pręt

Asortyment metalowy wykorzystywany w obróbce drewna tworzy rozbudowany zbiór. Znajdziesz w nim między innymi śrubki, nakrętki, podkładki, cybanty, łańcuchy, wkręty, a także pręty. Te ostatnie są wykorzystywane z uwagi na ich wysoką wytrzymałość, dzięki czemu tworzone za ich pomocą konstrukcje są trwałe i solidne. Poniżej przyglądamy się prętom gwintowanym z bliska, podpowiadając jak wybrać pręty zgodnie z twoimi potrzebami i preferencjami.

Pręty gwintowane – specyfikacja dostępnych produktów

Najważniejszym parametrem odróżniającym poszczególne pręty jest rodzaj gwintowania. Czym jest gwint? W dużym uproszczeniu – jest to rodzaj nacięcia wykonanego na walcowatej powierzchni pręta. Dzięki obecności gwintowania pręt nadaje się do użytku w sposób częściowo podobny co zwykła śruba. Przyglądając się dostępnym gwintom, zauważysz, że dzielą się na dwa główne rodzaje – zewnętrzne lub wewnętrzne.

Oznaczanie poszczególnych gwintów jest dość intuicyjne i polega na podaniu ciągu cyfr i liczb. Przykładowo, oznaczenie M18x2 oznacza, że w danym pręcie masz do czynienia z gwintem metrycznym, którego średnica wynosi 18 mm, a skoku 2 mm.

Ponadto, pręty można pogrupować zgodnie z innymi parametrami związanymi z gwintowaniem. Przede wszystkim, dzieli się pręty na te wyposażone w gwint złączny i pociągowy. Po drugie, gwinty mogą mieć też różne kształty – trapezowy, okrągły, toczny, stożkowy, walcowy, prostokątny. Sposób skręcania pozwala natomiast rozróżnić gwint prawy od lewego.

Kolejny parametrem różnicującym gamę dostępnych prętów jest rodzaj skoku w danym gwincie. Wyróżniamy skok normalny, drobnozwojny oraz grubozwojny. Krotność to ostatni parametr, o którym chcemy wspomnieć – dzieli gwinty na: pojedyncze, dwukrotne oraz wielokrotne.

Klasa i gatunek stali – czyli jak wybrać, by trafić

Pręty wykonywane są z wytrzymałych stopów stali, często lepszej jakości niż inne elementy konstrukcyjne metalowe dedykowane do pracy z drewnem. Wynika to oczywiście z faktu, że za pomocą prętów łączy się elementy konstrukcyjne, które są ciężkie i duże. Pręty muszą utrzymać ich ciężar, gwarantując, że cała konstrukcja będzie w pełni stabilna.

Dlatego warto zwrócić uwagę zarówno na rozmiary, jak i gatunek oraz klasę stali, z której pręty zostały wykonane. Warto upewnić się, czy jest to stal odporna na działanie kwasów i wilgoci, antykorozyjna. Pręty gwintowane ze stali nierdzewnej to najchętniej wykorzystywane elementy złączne w wielu konstrukcjach drewnianych.

Klasa stali określa najważniejsze właściwości mechaniczne prętów i jest oznaczana za pomocą ciągu symboli: A0 AI w przypadku prętów gładkich, oraz AII AIII AIIIN w przypadku prętów o żebrowanej powierzchni. Warto upewnić się, czy wybierany pręt będzie odpowiadał twoim potrzebom pod kątem: ciągliwości zbrojeniowej, granicznej plastyczności i wytrzymałości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here