Prawidłowe działanie instalacji elektrycznej jest niezwykle ważne. Od niej zależy możliwość korzystania z wszystkich urządzeń zasilanych na prąd. Bez dostępu do energii elektrycznej, nie wyobrażamy sobie dziś możliwości funkcjonowania. By jednak cały układ był maksymalnie bezpieczny dla jego użytkowników, korzysta się ze specjalnych elementów nazywanych różnicówkami. Są montowane w rozdzielnicach, gdzie pełnią swoje funkcje ochronne. Poniżej rozwijamy temat wyłączników różnicowo-prądowych. Podpowiadamy na czym polega ich działanie, jak wygląda ich podłączenie oraz kiedy i dlaczego stosuje się różnicówki w domowych instalacjach elektrycznych.
Zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych
Działanie każdej instalacji elektrycznej zależy od rozmaitych czynników. Niezwykle ważne jest, by napięcie wychodzącego prądu miało identyczną wartość, co prądu powracającego. Wówczas, cały układ będzie działał prawidłowo. Za utrzymanie tego stanu, odpowiedzialne są właśnie wyłączniki różnicowo-prądowe. Ich działanie jest niemal całkowicie automatyczne, a do załączenia dochodzi w momencie, gdy prąd uchodzi przez uszkodzenie przewody lub urządzenia poza układ.
W zależności od typu instalacji oraz obecności w niej uziemienia, wykorzystanie jednego wyłącznika może okazać się niewystarczające. Wówczas, zaleca się zwiększyć ilość różnicówek, bądź też systematyczne kontrolować stan tej, która już znajduje się w rozdzielnicy. Ważne jest, by upewnić się, że różnicówka nie została uszkodzona na skutek oddziaływań mechanicznych.
Warto przy tym podkreślić, że różnicówki są niekiedy mylone z wyłącznikami nadprądowymi, pomimo że pełnią zupełnie odmienną rolę. Różnicówka zostaje uruchomiona, gdy dochodzi do zmiany natężenia prądu w układzie (co potocznie określa się po prostu zwarciem). Wówczas, różnicówka odcina dostęp całej instalacji do głównego zasilania. Bez obecności różnicówki, energia elektryczna o zbyt dużym natężeniu mogłaby wywołać rozliczne szkody – uszkodzić sprzęty podłączone do układu, przepalić fragmenty instalacji lub nawet wywołać porażenie prądem u domowników.
Rodzaje dostępnych różnicówek
Wyłączniki różnicowo-prądowe występują w kilku wersjach, różniących się parametrami pracy, typem sieci, z którą mogą współpracować, a także dodatkowymi elementami. Warto dobierać różnicówki po konsultacji ze specjalistą, który pomoże dobrać wyłącznik o optymalnej budowie i funkcjonalności, dopasowany do warunków pracy w Twojej sieci. Biorąc pod uwagę sposób działania, można wyróżnić kilka typów różnicówek.
Są to przede wszystkim różnicówki typu AC, przeznaczone do instalacji elektrycznej, w której dochodzi do powolnych lub nagłych zmian napięcia. Bezpieczniki typu A stosuje się przy prądach pulsujących stałych oraz przemiennych. Wyłączniki typu B są zalecane do pracy z prądami stałymi, sinusoidalnymi oraz pulsującymi. Różnicówki typu S to wyłączniki opóźniające moment wyzwolenia prądu. Natomiast różnicówki typu SI są stosowane w sieciach z podwyższonym ryzykiem wyzwolenia prądu z powodu zdarzeń nagłych. Różnicówki SiE są natomiast stosowanie w budynkach narażonych na zalanie wodą. Ostatni typ to różnicówka U, stosowana w układach zawierających przetwornice częstotliwości.