Fobia szkolna

Człowiek, od wczesnych lat swojego dzieciństwa po dorosłość, większość swojego czasu spędza w szkole. Nic więc dziwnego, że jest to miejsce, w którym kształtuje się osobowość młodego człowieka.

Zdobywa on potrzebną wiedzę, doświadczenia, poznaje świat oraz nawiązuje przyjaźnie. Wszystkie te aspekty przyczyniają się do rozwoju i dążenia do dojrzałości umysłowej oraz emocjonalnej.

Chociaż szkoła ma wiele zalet to często towarzyszy jej stres i liczne wyzwania.

Czy to fobia szkolna?

Kto nie pamięta strachu przed udzielaniem odpowiedzi na forum klasy, licznych kartkówek czy egzaminów? Kiedy serce waliło jak młotem, a z nerwów pociły się dłonie.

A co z rówieśnikami? Nawiązywanie nowych przyjaźni także nie jest łatwe. Zwłaszcza dla osoby, która z natury jest bardziej nieśmiała. Może to być kolejny powód, dla którego dziecko wolałoby zostać w domu.

Stres w środowisku szkolnym jest często naturalną reakcją organizmu na sytuację, w której dziecko musi wyjść z własnej strefy komfortu. Ale co wtedy, gdy strach nie przemija, a nawet zaczyna mieć objawy fizyczne?

Znane jest powiedzenie: ,, Paluszek i główka to szkolna wymówka” jednak nie zawsze dziecko symuluje objawy złego samopoczucia.

Objawy jakie mogą wystąpić to, np:

– nudności
– ból brzucha
– biegunka
– duszności
– omdlenia

Kiedy dziecko często doświadcza tego typu objawów przed pójściem do szkoły, nie należy tego bagatelizować.

Zignorowana fobia szkolna może przełożyć się na dorosłe życie dziecka.

Jak pomóc dziecku z fobią szkolną?

Bez wątpienia dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Równie ważne jest zdobywanie informacji na ten temat, aby jak najdokładniej poznać przyczyny. Jak w przypadku każdej choroby należy szybko reagować.

Miejscem, w którym warto zacząć jest poradnia psychologiczna https://www.spokojwglowie.pl/. Poradnia zapewnia niezbędną pomoc oraz porady dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim pociechom przezwyciężyć fobię.

W dalszym ciągu wielu rodziców nie decyduje się na pomoc psychologa. Mogą nie być przekonani, że ich dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy. A może mają nadzieję, że problem z czasem rozwiąże się sam.

Każdy rodzic kocha swoje dziecko i chce, aby było szczęśliwe oraz zdobywało nowe doświadczenia bez żadnych przeszkód. Jest to główny powód, aby przezwyciężyć jakiekolwiek obawy czy uprzedzenia i udać się do poradni psychologicznej.

Jeśli twoje dziecko również zmaga się z problemami, które mogą okazać się fobią szkolną, nie czekaj aż się zakorzenią.
Zdrowie jest przecież najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here