Strój na balet

Niezwykła precyzja ruchów połączona z delikatnością i wdziękiem, a wszystko w towarzystwie muzyki oraz dekoracji — tak w jednym zdaniu można podsumować balet. Spektakle baletowe od lat zachwycają widzów na całym świecie. Podziw wzbudza nie tylko dopracowana choreografia, ale również gracja baletnicy, którą podkreśla odpowiedni strój. Co się na niego składa?

Balet — taniec pełen subtelności

„Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do orzechów” czy „Giselle” — za każdym zachwycającym spektaklem baletowym kryje się ciężka praca tancerek. Wielogodzinne szlifowanie techniki, dopracowywanie każdego ruchu i pokonywanie własnych słabości to ich codzienność, która owocuje scenicznym wdziękiem i gracją.

Sceniczny wdzięk baletnicy

Oprócz dopiętej na ostatni guzik choreografii, dużą rolę w balecie odgrywa także kostium. Co cechuje strój baletnicy? Przede wszystkim spódnica, czyli tzw. paczka baletowa, która może być romantyczna lub klasyczna. Pierwsza wykonana jest z miękkiego materiału i sięga za kolana tancerki, drugą natomiast można rozpoznać po sztywnym tiulu i krótkiej długości. Kolejne elementy stroju to podkreślające sylwetkę baletowe body oraz rajstopy, które eksponują długie i smukłe nogi tancerki. Pozostaje jeszcze specjalne obuwie, bez którego niemożliwe byłoby stawanie na czubkach palców, czyli pointy — rodzaj usztywnianych baletek pokrytych satyną.

Kulisy sceny baletowej

Scena teatralna to niejedyne miejsce, gdzie każda tancerka chce się pięknie prezentować. Strój baletnicy ma również znaczenie podczas długich przygotowań na sali treningowej. Wiele godzin pracy poza kulisami sprawia, że ubiór nie tylko powinien przyciągać uwagę, ale przede wszystkim być komfortowy i dostosowany do wykonywanych ruchów. Podobnie jak na scenie, na zajęciach potrzebne są pointy, spódniczka oraz body. Co jeszcze zabierają ze sobą baletnice? W torbie treningowej specjalne miejsce zajmują miękkie, plastyczne baletki z troczkami do wiązania lub gumkami. Aby w jak największym stopniu zapewnić komfort na zajęciach, baletnice korzystają również ze specjalnych napalcówek, które chronią stopę przed otarciami i zwiększają przyczepność podczas tańca.

W treningowym wyposażeniu torby nie brakuje także dodatkowych akcesoriów, jak na przykład getrów, które nie tylko odpowiadają za efekt wizualny, ale przede wszystkim pomagają rozgrzać mięśnie łydek oraz ud, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji. Do utrzymania właściwej temperatury ciała i ochrony przed przeziębieniem służą również swetry i bolerka. Nierzadko na treningu można także spotkać specjalne ocieplacze na stopy, które sprawdzają się zarówno przed lekcjami jak i podczas przerw, jako zabezpieczenie przed wychłodzeniem mięśni. Wygodę pomiędzy kolejnymi zajęciami zapewniają z kolei dresy — je również można znaleźć w baletowej torbie.

Komfort podczas wykonywania ruchów gwarantuje nie tylko odpowiedni strój, ale także fryzura. Na sali treningowej króluje baletowy kok, dzięki któremu włosy nie przeszkadzają tancerkom podczas ćwiczeń.

Strój na balet

Zarówno początkująca, jak i doświadczona wieloma występami baletnica wie, jak ważny jest odpowiedni strój. Paczka, body, pointy i baletki — tego nie powinno zabraknąć w torbie baletowej tancerki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here