telefon komórkowy, telefon do zdjęć
fot. unspadh.com

Zapewne wielu z was jeszcze pamięta początki istnienia na rynku telefonów komórkowych. Były to małe telefony służące jedynie do wykonywania połączeń i wysyłania smsów. A zapomnielibyśmy o najważniejszym! Jedyną i największą atrakcją takich telefonów była gra snake. Kto miał okazję doświadczyć, ten bardzo dobrze wie jakie to było przeżycie i jak wielu z nas prześcigało się wynikach. Przez początki istnienia telefonów komórkowych ich budowa i system był dość prosty, więc tak naprawdę nie trzeba było się zbytnio zastanawiać przed zakupem telefonu oprócz marki, projektu i innych prostych funkcji, takich jak radio i kilka gier. 

Obecnie na rynku są tysiące telefonów wyposażonych w różne funkcje i cechy, które mogą utrudniać wybór odpowiedniego dla siebie. A jeśli szukacie smartfona specjalnie do fotografii mobilnej, wybór takiego może być jeszcze trudniejszy, zwłaszcza jeśli nie wiecie czego szukać. W tym artykule przyjrzymy się niektórym funkcjom i specyfikacjom aparatów w smartfonach, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie telefonu, abyście mogli dokonać właściwego wyboru. 

telefon komórkowy, telefon do robienia zdjęć
fot. unspash.com

Zwróćcie szczególną uwagę na wymienione niżej aspekty, są one bardzo ważne, szczególnie jeśli poważnie myślicie o robieniu wysokiej jakości zdjęć swoim telefonem. 

  1. Rozmiar czujnika 

Jeśli chcecie kupić nowy smartfon, którego celem będzie głownie wykonywanie fotografii mobilnej, czujnik jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, na którą powinniście zwrócić uwagę. Dzieje się tak, ponieważ jest to właściwie szkielet aparatu mobilnego. Wszystko na tym spoczywa. Należy zwrócić uwagę na rozmiar czujnika. Im większy czujnik, tym większe szanse na uzyskanie wysokiej jakości obrazu z aparatu telefonu. Dzieje się tak, ponieważ duży czujnik może pomieścić większe piksele, co oznacza, że czujnik będzie w stanie uchwycić więcej światła. 

  

  1. Rozmiar piksela 

Na powierzchni czujnika aparatu znajdują się miliony małych światłoczułych bloków zwanych fotosytami, które są powszechnie określane jako piksele. Te piksele są odpowiedzialne za przechwytywanie światła, które wpada do aparatu i jest przekształcane w obraz. Jeśli bardzo powiększycie dowolne zdjęcie lub obraz cyfrowy, zauważycie, że wszystkie składają się z malutkich bloków koloru, znanych również jako piksele. Rozmiar tych pikseli jest naprawdę ważny. Ponieważ są one odpowiedzialne za przechwytywanie światła, duże piksele oznaczają lepszą jakość obrazu ze względu na dużą ilość gromadzonego światła. Jak już wspomniano, rozmiar czujnika w dużym stopniu określa, ile pikseli będzie miał aparat i jak duże będą te piksele, aby zmieścić się na czujniku. Im więcej megapikseli ma aparat w smartfonie, tym mniejsze będą piksele. 

  1. Przysłona

Przysłona to otwór, przez który światło wpada do aparatu. Im większy otwór, tym więcej światła dociera do czujnika. To ważne, ponieważ więcej światła to lepsze zdjęcia, zwłaszcza przy słabym świetle. Jeśli wiecie, że będziecie często robić zdjęcia w nocy lub w pomieszczeniach przy słabym oświetleniu, najlepiej rozważyć zakup telefonu z tak szeroką przysłoną, jak to tylko możliwe.  

  1. Megapiksele

Tak, liczba megapikseli w aparacie jest ważna, ale niekoniecznie jest to przypadek – im więcej, tym lepiej. Liczba megapikseli w aparacie odpowiada rozdzielczości obrazu lub wielkości zdjęcia. Duża liczba megapikseli oznacza, że piksele będą małe, ale obraz będzie duży z bardzo drobnymi szczegółami. Ale jak już wspomnieliśmy, większe piksele mają tę zaletę, że gromadzą więcej światła w celu uzyskania dobrej jakości zdjęć, nawet przy słabym oświetleniu. Dlatego nawet większe aparaty z dużymi matrycami używane przez profesjonalnych fotografów mają umiarkowaną liczbę dużych pikseli zamiast setek malutkich. 

  1. Wyświetlacz

Trzeba pamiętać, że aparaty w smartfonach robią zdjęcia tylko w trybie podglądu na żywo. Oznacza to, że zamiast patrzeć przez wizjer optyczny, jak w niektórych tradycyjnych aparatach, obraz jest wyświetlany na ekranie bezpośrednio z czujnika. Jeśli wasz telefon nie ma dobrego wyświetlacza, trudno będzie uzyskać dokładny obraz tego, co widzi aparat.   

  1. Stabilizacja obrazu

Optyczna stabilizacja obrazu pomaga zachować ostrość i brak rozmazanych zdjęć.  

Delikatne trzymanie telefonu koniuszkami palców może spowodować lekkie drgania aparatu. Jeśli telefon trzęsie się podczas robienia zdjęcia, zdjęcie może być nieostre. Posiadanie optycznej stabilizacji obrazu daje to ostre obrazy, które nie są rozmazane. 

Doszliśmy do takiego momentu rozwoju technologii, że możecie się zastanowić jaka opcja wam bardziej pasuje. Kupienie średniej jakości aparatu fotograficznego, czy telefonu z wysokiej jakości aparatem.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here