Malarstwo Edwarda Dwurnika – niezwykłe obrazy wyjątkowego artysty?

0
713

Edward Dwurnik jest jednym z najsłynniejszych polskich artystów-malarzy. Do dziś jego dzieła cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki. Czym charakteryzuje się twórczość artysty?

Kim był Edward Dwurnik?

Edward Dwurnik (https://www.gallerystore.pl/edward-dwurnik) urodził się w 1943 roku w Radzyminie, a zmarł w 2018 roku. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem takich sław jak Jan Cybis czy Eugeniusz Eibish. Uczęszczał też do pracowni rzeźby prowadzonej przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Zakończył studia cyklem obrazów „Dyplom”.

Dwurnik słynnie z różnych cykli obrazów. Jednym z najstarszych, a jednocześnie tworzonych przez całe życie twórcze artysty był cykl „Podróże autostopem”. Obejmuje on charakterystyczne pejzaże prezentujące widoki europejskich i polskich miast z lotu ptaka. Artysta przygotowywał się starannie do namalowania kolejnych prac, czytając na temat historii danego miasta. Wyróżnikiem owych dzieł jest nagromadzenie najważniejszych budowli oraz punktów w jednym miejscu. Obrazy te nie są zatem typowymi pejzażami miejskimi, zgodnymi z topografią miasta.

Malarstwo Edwarda Dwurnika

Dwurnik stworzył unikalny, charakterystyczny styl, wywodzący się z malarstwa słynnego prymitywisty – Nikifora. Wystawa prac Nikifora, którą obejrzał artysta w 1965 roku, była punktem zwrotnym w twórczości malarza. Zachwyciła go dziecięca szczerość, logika i dyscyplina Nikifora. Od tej chwili rozpoczął artystyczne eksperymenty inspirowane stylem sławnego prymitywisty.

Głównym motywem twórczości Dwurnika były małe miasteczka, wsie oraz ludzie je zamieszkujący. Mimo że, jak twierdził sam Edward Dwurnik, jego inspiracją były dzieła Nikifora, to w jego obrazach inspiracje tym ludowym twórcą nie są bardzo widoczne. Podczas gdy obrazy Nikifora przedstawiały nieco bajkowy, pozbawiony ludzi i neutralny świat, to dzieła Dwurnika były zgoła inne. U artysty tego rzeczywistość jest zdeformowana w inny sposób. Twórca wyśmiewa i krytykuje absurdy rzeczywistości.

Malarz zasłynął z charakterystycznych obrazów przedstawiających miasta Polski i Europy. Po miejscowościach tych często „przechadzały się” słynne postaci. Na przykład, na obrazie przedstawiającym Paryż Dwurnik namalował Moliera czy Edith Piaf, a na malowidle z Drohobyczem – Brunona Schulza. Artysta chętnie malował również swoje ulubione motywy miejskie w kontekście egzotycznym, np. z nosorożcami, żyrafami i innymi dzikimi zwierzętami.

Edward Dwurnik nie bał się też tematów kontrowersyjnych obyczajowo. Chętnie malował w dosadny sposób erotyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here