Jak skutecznie zmotywować dziecko do nauki

Chcesz rozbudzić w swoim dziecku chęć do nauki? Według dziecięcych psychologów maluchy najszybciej przyswajają wiedzę, kiedy jest przedstawiona w sposób ciekawy, intrygujący i atrakcyjny. Jak osiągnąć taki efekt? Kluczem do sukcesu jest połączenie nauki z elementami zabawy! 

Nauka poprzez zabawę, czyli przyjemne z pożytecznym

Edukacja to nieodłączny element dzieciństwa i dorastania. Niektóre maluchy z łatwością przechodzą z klasy do klasy, inne na drodze napotykają różne przeszkody – poszczególne zagadnienia sprawiają im mniejszą lub większą trudność, przez co tracą chęć do nauki. To normalne, że dziecko czegoś nie rozumie. Uczenie się wymaga czasu, wielu prób, utrwalania i powtarzania. Jednak wcale nie trzeba robić tego wyłącznie tradycyjną drogą. Włączenie w proces edukacji elementów zabawy skutecznie zachęci malucha do poszerzania wiedzy i nauki nowych umiejętności. 

Nauka poprzez zabawę to radość z działania, poznawania i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Odpowiednio zaaranżowana zabawa to sposób na naukę trudnych zagadnień (takich jak tabliczka mnożenia, pojęcia przyrodnicze czy zasady ortografii), a także przepis na rozwój kompetencji miękkich. Zabawa kształtuje orientację przestrzenną czy zdolności interpersonalne. Ponadto korzystnie wpływa na wyobraźnię i kreatywność, uczy logicznego myślenia i cierpliwości, a także wskazuje, jak radzić sobie z porażką.

Jak wykorzystać zabawę w procesie nauki?

Istnieje wiele sposobów na to, aby połączyć naukę i zabawę. Czasem wystarczy tylko odrobina wyobraźni i zaangażowania ze strony rodzica, żeby wymyślić ciekawą grę, w którą maluch z chęcią się zaangażuje.

Jak połączyć naukę z zabawą?

  1. Jeśli maluch ma problem z nauką alfabetu, można zachęcić go do zakreślenia konkretnej litery na jednej stronie gazety – np. litery „a”. 
  2. Angielskiego można uczyć się np. na zakupach – zadaniem dziecka będzie przedstawienie angielskich nazw produktów spożywczych wskazanych przez rodzica.
  3. Spacer można wykorzystać do nauki działań matematycznych. Ciekawym pomysłem jest dodawanie lub mnożenie cyfr znajdujących się na rejestracjach zaparkowanych samochodów.
  4. Sposobem na naukę historii jest zabawa w odgrywanie scenek historycznych.
  5. Przyrody można uczyć się na spacerze lub w domu, przygotowując proste eksperymenty – takie jak kryształki z soli czy sadzenie roślin.

Ciekawą opcją są gry edukacyjne. Najpopularniejszą grupą są oczywiście znane i lubiane planszówki, które rozwijają różne umiejętności, wpajają przydatną wiedzę, a przy tym pozwalają miło spędzić czas z dzieckiem. 

Alternatywą dla planszówek są karty edukacyjne. Znajdziesz je na stronie karty.edu.pl. Propozycją są m.in.:

  • orto-karty, które przedstawiają zasady ortografii w kolorowy, kreatywny sposób,
  • karty kuku, czyli innowacyjna gra, dzięki której można perfekcyjnie opanować tabliczkę mnożenia.

Czy nauka poprzez zabawę jest efektywna? Bez wątpienia! Grunt to dopasować grę do zainteresowań i charakteru dziecka. Dzięki temu przyswojenie nawet najtrudniejszych zagadnień nie sprawi mu większych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here