samochód, samochód sporotowy
fot. unspash.com

Zanim przejdziemy do omawiania tematu musimy zaznaczyć, że kategoria samochodów sportowych dotyczy zarówno modele, które mają jedynie sportowy wygląd, jak i te, które są wypełni skoncentrowane na osiągach. Sedany, hatchbacki i roadstery, które mogą szybko przyspieszać i pokonywać zakręty ze zwinnością i pewną wprawą. 

Warto też zaznaczyć, że często robiące wrażenie osiągi są kosztem hałaśliwej jazdy, która nie nadaje się do przestrzeni publicznych oraz ograniczonej przestrzeni, miejsc siedzących w aucie, jak i powierzchni na, na przykład bagaże. Przeznaczeniem sportowych aut jest przyjemność z szybkiej i efektownej jazdy, dlatego nie powinniśmy zakładać ich praktyczności. Dlatego, jeżeli jesteśmy na etapie stabilizacji finansowej, posiadamy już swoje pierwsze lub kolejne auto, a posiadanie sportowego auta nie będzie nam przeszkadzać w rodzinnej podróży, bo mamy do tego odpowiednie auto lub nasze dzieci są już dorosłe, to z pewnością sprawienie sobie takiej przyjemności jest wskazane. Jak więc wybrać auto swoich marzeń?

Jest kilka wytycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę wybierając te najlepsze. I mimo, że już zapewne wielu z nas posiada spore doświadczenie w wyborze i kupnie odpowiedniego auta, tu możemy zostać zaskoczeni różnorodnością parametrów, jak samym procesem wyboru. Różni się on znacznie od standardowego zakupu. 

Zacznijmy do budżetu. Zakładając najwyższą kwotę jaką chcemy wydać. Oczywiście zanim zdecydujemy się ustalić ramy cenowe warto rozeznać się najpierw, ile przeciętnie kosztuje taki sportowy samochód. Wtedy znacznie łatwiej będzie nam zakładać nasze wydatki. Nie zapomnij o standardowych miesięcznych opłatach za paliwo, ubezpieczenie, które ze względu na rodzaj auta będzie droższe, ponieważ wiąże się z większym ryzykiem wypadków oraz naprawach, części do sportowych samochodów są droższe.  

samochód sportowy, samochód
fot. pexels.com

Kolejna sprawa dotyczy na czym nam najbardziej zależy. Na osiągach czy na sportowym wyglądzie? Technicznie sportowe samochody są znacznie droższe ze względu na ich parametry i sposób wykonania. Jeżeli sam techniczny aspekt nie jest tak istotny, można zdecydować się na atrakcyjnie wyglądające coupery lub roadstery. Dobrymi przykładami są: Ford Mustang, Dodge Challenger i Chevrolet Camaro 

Zwróćcie uwagę na system napędowy. Większość aut posiada go na przednie lub tylne koła, w zależności od preferencji. W tym przypadku dobra alternatywą jest napęd na wszystkie koła. Moc rozdzielana jest na każde z kół, przyspieszenie, jak samo ruszanie robi wtedy wrażenie. 

Zdecydujcie czy wasz samochód będzie codziennym środkiem transportu czy tylko weekendową przyjemnością. Pamiętajcie, że wiele sportowych aut nie nadaje się na co dzień. Są one niskie i wsiadanie, jak i wysiadanie z nich może być na dłuższą metę niewygodne, poza tym takie auta przygotowane są na szybką jazdę często nie posiadają one praktycznych i niezbędnych rozwiązań do poruszania się po mieście, też niektóre drogi mogą być utrudnieniem do przemieszczania się pojazdu. 

Jak już wspominaliśmy myślenie przyszłościowe w przypadku auta bardzo się przydaje. Te „egzotyczne” auta z reguły są drogie, a ich utrzymanie również wymaga dużych kosztów, zacznijmy od ubezpieczenia, kończąc na częściach, gdy będzie niezbędna jakaś wymiana. Bardzo często klasyka sprawdza się najlepiej, szczególnie, gdy przyjdzie nam sprzedać auto. Szalone kolory i dodatki trafiają do gustu nielicznych i możemy spotkać się z brakiem zainteresowanych.  

samochód, samochody sportowe
fot. pexels.com

Nad czym warto się zastanowić?
Sportowe sedany 

Są to zwinne samochody stworzone z myślą o wysokich osiągach, często z mocnymi silnikami, mocnymi hamulcami i eleganckim wyglądem zewnętrznym. Główną zaletą wyboru sportowego sedana jest to, że posiada konfigurację czterodrzwiową, co umożliwia przewóz czterech lub pięciu pasażerów i zapewnia przestrzeń ładunkową w bagażniku.  

Roadster 

Z definicji roadster to dwumiejscowy samochód sportowy ze zdejmowanym, wysuwanym lub składanym dachem. Często są one bardzo przyjemne w prowadzeniu, ale obfitują w kompromisy do codziennego i całorocznego użytku. Niektóre kabriolety mają siedzenia czteroosobowe, zapewniając tylne siedzenie. 

Coupe 

Dwudrzwiowe coupe dotyczą zarówno dwu- i czteroosobowych samochodów z dachem stałym, jak i dwudrzwiowe wersje samochodów, które istnieją również jako sportowe sedany (takie jak Cadillac ATS i CTS coupe) lub dwudrzwiowe kabriolety.  

Hatchbacki 

Konstrukcja typu hatchback łączy w sobie praktyczność, z dużą tylną klapą bagażnika i składanym oparciem tylnej kanapy, co zapewnia dużą przestrzeń do przewożenia różnych rzeczy. To połączenie elastyczności, przyjemnej dynamiki jazdy i niskiego zużycia paliwa, jest to szczególnie atrakcyjne.  

Nasza rada na wybór nowego, sportowego auta? Nie ma co się spieszyć. Zadawajcie pytania, szukajcie informacji, czytajcie lub oglądajcie opinie specjalistów i testujcie. Naszym zdaniem momentem przełomowym w podjęciu ostatecznej decyzji jest jazda próbna, która pokaże nam jak czujemy się w aucie i czy przejażdżka sprawia nam przyjemność. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here