futbol amerykański
fot. unspash.pl

Futbol amerykański staje się coraz popularniejszą grą zespołową również i na terenach naszego kraju. Możemy znaleźć coraz więcej zespołów i doświadczyć ciekawych rozgrywek nawet już ligowych.

Jeśli interesuje was ten rodzaj sportu, jednak nie wiecie jaki sprzęt będzie potrzebny do tego, to świetnie trafiliście!

Wcześniej stroje, jak i sam sprzęt nie zapewniały tyle bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach sprzęt pozwala grać w pełni, brutalnie, znacznie zmniejszając ryzyko poważnych kontuzji. Nowoczesny sprzęt piłkarski jest również stosunkowo lekki, pozwalając graczowi na swobodne poruszanie się, zapewniając jednocześnie niezbędną ochronę.

Zapoznajcie się z naszym krótkim przewodnikiem o tym jaki sprzęt przyda wam podczas gry na boisku. 

Piłka 

Wiele firm produkuje piłki ze skóry i skóry syntetycznej przeznaczone dla graczy w różnym wieku. Są to piłki piankowe dla dzieci poniżej 6 roku życia, piłki do futbolu juniorów i młodzieży, aż po kolegialne i oficjalne piłki profesjonalne. Jeśli chcecie, aby to wasze dziecko zostało gwiazdorskim rozgrywającym, powinniście kupić mniejszą piłkę treningową, aby mogło odpowiednio rozwinąć swoją technikę rzutu.

Kask 

Hełm składa się z twardego plastikowego wierzchu z grubą wyściółką od wewnątrz, maski wykonanej z kilku metalowych prętów oraz paska podbródkowego używanego do zabezpieczenia go. Niektórzy gracze dodają również daszki do swoich hełmów, aby chronić oczy przed odblaskami i uderzeniami. Kaski są wymagane na wszystkich poziomach gry, z wyjątkiem odmian niezwiązanych z atakiem, takich jak dotykowy czy flagowy futbol.

treningi, sprzęt sportowy
fot. unspash.pl

Odzież 

Koszulka powinna być obszerna, aby pomieścić ochraniacze, które będą się pod nią znajdować, natomiast spodnie lub legginsy muszą być wykonane z elastycznego materiału, dzięki czemu ewentualne dodatkowe wypełnienie można umieścić pod nimi lub wsunąć do specjalnych otworów w spodniach, które mają na celu utrzymanie ochrony na udach i kolanach.

Ochraniacze na ramiona 

Naramienniki to najbardziej oczywista forma ochraniaczy noszonych przez graczy. Większość nowoczesnych poduszek naramiennych składa się z amortyzującego wstrząsy materiału piankowego z twardym plastikowym elementem na wierzchu pianki. Wybierając odpowiednie ochraniacze na ramiona należy wziąć pod uwagę swój rozmiar i pozycję na boisku.  Na przykład rozgrywający, kopacze i gracze zwykle używają lekkich ochraniaczy na ramiona, które pozostają na miejscu i nie wpływają na linię wzroku ani ruchy głowy, podczas gdy inni gracze mogą korzystać z cięższych, które pozostają na miejscu po wykonaniu dużego uderzenia.

Zbroja 

Dostępna jest zbroja chroniąca inne obszary ciała. Należą do nich:

  • nakładki na kołnierze i rolki pod szyję chroniące obojczyk;
  • kamizelki żebrowe i ochraniacze na żebra chroniące klatkę piersiową i płuca przed niebezpieczeństwem;
  • ochraniacze na przedramiona chroniące ramiona i dłonie podczas blokowania i blokowania; wyściełane rękawiczki dla jeszcze lepszego pokrycia dłoni;
  • ochraniacze bioder i kości ogonowej do ochrony bioder i kości ogonowej;
  • oraz nakolanniki i uda, które można wsunąć do kieszeni spodni piłkarskich.

Ochraniacze na talię i nogi 

Dolne partie ciała również potrzebują ochrony. Od futbolu na poziomie dla dorosłych, musicie nosić ochraniacze na nogi i biodra, które obejmują ochraniacze na biodra, kości ogonowe, kolana i uda. Są one wkładane do samych spodni piłkarskich lub sportowego pasa noszonego pod spodniami piłkarskimi. Ochraniacze bioder i kości ogonowej można również zawiązać w talii paskiem sportowym. Ponadto, chociaż nie zawsze jest to wymagane, zawodnicy płci męskiej powinni zawsze nosić miseczkę, aby chronić wrażliwy obszar pachwiny przed uderzeniami podczas gry.

futbol, sport
fot. unspash.pl

Ochraniacze na zęby 

Ochraniacze na zęby to podstawowe urządzenie, które pasuje do jamy ustnej na jednym lub obu łukach zębowych, aby chronić przed urazami podczas kontaktu. Mogą one być wykonane na miarę przez dentystę lub można też kupić takie, które należy podgrzać, a następnie dopasować i uformować do własnych zębów.

Obuwie 

Wiele meczów rozgrywanych jest na sztucznej murawie i należy nosić odpowiednie buty, aby zapewnić dobrą przyczepność na nawierzchni. Zwykle byłyby to buty składające się z małych formowanych gumowych korków lub kolców, podczas gdy obuwie z odpinanymi korkami byłoby często noszone w warunkach takich jak gra na trawie. Obuwie będzie zwykle wykonane ze skóry, która jest trwała i elastyczna w porównaniu z niedrogimi syntetycznymi korkami, które są dobrym wyborem dla dzieci, które regularnie wyrastają z obuwia.

Z tą listą będziecie pewni, że posiadacie już wszystko. Jest ona dość obszerna jednak dzięki temu nie będziecie się musieli martwić o kontuzje. Profesjonalny sprzęt zapewni wam poczucie bezpieczeństwa i największą przygodę życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here