telefon, telefon dla seniora
fot. pexels.com

Telefony dla seniorów mogą być ważnym narzędziem zapewniającym stały dostęp do sieci przyjaciół, rodziny i usług pomocniczych. Podczas gdy wielu seniorów dobrze sobie radzi z nowoczesnymi telefonami komórkowymi, inni nie. Nie znają tej technologii lub mają ograniczenia w zakresie wzroku, słuchu lub zdolności motorycznych, które utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z tych telefonów. Poznajcie kilka wskazówek, jak wybrać telefony, które mogą być lepiej dostosowane do potrzeb niektórych osób w miarę starzenia się. 

Należy pamiętać też, że poniższe wskazówki są sugestiami zależnymi od pragnień i umiejętności danej osoby. Są to po prostu sprawy do rozważenia. 

telefon komórkowy, telefon dla seniora
fot. pexels.com

Prostota
Z pewnością niektórzy seniorzy są bardzo przyzwyczajeni do korzystania z gadżetów, ale miliony innych seniorów unikają ich ze względu na ich złożoność. Z biegiem lat telefony komórkowe dodały wiele funkcji. Funkcje aparatu, nagrywanie wideo, przeglądanie stron internetowych i możliwości odtwarzacza muzyki to funkcje rzadko używane przez znaczną liczbę osób w wieku powyżej 70 lat. 

Te dodatkowe opcje z perspektywy siedemdziesięciolatka komplikują telefony komórkowe. Jest bardziej złożona nawigacja i więcej przycisków. W przypadku seniorów, którzy w przeszłości nie korzystali z telefonu komórkowego, w większości przypadków ich jedynym pragnieniem jest używanie telefonu jako możliwości dzwonienia. Nic więcej. 

Wskazówka numer jeden przy wyborze telefonów dla seniorów to określenie, czy potrzebny jest bardziej podstawowy telefon komórkowy. Na przykład może to być telefon, który umożliwia tylko połączenia głosowe i wiadomości bez wszystkich innych funkcji.  

 Dla seniorów z mniejszym doświadczeniem technicznym każde nowe urządzenie powinno być dość intuicyjne w obsłudze. Na przykład niektóre telefony mają wyraźnie oznaczony przycisk OK, który należy nacisnąć w odpowiedzi na treści wyświetlane na ekranie. 

Łatwość obsługi
Łatwość obsługi może być ważną cechą dla starszych osób, jeśli mają problemy motoryczne lub ograniczone doświadczenie techniczne. W takich przypadkach projekt, który jest łatwy do uchwycenia i niezbyt mały, jest dobrym pomysłem. Dla tych osób ważny jest rozmiar i odstępy guzików. Ogólnie rzecz biorąc, nowy użytkownik nie będzie zadowolony z konieczności używania pióra lub rysika do obsługi przycisków. 

Oczywiście najlepszy jest telefon z możliwością wybierania głosowego i wybierania jednym przyciskiem dla osób z listy kontaktów, szczególnie w nagłych wypadkach.    

telefon komórkowy, telefon dla seniora
fot. pexels. com

Dobry dźwięk
Umiejętność dobrego słyszenia na dowolnym telefonie jest ważna. Telefony komórkowe nie mają takiej samej jakości dźwięk jak telefony stacjonarne. Jeśli nowy użytkownik cierpi na słabszy słuch, może to stanowić problem. 

Jeśli użytkownik nosi aparat słuchowy, bardzo ważne jest, aby telefon komórkowy był kompatybilny z aparatami słuchowymi. Ważne jest również sprawdzenie jakości i głośności głosu oraz zapewnienie dobrego odbioru sygnału w domu i miejscach, które często odwiedzają. 

Regulacja głośności powinna być łatwa do znalezienia i obsługi. Niektóre telefony komórkowe dla seniorów są nawet wyposażone w słuchawkę, która pomaga wyciszyć hałas otoczenia. 

Łatwe do odczytania
Kluczowe znaczenie ma posiadanie klawiszy z większym nadrukiem i czcionką na ekranie, który jest jasny, duży i ma dobry kontrast. Na rynku dostępnych jest wiele telefonów dla seniorów, które oferują łatwe do odczytania ekrany i klawiatury. 

 Istnieje wiele smartfonów, które spełniają potrzeby tych seniorów, którzy są nieco mniej obeznani z technologią lub mają inne specjalne potrzeby. Proste menu, pisanie głosowe, kompatybilność z aparatami słuchowymi, duże wyświetlacze i łatwa dostępność pomocy. 

Niedrogie plany 
Dla seniorów ze specjalnymi potrzebami znalezienie podstawowego telefonu komórkowego jest pierwszym krokiem, ale znalezienie odpowiedniego planu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia przystępności. W niektórych przypadkach seniorzy nie będą korzystać z telefonu komórkowego tak często, jak inni. Dlatego idealny plan nie oferowałby ogromnych ilości czasu rozmów, których nie wykorzystają. 

Posiadanie telefonu komórkowego przez seniora jest znacznym ułatwieniem dotyczącym bezpieczeństwa. Teraz bez względu, gdzie znajdowaliby się nasi bliscy możemy łatwo i szybko się z nimi skontaktować 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here