jeśli zaś chodzi o fason – podczas ćwiczeń świetnie sprawdzają się bluzy rozpinane, ze stójką i ściągaczami przy rękawach.

Bielizna termoaktywna męska to kolejny element garderoby, który zapewni ci komfort termiczny i wygodę podczas treningu. Najlepiej zdecydować się na praktyczny zestaw, składający się z koszulki z długim rękawem i legginsów. Taka bielizna wykonana jest ze specjalnej tkaniny – przewiewnej, ciepłej, dobrze odprowadzającej wilgoć i szybkoschnącej. Dodatkowo jest elastyczna i dobrze dopasowuje się do ciała, dzięki czemu nie krępuje ruchów podczas uprawiania sportów. Bieliznę termoaktywną i inne elementy garderoby na zimę znajdziesz w sklepie Sport-shop.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – gdzie trenować zimą?

Wbrew pozorom – zimą znajdziesz wiele miejsc, w których możesz trenować. Najpopularniejsza lokalizacja to park miejski. Możesz pobiegać lub wykonywać trening siłowy. Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu. Jak wspomnieliśmy – duże znaczenie odgrywa tu opór powietrza i ciężar twojego własnego ciała. Do ćwiczeń na świeżym powietrzu możesz wykorzystać parkową ławkę – na przykład oprzeć o nią nogę. Możesz także przyciągać kolana do klatki piersiowej, podskakiwać, wykonywać przysiady itp.

W każdym mieście znajduje się przynajmniej jedna siłownia plenerowa. Warto korzystać z możliwości, jakie oferuje. W takiej zewnętrznej siłowni znajdziesz sprzęt, który sprawdzi się także podczas jesiennych i zimowych treningów. Warto się podciągać, ale w miarę możliwości (zależnie od warunków atmosferycznych) korzystać z innych, dostępnych urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here