samochody, marki samochodów, samochody na podróże
fot. pexels.com

Długie podróże niezależnie od tego, czy wybieracie się własnym samochodem na długi rodzinny wypad, weekendowy wyjazd we dwoje, czy może wynajmujecie pojazd na podróże, wasz samochód powinien być dostosowany, aby przebyta droga była bezpieczna i komfortowa. Odpowiednio dobrany pojazd da nam spokój ducha i pewność, że nic nas nie zaskoczy po drodze, co będzie wymagało na przykład naprawy auta i opóźni nasze dotarcie do celu. Jeżeli zakładacie, że autem, które właśnie wybieracie będziecie przemieszczać się po długich odcinkach drogi warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami.  

Koszt paliwa
Wiadomo, że niektóre paliwa są znacznie droższe od innych, co na dłuższą metę może wymagać dużego budżetu. Decydując się na auto do długich podróży znacznie bardziej opłaca się wybrać auto, które wymaga tańszego tankowania i jest znaczniej wydajne. 

Udogodnienia 
Niektórzy kierowcy preferują podwyższone siedzenia w pełnowymiarowych SUV-ach, szczególnie podczas długich podróży. 
Większy samochód oznacza zwykle więcej miejsca we wnętrzu dla wszystkich, co jest kluczowe dla wygody. Szczególnie, że oprócz pasażerów musimy brać pod uwagę bagaże, sprzęt czy nawet zwierzęta. Przy okazji szczególnie podróże wakacyjne wiążą się z transportem łodzi, kamperów czy innych dużych dodatków, które są dużym obciążeniem. W tym przypadku ważne jest auto z możliwościami holowania na dłużnych odcinkach. 
Kolejna sprawa to regulacja foteli. Siedzenie w jednej pozycji przez wiele godzin jest po prostu niewygodne, dlatego w tej sytuacji kluczowe jest, aby auto posiadało możliwość zmiany pozycji siedzenia.  Oprócz wygody ma to istotny wpływ na nasza posturę oraz zdrowie. 
Pozostając w tematyce siedzeń, ich tkanina ma również bardzo duże znaczenie decydujące o komforcie wnętrza. Skóra nadaje się do długich podróży, ponieważ pozwala o wiele łatwiej przesuwać się na siedzeniu. Przy okazji zwróćcie także uwagę na kolor: ciemne siedzenia mogą być dużym błędem, jeśli podróżujesz w upalne miejsca. 

samochody, samochody na podróże, marki samochodów
fot. pexels.com

Bezpieczeństwo  
Producenci samochodów wprowadzają dziś więcej systemów unikania wypadków, dzięki którym jazda na wakacje jest bezpieczniejsza. Weźmy na przykład elektroniczną kontrolę stabilności (ESC). Ubezpieczeniowy Instytut Bezpieczeństwa Drogowego wymaga teraz, aby wszystkie samochody zawierały ESC, przynajmniej jako opcję, ze względu na to, jak cenne są te systemy, ponieważ pomagają kierowcom zachować kontrolę nad pojazdami podczas manewrów awaryjnych.  

Elektroniczne systemy ostrzegawcze, które ostrzegają kierowcę, gdy zjeżdża ze swojego pasa ruchu, są kolejnym ratunkiem, długie podróże bywają męczące, a takie systemy pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i życie pasażerów.   

Ekologiczne pojazdy są również ekonomiczne 
Może trochę gorzej jest z ich praktycznością, ponieważ z reguły takie auta są po prostu mniejsze, przez co mamy znacznie mniej przestrzeni na transport pasażerów jak i bagaży, jednak takie pojazdy mają swoje ogromne zalety. Podróżują na długich trasach możecie przejechać całość na jednym zbiorniku paliwa bez potrzeby tankowania.  

Praktyczność 
Wybierając się w podróż potrzebujecie dodatków, które ułatwią wam znacznie życie, jak na przykład profesjonalny GPS, tablety wmontowane w siedzenia, aby umilić drogę oglądając film. Na przykład, w schowku podręcznym swojego sedana Avenger i hatchbacka Calibre , Dodge umieścił to, co nazywa Chill Zone: chłodnicę, która może pomieścić do czterech puszek z napojami i innych przekąsek. Avenger, wraz z Chryslerem Sebring , ma uchwyty na kubki, które mogą zarówno podgrzewać, jak i chłodzić napoje. Niektóre modele Volkswagena są wyposażone w schowki podręczne i konsole środkowe, które również utrzymują zimną żywność. 

 

samochody na podróże, samochód
fot. pexels.com

I chociaż możecie nie potrzebować systemu nawigacji do codziennych dojazdów do pracy, dzisiejsze systemy nawigacyjne mogą być bezcennymi, małymi czcionkami informacji podczas długiej podróży lub gdy wybieracie się na nieznane terytorium. Obliczają czas jazdy, sygnalizują najbliższe restauracje lub stacje benzynowe i prowadzą z punktu A do punktu B. Honda, Nissan i Toyota mają solidne systemy nawigacyjne, które są łatwe w użyciu, chociaż ich interfejsy różnią się nawet w ramach marek. 

 Jak każdy rodzic wie, rządzenia dające rozrywkę, jak DVD na tylnych siedzeniach mogą być niezbędne podczas podróży. Mnóstwo gniazdek elektrycznych – od 12 do 110 V – to kolejna wspaniała funkcja w pojeździe wakacyjnym, umożliwiająca podłączenie wszystkiego, od laptopów i telefonów komórkowych po lodówki i gry wideo. Pamiętajcie tylko, aby wcześniej sprawdzić, jakiego rodzaju zasilania lub interfejsu potrzebują Twoje urządzenia. 

Czynniki motywujące wybór auta na długie podróże znacznie się różnią od tych, gdy wybieramy samochód rodzinny czy do przemieszczania się jedynie po najbliższej okolicy. Zanim zdecydujecie się na konkretny model warto rozejrzeć się wśród innych, podobnych typem, aby mieć pewność, że wybiera się najlepsze rozwiązanie. Powodzenia! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here