siatkarze
fot. pexels.com

Siatkówka to sport zespołowy, który można uprawiać wyczynowo lub rekreacyjnie.

Dzięki swym dość jasnym zasadom może stać się przyjemną formą wypoczynku, a nawet pasją czy formą realizacji. W grach na ogół występuje sześciu graczy na drużynę. Istnieje również forma siatkówki plażowej, wtedy mecz odbywa się w zespołach dwuosobowych i na pisaku. Zespoły mogą wykonać maksymalnie trzy uderzenia, aby następnie przerzucić piłkę nad siatką na pole przeciwnika w celu zdobycia punktu. Punkty zdobywane są za każdym razem, gdy drużyna nie odda piłki, a ta która zdobędzie 25 lub 15 punktów (w przypadku ostatniego seta) zostaje ogłoszona zwycięzcą danego seta.

Tak naprawdę wiele nie potrzeba do tego, aby zagrać w siatkówkę, wystarczy odpowiedni strój sportowy, siatka, piłka i właściwie to tyle. Jednak, gdy zależy wam na poprawieniu jakości gry warto zaopatrzyć się w inne elementy, o który powiemy wam poniżej.

siatkówka, sprzęt do siatkówki
fot. pexels.com

Solidna piłka 

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wszystkie siatkówki są takie same. Piłka jest najważniejszym elementem wyposażenia w grze. Dobra piłka złagodzi ból spowodowany uderzeniem w celu odbicia jej nad siatką lub pomiędzy kolegami z drużyny. Jeśli gra jest rozgrywana w pomieszczeniu, najlepiej sprawdzi się piłka skórzana. Jednak nie można jej używać na zewnątrz, ponieważ może ulec zamoczeniu i uszkodzeniu. Można również użyć piłki z tkaniny, która również nie sprawia bólu podczas gry i nie jest kosztowna. Do gry na świeżym powietrzu zalecana jest piłka ze skóry syntetycznej.

Nakolanniki 

Ochraniacze na kolana do siatkówki zapobiegają kontuzjom. Jednak osoba powinna wybierać odpowiednie nakolanniki w zależności od wieku i doświadczenia. Na przykład młodsi sportowcy powinni używać grubszych podkładek, ponieważ ci gracze mają mniejsze doświadczenie w nurkowaniu po piłkę, co może zakończyć się zadrapaniem czy nawet kontuzją. Starsi sportowcy z większą wiedzą mogą wybrać cieńsze nakolanniki. Działają dobrze, aby zapobiec siniakom i przetarciom. Wszystkie nakolanniki muszą wygodnie przylegać do nóg.

Ortezy na kostki 

Najczęstszą kontuzją związaną z grą w siatkę jest skręcona kostka. Aby uniknąć tego problemu, warto zainwestować w dobrą parę ortez stawu skokowego, ponieważ dzięki ich zabezpieczeniu możemy uniknąć wszelkich obrażeń z prawdopodobieństwem aż czterdziestu procent, dlatego są one wręcz nakazywane przez niektórych trenerów. Zapewniają stabilność na boisku bez uszczerbku dla aktywności. Sznurowane szelki chronią boki, przód i tył kostek. Są szczególnie ważne w momencie częstego kontaktu pod siatką.

Właściwe obuwie 

Męskie buty do siatkówki to niezbędny sprzęt do gry. Te dobrze dobrane buty powinny zawierać gumową podeszwę, która zapewnia maksymalną przyczepność. Buty do siatkówki są zaprojektowane tak, aby chronić stopę podczas ruchu na boki. Przednia wyściółka butów jest gruba, dzięki czemu nogi nie odczuwają bólu podczas ciągłego skakania. Najlepiej wybierać te buty, które wykonane są ze skóry i zawierają niski obcas, ponieważ zapewnia to najlepsze wsparcia i pomaga również zapobiegać wszelkim skręceniom.

Odpowiednia torba 

Dobierając odpowiedni sprzęt i odzież do siatkówki może w końcu trochę się tego zebrać. Wtedy ważne jest, aby wszystko było zorganizowane i łatwo dostępne. Torba powinna być łatwa do przenoszenia. Większość ludzi preferuje styl plecaka, w którym ciężar można równomiernie rozłożyć na obu ramionach. Torba powinna również zawierać liczne przegrody i kieszonki. Zapewni to miejsce na oddzielenie sprzętu i utrzyma czyste przedmioty z dala od przepoconych i używanych ubrań.

 Pompka do piłek 

Typowa pompka do piłek sprawdzi się przy każdym sporcie. Warto mieć ją przy sobie, ponieważ posiadanie dobrze napompowanej piłki ułatwi grę. Pamiętajcie jednak, że zbyt napompowana piłka jest bolesna w grze a słabo napompowana może znacznie ją utrudniać. Oczywiście nie musicie mieć jej ze sobą w torbie za każdym razem, gdy wybieracie się na trening czy mecz, jednak warto mieć ją w domu w celu zapewnienia sobie dobrej jakości sprzętu, gdy powietrze w końcu zacznie uchodzić z piłki.

piłka do siatki, gra zespołowa
fot. pexels.com

Ochraniacze na łokcie 

Chociaż ochraniacze na łokcie nie są tak ważne przy grze w siatkówkę jak ochraniacze na kolana i kostki, nadal spełniają ważną funkcję w dbaniu o komfort i bezpieczeństwo gracza. Ich znaczenie jest szczególne na wyższych poziomach gry, wśród zawodowców. Wtedy gracze mają tendencje do „nurkowania” po piłkę, wiąże się to z rzucaniem się całym ciałem na ziemię w celu odbicia piłki. Wtedy takie ochraniacze mogą pełnić bardzo ważną funkcję.

Taśma na palce

Taśma na palce jest bardzo często używana również w innych dyscyplinach sportowych oprócz siatkówki. Jej głównym przeznaczeniem jest ochrona palców przed zranieniem podczas uderzenia lub blokowania piłki. Taśma jest świetną amortyzacją, szczególnie wśród osób, które wcześniej doznawały kontuzji palców.

Powyższe elementy to kilka najważniejszych rzeczy, które każdy siatkarz powinien posiadać. Dzięki nim osoba będzie bezpieczna, zorganizowana i gotowa na świetną zabawę. Przed przystąpieniem do gry konieczne jest, aby torba wypełniona była odpowiednim sprzętem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here