meble, salon
fot. pexels.com

Dekoracja domu może być trudna, szczególnie, gdy nie wie się co zrobić, od czego zacząć i na co zwracać uwagę. Jest tak wiele rzeczy do rozważenia – osobista estetyka, styl życia, budżet i wiele innych. Najlepszym sposobem, aby rozpocząć jest zdecydowanie o układzie mebli w salonie. Innymi słowy, określanie rozmieszczenia sof, krzeseł, stołów, szafek do przechowywania i wszystkiego, co jest zawarte w planie pomieszczenia.  

Przygotowaliśmy prosty przewodnik, który przyda wam się, gdy podejmujecie się wyzwania aranżacji salonu. Te pomysły sprawią, że aranżacja mebli i urządzanie domu będzie łatwe i przyjemne.  

meble, salon
fot. pexels.com

Zacznijcie od zmierzania salonu. Wszystkie ściany, długość i szerokość pomieszczenia. Jest to podstawowe i pierwsze zadanie jakie powinniście wykonać w każdym przypadku, bez względu na rodzaj pomieszczenia, czy jest to kuchnia, przedpokój, sypialnia, pokój dziecięcy. 
Zaraz po tym stwórzcie prosty szkic. Narysujcie pudełko, zapisując pomiary ze wszystkich stron. Niezależnie od tego, czy tworzycie go w programie komputerowym, czy ręcznie rysujecie na papierze, plan pokoju w skali jest pomocny w planowaniu przestrzeni.  

 Następnie zmierzcie meble, które zdecydowałeś się dołączyć, i utwórzcie osobne mniejsze pudełka o unikalnym rozmiarze dla każdego elementu. Jeśli rysujecie ręcznie, jednym z pomysłów jest tworzenie wycinanek z papieru (w skali), abyście mógł bawić się różnymi aranżacjami mebli. 

Oznaczcie punkt centralny 
Punkt centralny pomoże w planowaniu przestrzeni, może to być stół, kominek czy telewizor. Gdy to zostanie ustalone, aranżacje mebli mogą ułożyć się wokół niego. Jeśli w salonie znajduje się telewizor, należy pamiętać, że należy zachować odpowiednią odległość, a kąt widzenia nie przekracza 30 stopni. Jest to bardzo ważne dla zdrowia oczu i komfortu oglądania. Główna sofa, kanapa lub segment powinny być ustawione naprzeciw tej ściany, gdzie znajduje się telewizor. Dodatkowe fotele ustawcie po obu stronach ściany z telewizorem, to nada wizualną równowagę.  

W przypadku salonów z kominkiem przyjemne ciepło i światło ognie pomoże zrelaksować się. Oprócz tego ważne jest, aby domownicy mieli okazję na rozmowę, a półokrągła konfiguracja mebli wokół paleniska sprzyja łatwej interakcji z rodziną i przyjaciółmi.
W przypadku salonów, w których nie ma paleniska ani telewizora, wciąż najważniejszy jest wyznaczony centralny punkt, jak na przykład stół. Ustawcie sofę przy stoliku do kawy. 

meble, salon
fot. pexels.com

Resztę mebli ustawiajcie pod ścianami 
Szafy do przechowywania czy skrzynie niech znajdą się pod ścianą, gdziekolwiek pozwala na to przestrzeń. Konsole multimedialne i stojaki telewizyjne przechodzą pod telewizor. Kredensy są zwykle umieszczane na najdłuższej ścianie. Szklane szafki, w których znajdują się pamiątki, książki, akcesoria i rodzinne zdjęcia, najlepiej prezentują się na większej, pustej ścianie, dzięki czemu nie jest zatłoczona. 

Oświetlenie jest bardzo ważne 
Wybierając lampy podłogowe uniknięcie kupowania kolejnych stolików, które zajmą więcej miejsca. Pamiętajcie jednak, że stół lub stolik kawowy powinien znajdować się zasięgu, aby przebywający w salonie mogli bez większego wysiłku odstawiać swoje napoje czy przekąski. 

Wracając do oświetlenia, lampy stołowe muszą pojawić się w waszym salonie, tylko upewnijcie się, że nie zajmują całego blatu. 
Żyrandole powinny być wyśrodkowane nad głównym miejscem do siedzenia. 
Oświetlenie punktowe może również zwrócić uwagę na dzieła sztuki, rzeźby lub wbudowane biblioteki. 

Dywan 
Ostatni element w aranżacji to dywan. Powinien on znajdować się pośrodku głównego układu siedzeń i wystawać kilka cali poza kanapę i krzesła (lub nawet dalej). Jeśli pokój jest już wyłożony wykładziną dywanową, dodanie grubszego akcentującego dywanu na wierzchu to dobry sposób na dodanie ciepła i zachęcenie gości do relaksu i pozostania przez chwilę. 

Ten plan znacznie ułatwi wam zadanie, jakim jest aranżacja salonu. Pamiętajcie, że każdy szczegół ma ogromne znaczenie, zanim ostatecznie zaakceptujecie to, jak wygląda wasz salon zadajcie sobie jeszcze kilka istotnych pytań. Jaka jest pierwsza rzecz, którą chcielibyście zobaczyć wchodząc do pokoju? Co planujecie powiesić na ścianach? Czy meble blokują dopływ powietrza lub grzejniki? Czy w pomieszczeniu są wyznaczone strefy lub obszary? Ustalcie, co jest dla was najważniejsze i działajcie!  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here