Jak rozpoznać nietrzymanie moczu

Problem z nietrzymaniem moczu dotyczy wielu kobiet. Często jest on jednak traktowany jako wstydliwy temat, o którym zbyt wiele się nie mówi. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać nietrzymanie moczu, by w razie zaobserwowania symptomów, które mogą wskazywać na tą dolegliwość, bezzwłocznie udać się do lekarza. Jakie są objawy nietrzymania moczu? Co należy zrobić po ich zauważeniu?

Nietrzymanie moczu – co oznacza, jak je rozpoznać?

Dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, objawia się niezależnym od woli oddawaniem lub popuszczaniem moczu.

Objawy nietrzymania moczu są charakterystyczne – trudno przeoczyć sytuację, w której dochodzi do niekontrolowanego oddawania lub popuszczania moczu. Ważne jest jednak zaobserwowanie, w jakich sytuacjach do tego dochodzi. Może mieć ono miejsce przy wysiłku fizycznym takim jak dźwiganie, kichanie, kaszel, na skutek silnego parcia na pęcherz lub w różnych innych sytuacjach.

Istotne jest także określenie, kiedy problem się pojawia lub nasila. Niektóre osoby obserwują u siebie objawy nietrzymania moczu w ciągu dnia, nocą, a nawet po zjedzeniu niektórych potraw.

Wszystkie te informacje są bardzo istotne – wiedząc, jak wygląda nietrzymanie moczu, można szybko udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa, a także przekazać mu dokładne informacje. Na tej podstawie specjalista może zlecić dodatkowe badania i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu – jak rozpoznać rodzaj schorzenia?

Wyróżnia się kilka rodzajów tej dolegliwości, w zależności od przyczyny oraz towarzyszących symptomów, a także ich nasilenia:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jedna z najczęstszych form problemu. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, w tym zwieraczy cewki moczowej. W takiej sytuacji nacisk na pęcherz (np. podczas dźwigania, śmiechu czy kaszlu) sprawia, że mocz wycieka na zewnątrz. W zależności od stopnia nasilenia schorzenia, u niektórych osób może być to zaledwie kilka kropel, podczas gdy u innych dochodzi do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza.

Naglące nietrzymanie moczu – nazywane także “pęcherzem nadreaktywnym”. Zazwyczaj towarzyszy innym chorobom takim jak cukrzyca, rozrost prostaty, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Objawia się nagłym i bardzo silnym parciem na pęcherz i potrzebą oddania moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia – mamy z nim do czynienia wtedy, gdy z nadmiernie rozciągniętego, przepełnionego pęcherza wydostają się małe ilości moczu. Najczęściej występuje u mężczyzn z przerostem prostaty, ale może także towarzyszyć takim chorobom ogólnoustrojowym jak cukrzyca.

Czynnościowe nietrzymanie moczu – nie jest związane z żadną chorobą. Polega na popuszczeniu moczu w sytuacji, gdy nie możemy dotrzeć do toalety na czas. Stosunkowo często z tym rodzajem nietrzymania moczu borykają się osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się.

Mieszane nietrzymanie moczu – nazywa się tak sytuację, w której różne rodzaje nietrzymania moczu łączą się ze sobą.

Nietrzymanie moczu – jak je leczyć i jak mu zapobiegać?

Objawy nietrzymania moczu wiążą się z dużym dyskomfortem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet ciężkie postacie tego problemu można leczyć. W zależności od przyczyny i nasilenia problemu stosuje się treningi mięśni dna miednicy, leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Operacje leczące nietrzymanie moczu nie należą do bardzo inwazyjnych zabiegów. Najczęściej polegają na laserowej stymulacji mięśni Kegla. Efekty są widoczne bardzo szybko, a rekonwalescencja nie trwa długo.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy nie tylko są metodą leczenia tej dolegliwości przy jej lekkim i średnim nasileniu. Stanowią także istotny element profilaktyki. Aby zapobiegać pojawieniu się pierwszych objawów nietrzymania moczu, warto stosować akcesoria takie jak kulki waginalne, znane także jako kulki gejszy.

Najlepiej używać ich podczas wykonywania codziennych czynności takich jak sprzątanie czy spacery. Ich ciężar sprawia, że mięśnie wykonują pracę, by utrzymać je w miejscu. Dzięki temu mięśnie stopniowo się wzmacniają.

Korzystanie z kulek waginalnych to skuteczny sposób zapobiegania oraz łagodzenia objawów nietrzymania moczu. Należy jednak wykorzystywać w tym celu wyłącznie modele od renomowanych producentów, wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów (np. silikonu medycznego), takie jak kulki dostępne w sklepie N69.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here