Projekty małych domów parterowych to jedne z najbardziej popularnych typów budynków. Są cenione przede wszystkim za fakt, iż zazwyczaj można je zrealizować w cenie mieszkania. Gdy mamy zatem do wyboru mieszkanie w wielorodzinnym bloku, a mały domek za miastem wybór wydaje się oczywisty.
Tani projekt domu, tania budowa – postaw na ekonomię realizacji
Decydując się na projekty małych domów parterowych stawiamy na bezpieczeństwo ekonomiczne naszej inwestycji. Realizując mniejszy budynek nie ma obawy, że coś niespodziewanie nas zaskoczy. Jeśli wybierzemy projekty domów uznanych i sprawdzonych pracowni projektowych to możemy mieć pewność, że nie kupimy kota w worku. Projekty domów prostych i tanich w budowie to spora grupa domów będąca w ofercie najlepszych biur projektowych.
Co cechuje takie ekonomiczne w realizacji projekty domów? Przede wszystkim prostota konstrukcyjna i niewielkie gabaryty. Małe domy parterowe w swojej najbardziej oszczędnej wersji, posiadają zwartą bryłę, bez nieregularnych kształtów oraz formę opartą na planie prostokąta lub kwadratu. O niskich kosztach budowy w znacznej mierze decyduje również dach. Najlepiej wybierać takie projekty domów, które mają symetryczny dach dwuspadowy. Jest on bardziej oszczędny w wykonaniu niż dachy wielospadowe.
Wykańczaj szybko i bez problemów logistycznych
Nie tylko sama budowa małego domu parterowego jest ekonomicznie opłacalna, równie szybko i sprawnie będziemy w stanie wykończyć nasz nowy dom. Domy typu bungalow posiadają cały program funkcjonalny na jednym poziomie.
Całość instalacji wewnętrznych jest zaprojektowana w obrębie jednej przestrzeni parteru. Nie musimy prowadzić ich na poddasze, co w znacznym stopniu wpływa na oszczędności realizacyjne.
Projekty małych domów parterowych oferują najczęściej otwartą strefę dzienną, z salonem i kuchnią wzbogaconą o dwa lub trzy pokoje. Najbardziej funkcjonalnie i ergonomiczne projekty mogą dodatkowo zaoferować 2 łazienki, co znacznie podnosi wygodę użytkowania. W domu parterowym nie występują również problemy związane z wyposażeniem wnętrza w meble. Odpada konieczność transportowania ciężkich sprzętów po schodach, co również ma znaczenie dla tempa wykonywanych prac wykończeniowych.
Mały dom, niskie koszty utrzymania
Głównym wydatkiem związanym z utrzymaniem nieruchomości jest ten związany z ogrzewaniem budynku. Małe domy mają tę przewagę nad większymi konstrukcjami, że sprawnie i oszczędnie można je zaopatrzyć w niezbędne ciepło. Jeśli dodatkowo zastosujemy wyższej klasy materiały izolacyjne ogrzanie parterowego domu nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Warto postawić również na energooszczędną stolarkę okienną o parametrach Ug=0,5 W/m²K oraz drzwi, które posiadają Ud poniżej 0,8 W/m²K. Wysokie parametry termiczne stolarki sprawiają, że zarówno drzwi, jak i okna doskonale spełniają swoją rolę i skutecznie zatrzymują ciepło w naszych czterech ścianach. Wybierając projekty małych domów parterowych zasadne jest przeanalizowanie udziału w ogrzewaniu budynku alternatywnych źródeł pozyskiwania ciepła i energii.
By zwiększyć oszczędności związane z ogrzewaniem warto na początku ponieść nieco większe koszty wynikające z zastosowania nowoczesnych technologii. Gdy wybierzemy projekt domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalacją solarną, wtedy możemy liczyć na oszczędności sięgające 50-60 %.
Niewielki parterowy budynek bez trudu można ogrzać również kominkiem z redystrybucją ciepła. Paląc w kominku dla uzyskania przyjemnego klimatu, generujemy jednocześnie ciepło, które w pełni wystarczy do ogrzania niewielkiej powierzchni parterowego domu.
Nie zapominajmy również o tym, że mały dom to mniejszy podatek od nieruchomości (w 2022 roku 0,89 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków mieszkalnych lub ich części).
Wybierając projekty małych domów parterowych stawiamy na pewną inwestycję. Możemy być spokojni o to, że realizacja nas nie przekroczy i damy sobie radę z budową. To także racjonalne przedsięwzięcie pod względem osiąganych korzyści. W cenie porównywalnej do ceny mieszkania w budownictwie wielorodzinnym dostajemy własny dom. Tych atutów nie sposób nie docenić. Pełna wolność, spokój i bezpieczeństwo – takich korzyści nie zaoferuje nam mieszkanie w bloku. To komfort życia całkowicie „na swoim”. Taki cel to spełnione marzenie każdego inwestora.