Longboard

Wśród popularnych miejskich aktywności można wymienić m.in. jazdę na deskorolce. Jest ona znana i lubiana od lat. Obecnie rozpoznawalność zyskuje następca tradycyjnej deskorolki, czyli longboard. Czym jest ten sprzęt, jak na nim jeździć i w jaki sposób wybrać najlepszy rodzaj dla siebie?

Czym jest longboard?

Longboard to dłuższa wersja deskorolki. Może mieć od 68 do aż 150 cm długości. Jego specyficzna konstrukcja pozwala na rozwijanie znacznych prędkości – rekord wynosi 146,73 km/h. To pojazd miejski oraz używany do poruszania się po wzniesieniach. Powstał w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i początkowo służył surferom do treningów poza sezonem. Longboardy cechuje wygląd zbliżony do deski surfingowej, można na nich wykonywać podobne triki. Od klasycznej deskorolki odróżnia je nie tylko dłuższy blat, ale także nieco wybrzuszony kształt oraz większe i bardziej miękkie kółka. Wszystko to zapewnia komfortową i stabilną jazdę.

Jak wybrać longboard?

Wśród popularnych longboardów można wymienić kilka modeli. Rodzaj należy dostosować do umiejętności i oczekiwań użytkownika. Początkujący powinni wybrać pintail, czyli deskę w kształcie łezki o długości około 100 cm zapewniającą stabilność. Twin tip ma zwężone i podgięte w górę końce blatu, dzięki czemu ułatwia wykonywanie obrotów w powietrzu i zwiększa aerodynamikę. Jeszcze lepsza stabilność i możliwość uzyskania większych prędkości cechuje deskę drop through. Tail posiada przedłużenie znane z klasycznych deskorolek i pozwala na wyjście do zaawansowanych ewolucji. Do tego modelu zbliżony jest model nose, który posiada przedłużenie z przodu. Camber to deska wypukła, polecana osobom o większej wadze. Rocker jest z kolei wklęsły i przeznaczony do jazdy wyczynowej oraz downhillu. Ogólna zasada mówi o tym, że longboard powinien być tym dłuższy, im wyższy jest jego użytkownik. Najpopularniejsze są modele o długości 95-120 cm. Im dłuższa deska, tym większa stabilność, ale także większy promień skrętu. Na miasto polecane są longboardy z miękkimi kółkami umożliwiającymi lepszą kontrolę.

Jak zacząć przygodę z longboardem?

Początek przygody z longboardem powinien opierać się przede wszystkim na ćwiczeniu balansu, czyli utrzymania równowagi bez ruchu w trakcie stania na desce. Następnie przychodzi czas na jazdę do przodu – odpychanie się jedną nogą od podłoża podczas stania na desce z lekko ugiętymi nogami. Konieczne jest ustawienie przedniej nogi przed lub nad trakiem ukosem do kierunku jazdy, a tylnej na podłożu. Istotne jest także ustawienie stóp na szerokości barków – inaczej longboard może sprawiać wrażenie niestabilnego. Na zakrętach należy uginać lekko kolana i od razu je prostować po wyjściu z nich. Choć zasady mogą z początku wydawać się trudne do zapamiętania, po krótkim czasie wykonywanie tych czynności stanie się intuicyjne. Hamowanie na longboardzie w sposób podstawowy polega na dotykaniu wolną nogą podłoża. Inna metoda to sliding, czyli wypchnięcie deski do boku, by traciła prędkość. Do bardziej zaawansowanych technik należą carving oraz hamowanie wiatrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here